Traktor vyčistí husto zarastené miesta a pomôže obnove kolónií sysľa napríklad v lokalite Biele vody na Muránskej planine či v Slovenskom krase.
BRATISLAVA. Pri záchrane sysľa pasienkového v Národnom parku Muránska planina bude pomáhať špeciálny traktor pomenovaný Ferrari, ktorý tento týždeň pokrstila organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) v spolupráci so Štátnou ochranou prírody.
Traktor vyčistí husto zarastené miesta a pomôže obnove kolónií sysľa napríklad v lokalite Biele vody, kde sa sysľovi darí aj vďaka somárom, ktorí spásajú trávu a vytvárajú tak pre sysle vhodné prostredie. Syseľ pasienkový patrí medzi vzácne druhy, no z dôvodu častých zmien v spôsobe hospodárenia s pôdou a zániku pasienkov sa zo Slovenska vytratil.
Syseľ pasienkový
„Syseľ pasienkový je pre svoj krásny vzhľad a spôsob života medzi ľuďmi veľmi obľúbený. Je známy svojím panáčkovaním a tým, že v prípade nebezpečenstva silno zapíska, aby varoval ostatné sysle. Vyskytuje sa v lokalitách, ktoré sú pravidelne kosené alebo spásané," povedal Ervín Hapl z RPS.
Dodal, že v dávnej minulosti pozostávali jeho kolónie z niekoľko tisíc jedincov a bol pokladaný za škodcu. V súčasnosti ho ochrancovia prírody i farmári opätovne vypúšťajú na svoje pasienky. Najúspešnejší príklad obnovy kolónií sysľa je na Muránskej planine na Bielych vodách, kde je najvyššia hustota jeho výskytu na Slovensku.
"Na troch hektároch tu žije až päťsto jedincov,“ hovorí Hapl. Riaditeľka Národného parku Muránska planina Jana Šmídtová doplnila, že v súčasnosti je tam populácia sysľa natoľko stabilizovaná, že slúži ako zdrojová lokalita, čo znamená, že časť sysľov môže byť premiestnená na iné miesta s cieľom posilniť ďalšie populácie.
Slovenský kras
Špeciálny traktor bude pomáhať aj v Chránenom vtáčom území Slovenský kras na plochách, ktoré sú teraz zarastené a sysle tu nemajú vhodné miesto na život. Odborníci dúfajú, že aj tu sa bude sysľom dariť tak, ako na Muránskej planine.
„Syseľ pasienkový je nielen na Slovensku, ale aj v ostatných krajinách EÚ veľmi vzácny. Už od roku 2003 realizujeme aktivity na jeho vrátenie do slovenskej prírody, mimo iného ako dôležitej zložky potravy vzácnych dravcov. Najnovší projekt LIFE Energia bežiaci od septembra minulého roka má okrem iných aktivít za cieľ obnoviť dve kolónie sysľa v Chránenom vtáčom území Slovenský kras. Ide o Hrhov a Gemerskú Hôrku, kde sú tieto roztomilé zvieratká na pokraji vyhynutia. Projekt podporila Európska únia,“ dodáva Ervín Hapl.