BRATISLAVA. Súbor kľúčových opatrení na riešenie migračnej krízy nemôže byť postavený podľa SDKÚ-DS na nátlaku, ale na dobrovoľnosti.
Ako povedal v stredu pre agentúru SITA predseda strany Pavol Frešo, na migrantov musíme prestať pozerať ako na jednoliatu skupinu ľudí, ktorých k príchodu do Európy viedli rovnaké motívy.
„Utečenci nie sú homogénnou skupinou. Veľká časť z tých, ktorí zamierili do Európy, totiž dlhé roky žila v Turecku, ktoré je považované za bezpečnú krajinu. Rozhodli sa však skúsiť šťastie v EÚ. Druhou skupinou sú tí, ktorí skutočne utekajú pred vojnou a násilím zo Sýrie a cez Turecko len prešli,“ povedal Pavol
Podľa Freša je preto nutné rozlišovať medzi motívmi, ktoré vedú týchto ľudí k migrácii do Európy.
Kapacity krajín
„Krajiny EÚ, vrátane Slovenska, však nemôžu zatvárať pred migračnou vlnou oči. Zároveň musíme nastaviť jasné a univerzálne pravidlá ako postupovať. Podľa SDKÚ-DS musia byť opatrenia postavené na kombinácii zodpovednosti a solidarity,“ konštatoval.
Podľa neho každá krajina má právo povedať, aké sú jej kapacity, teda koľko migrantov je schopná absorbovať na svojom území tak, aby dokázala zabezpečiť svoju vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť a aby bola zabezpečená udržateľnosť sociálneho systému.
„Migranti majú právo slobodne požiadať o azyl v ktorejkoľvek krajine EÚ. Na tento účel by mali vzniknúť dočasné špecializované pracoviská na schengenských hraničných priechodoch. Zároveň vzniknú dopravné koridory, ktorými sa migranti dostanú priamo do krajiny, v ktorej požiadali o azyl,“ navrhuje predseda SDKÚ-DS.
Hraničné priechody
Každá osoba, ktorá vstupuje na územie schengenského priestoru je podľa Freša povinná vstúpiť na toto územie cez hraničný priechod. Každá krajina EÚ by mala mať právo oznámiť, že jej kapacity sú naplnené, migrantom oznámiť, že zastavuje prijímanie žiadostí o azyl a zároveň im odporučiť, aby požiadali o azyl v inej krajine.
„Slovensko musí prejaviť solidaritu so štátmi, ktoré zažívajú na svojich hraniciach najväčší nápor migrantov a rovnako tak musí prejaviť solidaritu aj so samotnými migrantmi. Štát a samospráva musia vytvoriť priestor pre mimovládne organizácie, tretí sektor či cirkvi, ktoré chcú realizovať a koordinovať materiálnu, finančnú, medicínsku či sociálnu pomoc pre migrantov a žiadateľov o azyl na území EÚ,“ dodal.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu