SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ

Pochod za život: Zákaz potratov či registrovaných partnerstiev

Dav žiadal zlepšenie právnej úpravy ochrany života a systému pomoci tehotným matkám v krízovej situácii.

Účastníci pochodu za život v Bratislave.Účastníci pochodu za život v Bratislave. (Zdroj: SITA)

Dav žiadal zlepšenie právnej úpravy ochrany života a systému pomoci tehotným matkám v krízovej situácii. Organizátori Národného pochodu za život odhadli účasť na niekoľko desiatok tisíc.

BRATISLAVA. Tisíce ľudí v nedeľu v Bratislave žiadali ochranu života od počatia po prirodzenú smrť. Podporili tiež rodinu založenú výhradne na manželstve muža a ženy.

Ako povedal v nedeľu na tlačovej besede po skončení pochodu jeden z organizátorov, "my sme dnes zablokovali námestie a viaceré bočné ulice. Vychádza nám, že na pochod prišlo 70- až 85-tisíc ľudí. Podarilo sa nám zopakovať zázrak z Košíc. Nielen, že sme dosiahli zázrak z Košíc, ale ho aj prekonali,“ vyhlásil Marek Michalčík.

Podľa neho radosť zo života by mal mať každý človek od počatia po prirodzenú smrť. "Oplatí sa robiť aj takéto akcie. Dnešok potvrdil, že je to vážna téma, ktorá zaujíma množstvo ľudí. Verím, že ľudí pochod podnieti ľudí, aby pri témach života bolo aktívni," konštatoval.

Pri organizácii pochodu pomáhalo tisíc dobrovoľníkov, z toho 200 účinkujúcich.

Druhý národný pochod sa oficiálne začal tesne pred treťou za búrlivého potlesku a oficiálnej hymny pochodu - Život stále chráň od kapely Prolife Band.

V dave boli aj červené vlajky s dvojkrížom, ktoré sa objavili nielen na košickom pochode za život, ale aj na minulotýždňovej protiislamskej demonštrácii v Bratislave. Ako v Košiciach, tak aj teraz sa nacionalisti zdržali iných prejavov.

Na pódiu vystúpili aktivisti

"Musíme bojovať proti genderovej ideológii, pápež František to považuje za démonické," povedal pomocný biskup Andreas Laun zo Salzburgu. Niekoľkokrát zdôraznil, že potrat je vražda.

Na pódiu zazneli hlasy prolifeových aktivistov z Čiech aj Ameriky. "Posolstvom Slovenska je naučiť Európu žiť v rodine. Ste výnimoční a Boh s vami v tejto úlohe ráta," povedal americký aktivista Fagan.

FOTO SME - Jozef Jakubčo

Tajomník posvätnej pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku Milan Gerka zdôraznil úlohu rodičovstva. "Prežili sme obdobie, keď náboženstvo nebolo súčasťou školy, no vidíme silnú staršiu generáciu veriacich. Je to zásluha výchovy rodičov."

"Chceme nahlas povedať, že ponúkame pomoc," zaznelo z pódia, na ktorom sa prihovorili Zuzana Kinová z organizácie Alexis a Mária Demeterová z projektu Zachráňme životy. "Za posledný rok sme mali 110 prípadov a narodilo sa nám 96 bábätiek," uviedla.

"V azylovom dome sme doposiaľ ubytovali viac než 700 ľudí v núdzi. Po prvom pochode som na blogoch čítala, že ľudia na pochode sa zaujímajú iba o nenarodené deti. Je to zavádzanie, ak nie rovno lož," povedala Anna Verešová z organizácie Áno pre život.

Priznala však, že neprežíva radosť, lebo od začiatku fungovania pred osemnástimi rokmi sú kvôli ochrane života od počatia po smrť na okraji spoločnosti a mimo grantových schém.

Dav ľudí, ktorý zaplnil celé Námestie SNP a priľahlé ulice, je niekoľkonásobne väčší ako minulý týždeň na pochode proti imigrácii. Skladá sa z viacgeneračných rodín s kočíkmi, skupiniek násťročných veriacich, dôchodcov, zástupcov cirkvi.

Dobrovoľníci rozdávali transparenty "Radosť zo života", "Dieťa je dar", ako aj "Zákon chráni nevyliahnuté orly, chráňme zákonom aj nenarodené deti". Na pochod prišli ľudia z celého Slovenska. Organizátori avizovali aj podporovateľov z Českej republiky, Rakúska či Nemecka.

"Je to ako Woodstock veriacich, Nechceli sme si to nechať ujsť," povedal 22-ročný Tomáš Král z Brna. Prišiel s priateľmi už v sobotu večer, aby stihli ranné bohoslužby.

Medzi stánkami organizácií sa nachádzala aj Aliancia za rodinu, zbierala podpisy proti Istanbulskému dohovoru. (Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, pozn. red.)

Organizovali aj autobusové zájazdy

Organizátor Marek Michalčík odhaduje, že na pochod príde „niekoľko desiatok tisíc účastníkov“. Najviac ľudí očakávajú z Bratislavy a okolia, viaceré Slovenské farnosti zorganizovali autobusové zájazdy.

