SME

Utečencov si štáty rozdelia, rozhodol Európsky parlament

Návrh Európskej komisie počíta s premiestnením 120-tisíc žiadateľov o azyl do ostatných štátov EÚ.

Prijímajúci členský štát by za každú osobu premiestnenú v rámci tohto mechanizmu získal jednorazovú platbu vo výške šesťtisíc eur.Prijímajúci členský štát by za každú osobu premiestnenú v rámci tohto mechanizmu získal jednorazovú platbu vo výške šesťtisíc eur. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Poslanci Európskeho parlamentu v stredu odobrili navrhovaný núdzový mechanizmus Európskej komisie na premiestnenie 120-tisíc žiadateľov o azyl z krajín prvej línie - Grécka, Maďarska a Talianska do ďalších členských štátov Európskej únie.

Ako agentúru SITA informovala tlačová atašé z Tímu Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Soňa Miháliková Mellak, europarlament podporil návrh Komisie pomerom hlasov 370 za, 134 proti a 52 sa zdržalo hlasovania.

Pravidlá stáleho mechanizmu

Pri určovaní pravidiel stáleho mechanizmu však už budú Európsky parlament a Rada v zložení ministrov vnútra v rovnocennom postavení, a teda sa na finálnom znení legislatívneho aktu budú musieť dohodnúť spoločne v utorok 22. septembra na mimoriadnom zasadnutí.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci navrhovaného záväzného mechanizmu by mali byť žiadatelia o azyl premiestnení do členských štátov na základe ich absorpčnej kapacity, ktorá by mala byť určená niekoľkými kritériami a im pridelenou váhou - počet obyvateľov (40 %), hrubý domáci produkt (HDP) (40 %), priemerný počet predchádzajúcich žiadostí o azyl (10 %) a miera nezamestnanosti (10 %).

Návrh Komisie počíta s premiestnením 120 tisíc žiadateľov o azyl, a to 50 400 utečencov z Grécka, 54 000 utečencov z Maďarska a 15 600 utečencov z Talianska do ostatných štátov EÚ.

Prijímajúci členský štát by za každú osobu premiestnenú v rámci tohto mechanizmu získal jednorazovú platbu vo výške šesťtisíc eur, pričom polovica z tejto sumy by bola prijímajúcemu štátu poukázaná vopred, aby mohli vnútroštátne orgány konať čo najrýchlejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Krajiny, z územia ktorých budú žiadatelia o azyl premiestnení, by mali dostať 500 eur za každú relokovanú osobu na pokrytie cestovných nákladov.

Prijatie naliehavých opatrení

Návrh núdzového mechanizmu však počíta aj s možnosťou, že členský štát nebude na základe opodstatnených a objektívnych dôvodov, napríklad z dôvodu prírodnej katastrofy, dočasne schopný podieľať sa na premiestňovaní žiadateľov.

Ak sa tak stane, daný štát môže byť na základe rozhodnutia Komisie oslobodený od povinnosti zúčastňovať sa na relokačnom mechanizme, a to maximálne na obdobie jedného roka.

Zároveň však bude musieť do rozpočtu EÚ prispieť sumou vo výške 0,002 percent svojho HDP na pokrytie zvýšených nákladov ostatných členských štátov.

Členovia Európskeho parlamentu vyzývajú členské štáty EÚ, aby spoločne prijali naliehavé opatrenia na zvládnutie súčasnej utečeneckej krízy a pomohli vybudovať dlhodobo funkčný európsky azylový a migračný systém.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz ešte pred hlasovaním oznámil, že luxemburskému premiérovi Xavierovi Bettelovi, ktorého krajina aktuálne predsedá Rade EÚ, zašle list, v ktorom ho požiada o okamžité uvoľnenie finančných prostriedkov pre krajiny, ktoré prijali najviac utečencov zo Sýrie - teda pre Libanon, Turecko a Jordánsko.

Nesolidárnosť krajín

"Je našou ľudskou povinnosťou pomôcť ľuďom, ktorí sú v ohrození života," uviedol europoslanec Branislav Škripek. Zároveň považuje za rozumné sa brániť voči tým, ktorí neutekajú pred smrťou, ale v masovom exode hľadajú lepšiu budúcnosť za podpory pašerákov.

,,Na druhej strane považujem za hrubý výsmech navrhované riešenie nášho slovenského premiéra Roberta Fica na prijatie 200 utečencov. A za tento výsmech, ako sa dnešným dokumentom črtá, Slovensko ako aj krajiny, ktoré nesúhlasili s kvótami, ponesú následky v nanútenom prerozdelení," dodal Škripek.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Škripeka krajiny EÚ dostali možnosť slobodne a zodpovedne si alokovať 40 000 utečencov podľa prvého relokačného mechanizmu. Viaceré krajiny vrátane Slovenska sa však k prerozdeleniu utečencov už vtedy postavili odmietavo.

,,Krajiny ponúkli miesto pre vyše 32-tisíc ľudí a pre zvyšných, necelých osemtisíc, už nie. Slovensko ponúklo 200 miest," povedal Škripek. Podľa neho sa preto dnes nemôžeme čudovať, že sa Európska komisia snaží vzniknutú situáciu riešiť nie podľa našich predstáv a s vyšším počtom utečencov.

,,Európska únia čelí najväčšiemu sťahovaniu národov od začiatku druhej svetovej vojny. Nesolidárnosť niektorých krajín a odmietanie reálnej skutočnosti spôsobila nielen to, že západná Európa prestáva rozumieť krajinám strednej a východnej Európy, ale aj radikalizáciu obyvateľstva, čo považujem za súdok s výbušným prachom," uzavrel Škripek.

SkryťVypnúť reklamu

Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 519
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 632
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 277
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 726
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 672
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 844
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 821
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 335
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Alara Sehitlerová

Jej priezvisko bolo ideálny materiál pre pravicovú scénu, povedal odborník.


TASR
Carlos Sainz

Španiel údajne Brita v spätných zrkadlách vôbec nevidel.


Reuters
Thomas Müller sa teší z gólu v zápase Ligy majstrov Bayern Mníchov - Slovan Bratislava.

Získal dvanásť ligových titulov a dvakrát vyhral Ligu majstrov.


TASR
 Samuel Hlavaj.

Slovenský brankár vychytal tretie víťazstvo v rade.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu