SME

Bývanie nie je iba strecha nad hlavou

V Rankovciach za dva roky vznikla v rómskej osade nová štvrť so 16 domami. Rómovia majú legálne pozemky a vlastné domy.

Pre Katarínu Smatanovú je stavebník z rómskej osady rovnocenný s ostatnými: „Je to pre mňa taký istý klient ako klient v Bratislave.“Pre Katarínu Smatanovú je stavebník z rómskej osady rovnocenný s ostatnými: „Je to pre mňa taký istý klient ako klient v Bratislave.“ (Zdroj: Ingrid Ďurinová)

HERĽANY/RANKOVCE. Architektka Katarína Smatanová projektuje nové obydlia pre rómske rodiny v Rankovciach od roku 2013.

Na otváracom podujatí Spoločného programu bývania 9. septembra v Herľanoch vysvetlila efekty, ktoré prináša program svojpomocnej výstavby rodinných domov nielen osade, ale celej komunite.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Bývanie nie je len o lepšej streche nad hlavou, ale je procesom, ktorý má dopad na vzdelávanie, aj získavanie pracovných návykov.“ Zlepšenie kvality bývania Rómov prináša obci ďalšie výhody založené na rozvoji jej sociálneho kapitálu.

SkryťVypnúť reklamu

Prečítajte si tiež:Sporili po 20 eur. O dva roky získali domov aj spoločenský statusČítajte 

Majú kapacitu stavať

Katarína Smatanová je pri projekte v Rankovciach od jeho začiatku. Pôvodne plánovala zamerať svoju dizertačnú prácu na výskum a návrh bývania pre rozvojové krajiny. Nakoniec sa rozhodla riešiť rómsku osadu na Slovensku.

„V tom čase som urobila takú drobnú evaluáciu, čo vlastne u nás funguje, lebo štátny systém bývania nie je pre všetky prípady. Mikropôžičkový program a systém zásluhovosti sa ukázal ako najefektívnejší,“ povedala.

V osadách vidieť, že domáci majú kapacitu postaviť si domček, len im chýbajú schopnosti na to, aby získali stavebné povolenie a zvládli celý zložitý proces legálnej výstavby.

Pri odbornom poradenstve a neveľkých peniazoch sa dalo začať.

„Jediné limity, ktoré sme tu mali, boli finančné. Limit na výstavbu domu,“ vysvetlila Smatanová.

SkryťVypnúť reklamu

ETP Slovensko malo od roku 2006 skúsenosti s využitím mikropôžičiek na rekonštrukcie obydlí v osadách. Stavebníkom, budúcim klientom vypočítali pôžičku s dobou splatnosti desať rokov.

Agáta Turtaková s dcérou Dominikou. Foto Ingrid Ďurinová

Po vodu chodia ešte do dediny

Agáta Turtaková začala sporiť v roku 2014 a už o rok nato položili s manželom základnú platňu domu. V septembri 2015 hrdo stojí pred dvojpodlažným domom s balkónom, v ktorom šesťčlenná rodina užíva štyri izby.

„Vodu ešte nemáme, musíme po ňu ísť dole do dediny asi 350 metrov. Našou túžbou je mať vodu v dome, aby bola aj kúpeľňa,“ hovorí Agáta Turtaková.

Zároveň ale vie, že jej sen je reálny a bude čoskoro naplnený. Päť nových domov oproti je už napojených na nový vodojem.

SkryťVypnúť reklamu

„Dar na vybudovanie zásobníka na vodu nám poskytla cirkev Ježiša Krista Svätých Neskorších Dní. Vodojem bol postavený v roku 2014 a do prevádzky uvedený v tomto roku,“ vysvetlila riaditeľka ETP Slovensko Slávka Mačáková.

Na otvorenie Spoločného programu bývania prišlo do Rankoviec viac ako 40 ľudí. Medzi zúčastnenými boli starostovia, terénni pracovníci obcí aj zamestnanci ministerstiev vnútra a práce. Foto Ingrid Ďurinová

Rankovce ležia neďaleko od Košíc, majú 800 obyvateľov, z nich je 650 je Rómov. Samospráva sa borí nielen s nezamestnanosťou a chudobou, ale aj s nedostatkom vody.

