BRATISLAVA. Zaisťovacie tábory pre utečencov na Slovensku sa začínajú plniť. Cudzinci v nich žijú takmer ako vo väzení. Problémy robí najmä vracanie tých, ktorí k nám prišli z Maďarska.
Náš južný sused totiž využíva maximálne lehoty na to, aby si ich vzal späť, tvrdí Barbora Meššová, právnička z Ligy za ľudské práva. Zo zákona môže ísť o tri až šesť mesiacov.
„Vyzerá to tak, že sa Maďari snažia trochu naťahovať čas,“ povedala Meššová, ktorá s utečencami pracuje priamo v táboroch.

Ako vo väzení
Utečencov, ktorých u nás chytili a nepožiadali na Slovensku o azyl, umiestňujú v zaisťovacích táboroch v Medveďove a Sečovciach.
V prvý septembrový týždeň tam bolo umiestnených 233 ľudí. Ich celková kapacita je 328 miest a možno ju dočasne rozšíriť.
Väčšina z týchto utečencov podľa štatistík ministerstva vnútra pochádzala zo Sýrie a Afganistanu.
Keďže u nás nepožiadali o azyl, čakajú na to, kým ich vrátia do krajiny, odkiaľ prišli, väčšinou do Maďarska.
V týchto táboroch panujú prísne podmienky. Utečencov neustále strážia a môžu sa pohybovať len vo svojej izbe a na chodbách v ubytovni.
Budovu smú opustiť len počas vychádzok. Tieto zariadenia majú síce sociálnych pracovníkov, ale chýbajú im tlmočníci, ktorí by s nimi riešili každodenné záležitosti, opisuje situáciu Meššová.
„Napríklad keď je niekomu zle, nemá možnosť o tom hovoriť so zdravotníkmi, ktorých znalosť angličtiny je často slabá,“ povedala.
V poslednom čase však ministerstvo vnútra presúva rodiny s deťmi aj do táborov pre žiadateľov o azyl na Slovensku, kde sú podmienky voľnejšie. Môžu sa voľne pohybovať po tábore, prípadne ho na určitý čas opustiť.
Utečenci v Gabčíkove
Do Gabčíkova vo štvrtok prišlo 24 ľudí, ktorí požiadali v Rakúsku o azyl. Ide predovšetkým o mužov zo Sýrie.
Na základe dohody medzi Slovenskom a Rakúskom im Slovensko poskytne stravu a ubytovanie, kým rakúska strana zabezpečí vybavenie ich žiadostí, tvrdí Peter Lazarov z tlačového oddelenia ministerstva vnútra.
Pôvodne malo ísť o 42 Sýrčanov, ale veľa z nich k nám podľa rakúskeho denníka Der Standard prísť nechcelo.
„Čakám tu na papiere, ale chcem zostať v Rakúsku, nie na Slovensku,“ povedal pre denník SME Sýrčan Jawan Muhammad, ktorý prišiel s prvou skupinou utečencov.
„V Rakúsku mám brata aj sestru, chcem ostať tam. Na Slovensku nepoznám nikoho.“
Ako dlho rakúskym pracovníkom potrvá, kým žiadosti utečencov vybavia, Lazarov nevedel povedať. Je však pravdepodobné, že budú mať lepšie podmienky, ako by im poskytlo Slovensko, tvrdí Meššová.
„Napríklad Rakúšania vnímajú putá ako poslednú možnosť, kým u nás je to pravidlo,“ povedala.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu
Počet udelených pobytov sa zdvojnásobil
Najviac cudzincov z tretích krajín, ktorí dostali pobyt, tvoria Ukrajinci.
- Slovensko udelilo prvom polroku 7478 pobytov, kým v minulom roku to bolo za rovnaké obdobie 4434 pobytov.
- Najviac udelených pobytov pre cudzincov z krajín mimo EÚ dostali na Slovensku v prvom polroku Ukrajinci (2885). Nasledujú Srbi (1305), Rusi (700) a Kórejčania (477).
- Trvalý pobyt na neobmedzený čas malo ku koncu júna 4226 cudzincov.
- Azyl v prvom polroku malo na Slovenku 157 ľudí.
Poznámka: Ministerstvo vnútra štatistiky za leto 2015 neposkytlo.
Roman Cuprik

Beata
Balogová
