BRATISLAVA. Keď v roku 2009 jednoznačne uspel vo voľbe šéfa Najvyššieho súdu, tvrdil, že má podporu vyše 90 percent sudcov z celého Slovenska.
Kolégium
O inšpekcii
najbližšie by sa malo zaoberať otázkou zákonnosti policajnej inšpekcie,
Harabinov senát v troch prípadoch oslobodil policajtov, ktorých inšpekcia usvedčila z korupcie,
odvolal sa na rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva, že inšpekcia nemôže byť nezávislá, lebo podlieha priamo ministrovi vnútra,
aj tieto rozhodnutia viedli k Harabinovmu odvolaniu,
on tvrdí, že to bolo na podnet ministra Roberta Kaliňáka.
V pondelok Štefana Harabina nepodržali ani členovia trestnoprávneho kolégia na Najvyššom sude a zosadili ho z funkcie svojho predsedu. Vo vedení súdu tak Harabin definitívne skončil a zostal už iba radovým sudcom.
Harabin: Zastrašili ichZasadnutie kolégia netrvalo ani hodinu. Zúčastnilo sa na ňom všetkých pätnásť členov. Za odvolanie Harabina sa ich v tajnom hlasovaní vyslovilo deväť. Harabin hlasovať nemohol, jeho hlas by však aj tak nezavážil. Na odvolanie stačila nadpolovičná väčšina prítomných.
Po oznámení rozhodnutia Harabin odmietol, že ide o ďalší dôkaz straty jeho vplyvu v justícii. „Aký vplyv? Žiadny vplyv. To médiá a politici mi vytvorili takú gloriolu. Ja som nikdy vplyv nevyužíval na nič, ja rozhodujem podľa zákona,“ tvrdil Harabin, ktorý kolégiu šéfoval od júna minulého roka.
Funkciou si vtedy zabezpečil zotrvanie vo vedení Najvyššieho súdu, keďže miesto predsedu sa mu vlani obhájiť nepodarilo. Pomery v kolégiu sa však odvtedy zmenili. Časť Harabinových priaznivcov odišla do dôchodku, ďalší sa od neho odvrátili.
Harabin to vidí inak. „Z tých deviatich, čo vám mám hovoriť, niektorých zastrašili,“ povedal o kolegoch, ktorí hlasovali proti nemu. Čo tým myslí, nespresnil. Tvrdí, že odvolanie, ktoré navrhla predsedníčka súdu Daniela Švecová, bolo na politickú objednávku.
Najvyšší súd sa mení„Pani predsedníčka zásadne odmieta akékoľvek politické pôsobenie na proces odvolania JUDr. Harabina z funkcie predsedu trestnoprávneho kolégia,“ odpísali z kancelárie Švecovej. Rozhodnutie sudcov predsedníčka rešpektuje. Otázky o Harabinovom nástupcovi označila za predčasné.
Zástupca Harabinových odporcov Juraj Kliment odvolanie nechcel komentovať.
„Je dobré, že Najvyšší súd sa postupne mení a že justícia vie riešiť problémy vo svojom vnútri,“ reagovala hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová.
Dočasne bude kolégium viesť podpredseda Libor Duľa, v minulosti tiež považovaný za Harabinovho človeka. Môže to trvať aj niekoľko mesiacov, keďže na mene nového šéfa musia hľadať zhodu všetky názorové krídla.
Nemá ani senátPrakticky je teraz Harabin už len členom senátu, ktorý vedie Kliment, a náhradným členom dovolacieho senátu, ktorému predsedá Duľa.
Odvolaním z funkcie prišiel o príplatok 166 eur mesačne. Zrejme bude musieť opustiť aj svoju veľkú kanceláriu so sekretárkou. V súčasnosti ešte Harabin podľa rozvrhu práce zostáva predsedom senátu, ktorý však neexistuje, lebo Švecová ho od septembra rozpustila.
Príplatok za vedenie senátu je 133 eur. Celkový príjem trestného sudcu Najvyššieho súdu, ktorý je aj predsedom senátu, bol za minulý rok okolo 50-tisíc eur.
Harabinov pád sa začal, keď vlani pred voľbou predsedu Najvyššieho súdu stratil podporu Smeru. V novembri si ho sudcovia nezvolili ani za svojho zástupcu do Súdnej rady. Porazil ho kritik Dušan Čimo z Krajského súdu v Trnave.

Beata
Balogová