„Obec nemá vodovod a je tu obrovský problém s vodou. V tejto osade sú dve studne, ale voda je tu veľmi hlboko, až 30 metrov. Vyhĺbenie studne vyjde rodinu na 2 000 až 3 000 eur,“ povedal starosta Rankoviec Stanislav Hada.

SkryťVypnúť reklamu

Aby mala vodu celá osada, musia urobiť hlboký vrt. Plánujú ho urobiť na jeseň 2015 z dotácie od splnomocnenca pre rómske komunity.

„V najbližšej dobe by sme mali mať vodu a ľudia si ju budú môcť dotiahnuť na svoj pozemok. Budeme sa snažiť dať vodu čo najviac ľuďom,“ povedal pre Sme starosta Hada.

Starosta Rankoviec Stanislav Hada pred zásobníkom vody na najvyššom mieste v osade. Foto Ingrid Ďurinová

Od sporenia cez mikropôžičky k vlastnému domu

Rómovia v Rankovciach bývajú hlavne v osade, len niekoľko rodín žije v centre obce.

Starosta Hada pristúpil v roku 2013 na spoluprácu s košickou neziskovou organizáciou ETP Slovensko a neľutuje. V dvoch etapách sa od roku 2013 v osade postavilo 16 nových domov.

„Chceli by sme vo výstavbe pokračovať aj naďalej, lebo vidíme, že klienti majú záujem. Hlavné je teraz získať ďalšie pozemky. Vlastníci nám ich chcú predať, ale nemáme na ne peniaze. Pomohli by nám ďalšie mikropôžičky,“ uvažuje nad ďalšou etapou starosta Rankoviec.

SkryťVypnúť reklamu

V prvej etape sa v roku 2013 zapojilo šesť stavebníkov, ktorí najprv museli preukázať schopnosť pravidelne sporiť aspoň pol roka.

„Bolo ťažké pripraviť prvých klientov, ale dnes už z Rankoviec sporí na bývanie 30 rodín,“ pozitívne vníma vývoj Františka Ondrášiková, terénna sociálna pracovníčka a štatutárna zástupkyňa regionálneho Združenia pre lepší život.

Ondrášiková vníma program bývania ako úspešný. V Rankovciach fungoval aj v rodinách, o ktorých si zo začiatku mysleli, že nie sú schopné sporiť ani stavať.

„Osvedčilo sa to, lebo za asistencie a pomoci si dokázali postaviť svoj vlastný dom,“ zhodnotila.

Asistenciu poskytovali predovšetkým terénni sociálni pracovníci, ktorí individuálne pracovali s klientom. Odborníka na stavebný dozor v celej osade zaplatila Karpatská nadácia.

SkryťVypnúť reklamu

V druhej fáze, ktorá začala v jeseni 2014 už bolo viac záujemcov, zapojili ďalších desať stavebníkov. Po postavení zásobníka na vodu sa záujem o výstavbu opäť zvýšil a starosta aj terénna pracovníčka pripravujú Rankovce na tretiu fázu svojpomocnej výstavby.

Riaditeľka ETP Slovensko Slávka Mačáková (vpravo) a líderka Združenia pre lepší život Františka Ondrášiková. Foto I.D

Program rozšírujú z dvoch do desiatich obcí

Od roku 2006 poskytlo ETP Slovensko vo viacerých obciach na východe Slovenska 545 mikropôžičiek. Účelovo boli viazané na kúpu stavebného materiálu.

Sumy okolo tisíc eur sociálne slabí klienti väčšinou využili na obnovu svojich obydlí. Za tieto peniaze si svojpomocne vymenili strechy, zateplili domčeky, priviedli vodu alebo elektrinu. Sedemnásť mikropôžičiek zamerali od roku 2013 na pilotné odskúšanie výstavby nových domov.

SkryťVypnúť reklamu

Po úspechu v pilotných obciach Rankovce a Kojatice sa v septembri 2015 spojili tri organizácie, Člověk v tísni, pobočka Slovensko, ETP Slovensko a Združenie pre lepší život, aby program bývania rozšírili.

V roku 2015 zapoja do programu ďalších osem obcí z východného Slovenska, čiže stavať sa bude v desiatich lokalitách, pričom spolu zapoja asi 45 rodín.

O rok neskôr počítajú so 16 obcami a 80-timi stavebníkmi a v roku 2017 s dvadsiatkou obcí. Do programu bude podľa odhadu zapojených 250 rodín.

Strategickým partnerom Spoločného programu bývania je Nadačný fond Slovenských elektrární v Nadácii Pontis.

„Nejdeme do lokalít, kde nás nechcú, základom je dlhodobé partnerstvo s obcou,“ povedala programová riaditeľka Spoločného programu bývania Lenka Hujdičová.

SkryťVypnúť reklamu

Pre úspešnú spoluprácu sú kľúčoví terénni sociálni pracovníci, ktorí poznajú ľudí a vedia odhadnúť ich schopnosť šetriť, či si udržať platobnú disciplínu. Ostatní sa podľa nich pridávajú neskôr, keď vidia, že sa to dá.

„V praxi sme overili, že rodiny ohrozené sociálnym vylúčením sú pri dobrom vedení a asistencii schopné sami si postaviť a financovať skromné legálne, bezpečné a zdravé bývanie,“ povedala Slávka Mačáková.

Zľava: Lenka Hujdičová, Člověk v tísni, Slávka Mačáková, ETP Slovensko, Anton Aštary, starosta Kojatíc, Timea Stránská, Člověk v tísni. Foto I.D

Verejné zdroje pre mikropôžičky

„Z nášho pohľadu by bolo úplne ideálne, keby Štátny fond rozvoja bývania vytvoril nový produkt, ktorý by bol presne určený obyvateľom takýchto komunít,“ uviedla riaditeľka ETP Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti má štátny fond rôzne podporné produkty zamerané na pomoc nižšej strednej vrstve, či sociálne znevýhodneným občanom, napríklad odchovanci detských domovov si môžu zabezpečiť vlastné bývanie za jednopercentný úrok.

„Perspektíva financovania mikropôžičkového fondu na tento účel z verejných zdrojov je obrovským pokrokom oproti minulosti, keď sa táto problematika plánovala riešiť len za pomoci dotácií obciam,“ povedala Lenka Hujdičová.

Ako riaditeľka Spoločného programu bývania plánuje v úzkej spolupráci s obcami nastaviť plány na obnovu vybraných území vlastnými silami obyvateľov a pripraviť rodiny na budúcu výstavbu.

Partnerstvo troch organizácií prináša nové možnosti komplexného riešenia životnej situácie rodín ohrozených sociálnym vylúčením.

SkryťVypnúť reklamu

„Dávať rodine nádej na lepšie bývanie pre nás zároveň znamená posilňovať motiváciu rodičov sporiť a splácať, zvyšovať si vlastný zárobok, zlepšovať školské výsledky detí, udržiavať zdravie všetkých členov rodiny a dobré vzťahy v obci,“ zhrnula Timea Stránská, riaditeľka slovenskej pobočky organizácie Člověk v tísni.

Model svojpomocnej výstavby domov do osobného vlastníctva overovaný v obci Rankovce ocenil v minulom roku Európsky hospodársky a sociálny výbor zlatou Cenou občianskej spoločnosti pre rómsku integráciu.


Po prehliadke v teréne kládli starostovia otázky. Foto Ingrid Ďurinová


Diskusia otvorila veľa otázok. Foto Ingrid Ďurinová

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 246
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 677
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 530
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 381
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 997
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 859
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 668
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 427
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Marek Janečka a Erik Grendel s trofejou Slovnaft Cup po finále v roku 2019.

Marek Janečka vyhral pohár so Spartakom Trnava v roku 2019.


HC Dynamo Pardubice - HC Kometa Brno: ONLINE prenos zo 7. zápasu finále play-off českej Tipsport extraligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo 7. zápasu finále play-off českej Tipsport extraligy: HC Dynamo Pardubice - HC Kometa Brno.


Jakub Demek v drese Vegas Golden Knights.

Slovenská reprezentácia sa nerozrastie o ďalších dvoch hráčov zo zámoria.


a 1 ďalší
Hokejisti Spišskej Novej Vsi.

Celkovo je na rekonštrukciu vyčlenených 6,08 milióna eur, z toho investícia mesta je vo výške 1,08 milióna.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu