AKTUALIZOVANÉ

Pochod za život: Zákaz potratov či registrovaných partnerstiev

Dav žiadal zlepšenie právnej úpravy ochrany života a systému pomoci tehotným matkám v krízovej situácii.

Účastníci pochodu za život v Bratislave.(Zdroj: SITA)

Dav žiadal zlepšenie právnej úpravy ochrany života a systému pomoci tehotným matkám v krízovej situácii. Organizátori Národného pochodu za život odhadli účasť na niekoľko desiatok tisíc.

BRATISLAVA. Tisíce ľudí v nedeľu v Bratislave žiadali ochranu života od počatia po prirodzenú smrť. Podporili tiež rodinu založenú výhradne na manželstve muža a ženy.

Ako povedal v nedeľu na tlačovej besede po skončení pochodu jeden z organizátorov, "my sme dnes zablokovali námestie a viaceré bočné ulice. Vychádza nám, že na pochod prišlo 70- až 85-tisíc ľudí. Podarilo sa nám zopakovať zázrak z Košíc. Nielen, že sme dosiahli zázrak z Košíc, ale ho aj prekonali,“ vyhlásil Marek Michalčík.

Podľa neho radosť zo života by mal mať každý človek od počatia po prirodzenú smrť. "Oplatí sa robiť aj takéto akcie. Dnešok potvrdil, že je to vážna téma, ktorá zaujíma množstvo ľudí. Verím, že ľudí pochod podnieti ľudí, aby pri témach života bolo aktívni," konštatoval.

Pri organizácii pochodu pomáhalo tisíc dobrovoľníkov, z toho 200 účinkujúcich.

Druhý národný pochod sa oficiálne začal tesne pred treťou za búrlivého potlesku a oficiálnej hymny pochodu - Život stále chráň od kapely Prolife Band.

V dave boli aj červené vlajky s dvojkrížom, ktoré sa objavili nielen na košickom pochode za život, ale aj na minulotýždňovej protiislamskej demonštrácii v Bratislave. Ako v Košiciach, tak aj teraz sa nacionalisti zdržali iných prejavov.

Na pódiu vystúpili aktivisti

"Musíme bojovať proti genderovej ideológii, pápež František to považuje za démonické," povedal pomocný biskup Andreas Laun zo Salzburgu. Niekoľkokrát zdôraznil, že potrat je vražda.

Na pódiu zazneli hlasy prolifeových aktivistov z Čiech aj Ameriky. "Posolstvom Slovenska je naučiť Európu žiť v rodine. Ste výnimoční a Boh s vami v tejto úlohe ráta," povedal americký aktivista Fagan.

FOTO SME - Jozef Jakubčo

Tajomník posvätnej pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku Milan Gerka zdôraznil úlohu rodičovstva. "Prežili sme obdobie, keď náboženstvo nebolo súčasťou školy, no vidíme silnú staršiu generáciu veriacich. Je to zásluha výchovy rodičov."

"Chceme nahlas povedať, že ponúkame pomoc," zaznelo z pódia, na ktorom sa prihovorili Zuzana Kinová z organizácie Alexis a Mária Demeterová z projektu Zachráňme životy. "Za posledný rok sme mali 110 prípadov a narodilo sa nám 96 bábätiek," uviedla.

"V azylovom dome sme doposiaľ ubytovali viac než 700 ľudí v núdzi. Po prvom pochode som na blogoch čítala, že ľudia na pochode sa zaujímajú iba o nenarodené deti. Je to zavádzanie, ak nie rovno lož," povedala Anna Verešová z organizácie Áno pre život.

Priznala však, že neprežíva radosť, lebo od začiatku fungovania pred osemnástimi rokmi sú kvôli ochrane života od počatia po smrť na okraji spoločnosti a mimo grantových schém.

Dav ľudí, ktorý zaplnil celé Námestie SNP a priľahlé ulice, je niekoľkonásobne väčší ako minulý týždeň na pochode proti imigrácii. Skladá sa z viacgeneračných rodín s kočíkmi, skupiniek násťročných veriacich, dôchodcov, zástupcov cirkvi.

Dobrovoľníci rozdávali transparenty "Radosť zo života", "Dieťa je dar", ako aj "Zákon chráni nevyliahnuté orly, chráňme zákonom aj nenarodené deti". Na pochod prišli ľudia z celého Slovenska. Organizátori avizovali aj podporovateľov z Českej republiky, Rakúska či Nemecka.

"Je to ako Woodstock veriacich, Nechceli sme si to nechať ujsť," povedal 22-ročný Tomáš Král z Brna. Prišiel s priateľmi už v sobotu večer, aby stihli ranné bohoslužby.

Medzi stánkami organizácií sa nachádzala aj Aliancia za rodinu, zbierala podpisy proti Istanbulskému dohovoru. (Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, pozn. red.)

Organizovali aj autobusové zájazdy

Organizátor Marek Michalčík odhaduje, že na pochod príde „niekoľko desiatok tisíc účastníkov“. Najviac ľudí očakávajú z Bratislavy a okolia, viaceré Slovenské farnosti zorganizovali autobusové zájazdy.

V dopoludňajších hodinách prebiehali osobitné pro-life bohoslužby vo vybraných bratislavských chrámoch. Účastníci zo všetkých slovenských diecéz sa stretli na omšiach so svojimi biskupmi.

Ako povedal predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský v nedeľu v homílii počas pro-life bohoslužby v Dóme svätého Martina pred druhým Národným pochodom za život, na pochode sú ľudia nasledovníci Krista, Božej lásky.

"My sa dnes vydávame na pochod, lebo chceme ďakovať za dar svojho života, že nás Boh zachránil. Nechceme sa robiť lepšími od niekoho, ale chceme si uvedomiť, že existuje v otázkach života veľa nedokonalostí. Pochod je pokora vo vedomí, že milujeme život," zdôraznil Zvolenský.

Nedeľný pochod má byť podľa arcibiskupa posilnením, lebo žijeme v spoločnosti, "kde na nás pozerajú ako na zvláštnych".

Hlavný program na Námestí SNP začal o 12:30 koncertom Petra Bažíka a Márie Čírovej. Po ňom nasledoval približne hodinový program, ktorého súčasťou boli príhovory členov mimovládnych organizácií. Samotný začiatok pochodu bol naplánovaný na 14:30, skončiť by mal približne o 16:30.

Na účasť vyzvali aj pastierskym listom

Viac než dvojkilometrová trasa viedla z Námestia SNP cez ulice Gorkého, Jesenského, Mostovú, Rázusovo nábrežie, Staromestskú, Suché Mýto, Hurbanovo námestie späť na Námestie SNP. Pochod bol spojený s viacerými dopravnými obmedzeniami v bratislavskom Starom meste. Na jeho trase bola vylúčená alebo obmedzená individuálna i mestská hromadná doprava.

Organizátori pripomínali všetkým, ktorí chcú prísť na Národný pochod za život, aby sa ho zúčastnili pokojným spôsobom, rešpektovali pokyny organizátorov a polície a vyvarovali sa akýchkoľvek násilných či nenávistných prejavov. Od extrémistických prejavov sa vopred dištancovali.

Prvý pochod za život bol v septembri 2013 v Košiciach, Hlavnú ulicu zaplnil 80-tisícový dav. Nieslo sa v znamení hesla Poďme von a bojujme za život.

Pochod aj tento raz iniciovala Konferencia biskupov Slovenska. Na účasť veriacich vyzývali biskupi počas celého roka, dokonca aj pastierskym listom. Ten 6. septembra prečítali farári v kostoloch po celom Slovensku.

Chcú lepšiu právnu úpravu ochrany života

Organizátori Národného pochodu za život, ktorý sa v nedeľu konal v Bratislave, chcú zlepšenie právnej úpravy ochrany života a systému pomoci tehotným matkám v krízovej situácii.

„Naším cieľom je rovnosť v ochrane života všetkých ľudí bez rozdielu, vrátane nenarodených detí – tak v legislatíve ako aj v praxi. Zároveň sme presvedčení, že tehotné matky v kritickej situácii majú dostať od spoločnosti pomoc a podporu. Preto sme sa obrátili na politické strany so zoznamom návrhov a požiadali sme ich, aby v najbližšom období presadzovali návrhy na zlepšenie situácie,“ povedal hlavný koordinátor pochodu Marek Michalčík.

Návrhy sa zameriavajú na tri oblasti. Zlepšenie právnej úpravy ochrany života, zlepšenie systému pomoci nenarodeným deťom a tehotným matkám ohrozeným umelým potratom a zlepšenie rodinnej politiky a postavenia rodín s deťmi.

„V roku 2009 bol na Slovensku zavedený tzv. informovaný súhlas žien žiadajúcich o umelý potrat. Informácia, ktorá sa ženám poskytuje, je však stále nedostatočná a je potrebné ju upraviť. Ženy majú byť o možných negatívnych následkoch umelého potratu na ich zdravie férovo a jasne upozornené,“ uviedol Michalčík.

