Bratislava 31. januára (TASR) - Strana Smer nepodporí v parlamente návrh na vyslanie 75-člennej vojenskej jednotky do Iraku, ktorý predložil kabinet Mikuláša Dzurindu a je pripravená navrhnúť vlastný. Podľa neho by bolo vyslanie vojenskej jednotky podmienené druhou rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN ako jediného medzinárodného orgánu oprávneného rozhodnúť o použití vojenskej sily.
Líder Smeru Robert Fico dnes novinárom povedal, že toto stanovisko predsedníctva strany je záväzné pre 25-členný poslanecký klub Smeru, nechcel však hovoriť o prípadných konzekvenciách voči poslancovi, ktorý by ho prípadne neakceptoval.
Fico označil postoj vlády ku kríze v Iraku za neeurópsky a nezodpovedný. Premiér Dzurinda si podľa jeho slov dostatočne neuvedomuje, aké dôsledky môže mať jednoznačná podpora USA v tomto konflikte pre SR. Ak neexistujú relevantné dôkazy o tom, že Irak skutočne disponuje zbraňami hromadného ničenia, kde ich vzala vláda SR, pýta sa Fico. "Radi by sme vedeli, čo by nám vláda SR odpovedala, keby ako dôsledok vojenských akcií bez mandátu Spojených národov nastal nárast antizápadných postojov v arabskom svete, destabilizácia celého regiónu Blízkeho východu, pád prozápadných arabských režimov a posilnenie fundamentalistických síl, či regrutovanie nových teroristov s cieľmi na celom svete vrátane Slovenska," povedal Fico a dodal, že by ho zaujímalo aj to, čo by povedal premiér o ochrane Slovenska pred terorizmom.
Líder Smeru dodal, že v tomto prípade sa Smer prikláňa skôr k riešeniu navrhovanému nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom, hoci ako strana tretej cesty sa obyčajne odvoláva na britského premiéra Tonyho Blaira. Podľa Fica by mali zbrojní inšpektori pôsobiaci v ohnisku konfliktu získať viac času pre svoju prácu a nemalo by sa v súčasnej medzinárodnej situácii ignorovať rozhodnutie Rady Európy či Európskeho parlamentu, ktoré tiež akcentujú mierové riešenie sporu a sú proti použitiu sily, pretože by mohlo poškodiť OSN. Výhrady má aj voči textu návrhu, o ktorom bude vo štvrtok rozhodovať parlament, pretože podľa neho by ním poslanci, okrem iného, vypísali vláde akýsi bianko šek. Podpredsedníčka Smeru Monika Beňová pripomenula, že ani NATO zatiaľ SR o vojenskú pomoc v tomto prípade nežiadalo. Podpredseda Smeru Boris Zala zopakoval, že premiér predbehol čas, keď sa vo štvrtok pridal k výzve ôsmich európskych lídrov, podporujúcich USA.