Zelené bývanie vníma ako nevyhnutnosť, nie voľbu.
Je možné vhodnou architektúrou ochladiť mesto?
„Áno, v prvom rade zelenými strechami, zelenými fasádami - vertikálnymi záhradami a vegetačnými plochami. Napriek tlaku developerov si parky v mestách treba chrániť a ešte aj budovať nové. Treba sa vyhýbať veľkým betónovým plochám, ktoré teplotu kumulujú. Veľmi pomôže vysoká zeleň, stromy.“
Aké problémy spôsobuje rozsiahle betónovanie?
Okrem prehrievania mesta je problémom aj zaplavovanie ulíc dažďovou vodou, ktorá nemá kde prirodzene vsiaknuť. Vodu pritom možno zachytávať zelenými strechami a v dažďových záhradách pri budovách. Tie by dokázali znížiť nápor na kanalizáciu počas silných dažďov. Tok vody v nich spomaľuje štrkové lôžko, v ktorom sú nasadené rastliny.“
Zlepšili by klímu v mestách potôčiky alebo fontány?
„V minulosti sa potoky kanálmi schovávali do podzemia, treba ich znovu vyniesť na povrch. Mestá potrebujú získať späť vodné plochy, ktoré tam prirodzene boli, prípadne doplniť ďalšie. Prinieslo by to potrebnú zeleň. Fontány sú skôr estetickým riešením, efekt by mali možno, ak by stáli pri každom dome. No sú aj fontány, ktoré vodu rozprašujú alebo vytvárajú väčšie vodné plochy. Napríklad v Bordeaux sa celé obrovské námestie zaleje vodou, ktorá po chvíli zmizne a znovu sa objaví.“