Obsah štvorca nad preponou pravouhlého trojuholníka sa rovná súčtu obsahov štvorcov nad oboma jeho odvesnami. Tak znie známa Pytagorova veta, z ktorej pani Mária Mlynarčíková, celoživotná učiteľka matematiky a fyziky, ešte aj dnes občas preskúša ošetrovateľky zariadenia pre seniorov Senires v Poprade.
Jeho obyvateľkou sa stala iba pred rokom a pol, do vysokého veku bola sebestačná a aktívna. „Vždy bola silná, odolná psychicky. Veľmi si potrpela na každodenné prechádzky. Za každých okolností a počasia si vyšla. Rada a veľa chodila pešo,“ približuje zvyky svojej mamy dcéra Eva.
Keďže bez opory sa jej už chodí ťažko, občas niekoho vezme len tak pod pazuchu a vychytí sa na prechádzku. V domove je tým už povestná. A ani humor v sebe nezaprie. Keď sa jej na Vianoce pýtali, aký darček by si priala, povedala, že kľúč od hlavného vchodu.
Čo sa môžeme naučiť od storočných ľudí zo SlovenskaČítajte
Myseľ rozhýbať chôdzou
Pytagoras bol prvý čistý matematik a legenda vraví, že na svoju vetu prišiel pri sledovaní dlaždíc počas prechádzky. To, že myseľ dokáže rozhýbať chôdza, je známa vec. Písali o tom Nietzsche aj Goethe, počas chôdze svojim študentom prednášal Aristoteles.
Je dokázané, že naša myseľ pracuje oveľa lepšie, ak jej doprajeme vyšší prísun kyslíka. Isto o tom vie svoje aj pani Maruška, ktorá okrem matematiky a fyziky vyučovala geometrické rysovanie a iné technické obory. Ovláda nemčinu aj latinčinu. Ani do neskorého veku nebol pre ňu problém niečo vypočítať. Bola vždy racionálne a prakticky založená.