BRATISLAVA. Utečenecká kríza zmení Európsku úniu a Schengen, môžeme prísť o slobodu pohybu. A bez nej stráca európsky projekt zmysel. V Národnej rade SR to v stredu povedal predseda Mosta-Híd Béla Bugár.
"Projekt Európskej únie bol postavený na solidarite, dohode a voľnom pohybe osôb. Tým, že strácame ochotu prejavovať solidaritu a hľadať dohodu, sa môžeme v konečnom dôsledku pripraviť aj o slobodu pohybu, v najlepšom prípade obmedziť slobodu pohybu - čoho sme svedkami už aj teraz. A bez nej stráca tento projekt zmysel," uviedol v pléne.
Maďari zasiahli proti utečencom vodným delom, zbili aj novinárovČítajte
Bugár: Nestrašme občanov
Podľa Bugára malo Slovensko pred pár mesiacmi prijať dobrovoľne vtedajších približne 700 utečencov. Tí by totiž podľa šéfa Mosta-Híd na Slovensku nezostali. "A mali by sme argument, že nechcú u nás zostať. Tento argument ale teraz používať nemôžeme," poznamenal.
Bugár zároveň vyzval, aby vláda nestrašila ľudí. Pomáha to totiž podľa neho extrémistom.
"Nestrašme občanov, lebo strach je živnou pôdou extrémistov. Našou úlohou je rozptýliť ich strach, pochybnosti. Občania od nás očakávajú riešenia, zodpovedné návrhy. Také, ktoré neohrozia základné hodnoty tejto krajiny, ale ani Európy. Buďme sebavedomejší," povedal Bugár.
Fico: Kvóty nám nemôžu nanútiťČítajte
Blaha: Netreba robiť hystériu
Ľuboš Blaha zo Smeru súhlasí, že extrémistom netreba nahrávať. Rovnako však podľa neho netreba robiť hystériu z hraničných kontrol.
"Slováci sú dobrí ľudia. Ale keď idete do USA, idete hraničnou kontrolou. Uráža vás to? Ja si myslím, že keď žiadame, aby boli migračné toky kontrolované, nehovoríme, že moslimovia sú zlí. To nie je nehumánne. To, že povieme, že je tu bezpečnostné riziko, neznamená to, že moslimovia sú zlí," zdôraznil Blaha.
Vždy sa však podľa neho nájde niekto zlý, a preto sú hraničné kontroly dôležité. "A v tom Európska únia zlyhala," vyhlásil.
Lajčák: V stávke je Schengen a možno aj budúca tvár EurópyČítajte
Martvoň: Môžeme čeliť sankciám
Poslanec za Smer Anton Martvoň uviedol, že ak Slovensko nebude súhlasiť so zavedením kvót, aj keď ich ministri prijmú, môže čeliť sankciám.
"Išlo by asi o pokuty, pretože zastaviť eurofondy nám nemôžu, lebo na to treba jednohlasné hlasovanie v rade, čo nebude nikdy," povedal.
Fico vyhlásil, že ak kvóty budú prijaté, využijeme všetky právne prostriedky, aby sa rozhodnutie zvrátilo.
Martvoň uviedol, že Slovensko sa môže teoreticky obrátiť na európske súdy, bol by to však beh na dlhé trate.
"Tiež môžeme pristúpiť k zavedeniu kontrol na hraniciach, teda obmedziť schengen," doplnil. Ďalšiu možnosť vidí v tom, že Slovensko by každého ekonomického migranta, ktorý by prišiel na Slovensko na základe kvót, po prešetrení v azylovom konaní vyhostilo.
Bugár: Je tam rozdiel
Opozičné strany s vládnym Smerom majú v otázke povinných kvót jednotný názor, odmietajú ich. Predseda Mostu-Híd Béla Bugár však hovorí, že rozdiel tam je.
"My nestrašíme bezpečnostným rizikom. Len v roku 2004 sme tu mali desať tisíc žiadateľov o azyl, zvládli sme to, žiadne riziko nehrozilo," hovorí. Chybou podľa neho bolo, že sme na dobrovoľnej báze nevzali viac utečencov a neukázali Európe, že Slovensko je naozaj solidárne.
"Ak využijeme, čo ponúka cirkev, čo ponúkajú iné organizácie, to je okolo tisíc aj niečo naviac miest pre utečencov," myslí si.
Bugár tvrdí, že ak sa Slovensko vzprieči prípadnému prijatiu povinných kvót, ako avizoval premiér, môžu nastať sankcie. O eurofondy by sme však prísť nemali, pretože tie sa schvaľujú na inej báze.
"Tá najväčšia sankcia bude, ak padne voľnosť pohybu, začne padať schengenský priestor," upozornil Bugár.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu
Autor: Lucia Krbatová

Beata
Balogová