Medzi ďalšími úpravami je navrhnutá ochrana nenarodeného dieťaťa pred umelým potratom z dôvodu jeho pohlavia, či z ekonomických a sociálnych dôvodov. Organizátori ďalej požadujú posilniť práva a zodpovednosť otcov nenarodených detí.

Veľký dôraz kladú aj na požiadavku vytvorenia účinnej siete pomoci pre tehotné matky a ich rodiny v kritickej situácii, a to aj s podporou štátu.

„Novela zákona o sociálnych službách by mala zaviesť možnosť zriaďovať Domovy pre tehotné matky, ktoré nám na Slovensku chýbajú. Chýba nám aj sociálna pomoc tehotnej matke v núdzi a je potrebné tiež uľahčiť situáciu študujúcim rodičom,“ povedal Michalčík.

Tretí okruh požiadaviek smeruje k zlepšeniu rodinnej politiky a postavenia rodín s deťmi. Podľa organizátorov je potrebné rozlišovať medzi rodinnou a sociálnou politikou štátu.

„Rodinná politika má smerovať k tomu, aby ľudia zakladali rodiny, aby sa manželstvá nerozvádzali, aby sa v nich rodili detí a boli riadne vychovávané, a aby sa deti postarali o svojich rodičov, keď zostarnú. Sociálna politika prichádza vo väčšine prípadov na rad vtedy, keď zlyhá rodina. Čím viac funkčných rodín na Slovensku bude, tým menej sociálnych problémov budeme musieť riešiť,“ uviedol Michalčík.

V rodinnej politike tiež navrhujú zaviesť programy podpory demografického rastu, znížiť daňové a odvodové zaťaženie rodín, či zvýšiť starobný dôchodok rodičov pracujúcich detí. „Zmeny sú možné, ako sme videli aj pri prijatí novely ústavy o ochrane manželstva. Sme presvedčení, že naše návrhy sú politicky priechodné a očakávame, že ich politické strany budú aktívne presadzovať,“ povedal Michalčík.

Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 2. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 3. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 4. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 5. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 6. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 7. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 8. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 9. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 10. Inteligencia vo všetkom
 1. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 2. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 3. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 4. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 5. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 6. Poslanci dnes dali jasne najavo, že plot na námestí nechcú
 7. HB Reavis so silnými výsledkami za rok 2016
 8. 3 šťavnaté spôsoby, ako povzbudiť výkon mozgu
 9. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 10. Budúcnosť EÚ a inteligentných miest
 1. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 8 966
 2. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 7 082
 3. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 6 573
 4. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 245
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 5 316
 6. 5 krokov k vlastnému bývaniu 5 057
 7. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 4 305
 8. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 3 802
 9. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 3 611
 10. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 2 451

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Alza, Strabag či Poštová banka priznali, prečo do inzerátov nepíšu platy

Ako by ste sa cítili, ak by váš sused vedel, koľko zarábate? Aj takto argumentujú firmy, prečo do inzerátov nedávajú platy.

DOMOV

Fico prijal bieloruského premiéra, ani v minulosti nemal problém

Bielorusko neakceptujem, hovorí poslanec Peter Osuský.

KOMENTÁRE

Prečo Trump nie je Roosevelt?

Legislatívne neúspechy počas prvých sto dní amerického prezidenta sú najlepšími správami o jeho chaotickom vládnutí.

KULTÚRA

Johnny Depp skrachoval. Nechajte ho, sám to tak chcel

Za mesiac minie dva milióny, víno ho stojí tridsať tisíc. Náhradu žiada na súde.

Neprehliadnite tiež

Majú noviny, možno budúcu stranu i lukratívny areál. Volajú sa Eset

Nadácia Zastavme korupciu, za ktorou stojí zakladateľ Esetu, odhalila predražené nákupy nemocnice, ktorej bývalý areál teraz firma získala.

Fica to ťahá k diktátorským režimom, teraz utužuje vzťahy s Bieloruskom

Bielorusko neakceptujem, videl som tam kolosálny volebný podvod, hovorí poslanec Peter Osuský. Verejne protestoval aj proti čínskemu prezidentovi.

Ministri obrany Únie rokovali o migrácii i rozvoji obranných štruktúr

Migrácia je pre Úniu stále aktuálnym problémom.

Hygienici majú podozrenie na výskyt osýpok v okrese Levice

V niektorých krajoch klesla proti ochoreniu kolektívna imunita.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop