BRATISLAVA. Slovenskú europoslankyňu Janu Žitňanskú (NOVA) po približne roku v pôsobenia v Európskom parlamente (EP) najviac prekvapil rozdiel v parlamentnej kultúre medzi európskym a slovenským parlamentom. Ako sa vyjadrila pre agentúru SITA, takisto ju potešila nadstranícka spolupráca poslancov a otvorenosť parlamentu vo vzťahu k rôznym expertom. Tí pravidelne vystupujú na zasadnutiach výborov.
Ako dodala, nemilo ju však zaskočili nedostatky, ktoré má europarlament v bezbariérovosti.
"Nie všetky jeho budovy sú prístupné pre vozíčkarov, na niektorých miestach chýba Braillovo písmo," objasnila. Pokiaľ ide o rozdiel v parlamentnej kultúre, Žitňanská pripomenula, že kým v slovenskom parlamente mala problém zorganizovať výstavu o deťoch so zdravotným postihnutím, v Európskom parlamente sú výstavy a kultúrne podujatia podľa Žitňanskej na dennom poriadku.
V roku 2014 sa do Európskeho parlamentu dostal aj Ivan Štefanec (kandidoval za SDKÚ). Prekvapil ho enormný význam práce v jednotlivých výboroch a kľúčový význam rokovaní s jednotlivými kolegami a záujmovými skupinami, bez absolvovania ktorých nie je možné dosiahnuť vytýčené ciele.