V dopoludňajších hodinách prebiehali osobitné pro-life bohoslužby vo vybraných bratislavských chrámoch. Účastníci zo všetkých slovenských diecéz sa stretli na omšiach so svojimi biskupmi.

Ako povedal predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský v nedeľu v homílii počas pro-life bohoslužby v Dóme svätého Martina pred druhým Národným pochodom za život, na pochode sú ľudia nasledovníci Krista, Božej lásky.

"My sa dnes vydávame na pochod, lebo chceme ďakovať za dar svojho života, že nás Boh zachránil. Nechceme sa robiť lepšími od niekoho, ale chceme si uvedomiť, že existuje v otázkach života veľa nedokonalostí. Pochod je pokora vo vedomí, že milujeme život," zdôraznil Zvolenský.

Nedeľný pochod má byť podľa arcibiskupa posilnením, lebo žijeme v spoločnosti, "kde na nás pozerajú ako na zvláštnych".

Hlavný program na Námestí SNP začal o 12:30 koncertom Petra Bažíka a Márie Čírovej. Po ňom nasledoval približne hodinový program, ktorého súčasťou boli príhovory členov mimovládnych organizácií. Samotný začiatok pochodu bol naplánovaný na 14:30, skončiť by mal približne o 16:30.

Na účasť vyzvali aj pastierskym listom

Viac než dvojkilometrová trasa viedla z Námestia SNP cez ulice Gorkého, Jesenského, Mostovú, Rázusovo nábrežie, Staromestskú, Suché Mýto, Hurbanovo námestie späť na Námestie SNP. Pochod bol spojený s viacerými dopravnými obmedzeniami v bratislavskom Starom meste. Na jeho trase bola vylúčená alebo obmedzená individuálna i mestská hromadná doprava.

Organizátori pripomínali všetkým, ktorí chcú prísť na Národný pochod za život, aby sa ho zúčastnili pokojným spôsobom, rešpektovali pokyny organizátorov a polície a vyvarovali sa akýchkoľvek násilných či nenávistných prejavov. Od extrémistických prejavov sa vopred dištancovali.

Prvý pochod za život bol v septembri 2013 v Košiciach, Hlavnú ulicu zaplnil 80-tisícový dav. Nieslo sa v znamení hesla Poďme von a bojujme za život.

Pochod aj tento raz iniciovala Konferencia biskupov Slovenska. Na účasť veriacich vyzývali biskupi počas celého roka, dokonca aj pastierskym listom. Ten 6. septembra prečítali farári v kostoloch po celom Slovensku.

Chcú lepšiu právnu úpravu ochrany života

Organizátori Národného pochodu za život, ktorý sa v nedeľu konal v Bratislave, chcú zlepšenie právnej úpravy ochrany života a systému pomoci tehotným matkám v krízovej situácii.

„Naším cieľom je rovnosť v ochrane života všetkých ľudí bez rozdielu, vrátane nenarodených detí – tak v legislatíve ako aj v praxi. Zároveň sme presvedčení, že tehotné matky v kritickej situácii majú dostať od spoločnosti pomoc a podporu. Preto sme sa obrátili na politické strany so zoznamom návrhov a požiadali sme ich, aby v najbližšom období presadzovali návrhy na zlepšenie situácie,“ povedal hlavný koordinátor pochodu Marek Michalčík.

Návrhy sa zameriavajú na tri oblasti. Zlepšenie právnej úpravy ochrany života, zlepšenie systému pomoci nenarodeným deťom a tehotným matkám ohrozeným umelým potratom a zlepšenie rodinnej politiky a postavenia rodín s deťmi.

„V roku 2009 bol na Slovensku zavedený tzv. informovaný súhlas žien žiadajúcich o umelý potrat. Informácia, ktorá sa ženám poskytuje, je však stále nedostatočná a je potrebné ju upraviť. Ženy majú byť o možných negatívnych následkoch umelého potratu na ich zdravie férovo a jasne upozornené,“ uviedol Michalčík.

Medzi ďalšími úpravami je navrhnutá ochrana nenarodeného dieťaťa pred umelým potratom z dôvodu jeho pohlavia, či z ekonomických a sociálnych dôvodov. Organizátori ďalej požadujú posilniť práva a zodpovednosť otcov nenarodených detí.

Veľký dôraz kladú aj na požiadavku vytvorenia účinnej siete pomoci pre tehotné matky a ich rodiny v kritickej situácii, a to aj s podporou štátu.

„Novela zákona o sociálnych službách by mala zaviesť možnosť zriaďovať Domovy pre tehotné matky, ktoré nám na Slovensku chýbajú. Chýba nám aj sociálna pomoc tehotnej matke v núdzi a je potrebné tiež uľahčiť situáciu študujúcim rodičom,“ povedal Michalčík.

Tretí okruh požiadaviek smeruje k zlepšeniu rodinnej politiky a postavenia rodín s deťmi. Podľa organizátorov je potrebné rozlišovať medzi rodinnou a sociálnou politikou štátu.

„Rodinná politika má smerovať k tomu, aby ľudia zakladali rodiny, aby sa manželstvá nerozvádzali, aby sa v nich rodili detí a boli riadne vychovávané, a aby sa deti postarali o svojich rodičov, keď zostarnú. Sociálna politika prichádza vo väčšine prípadov na rad vtedy, keď zlyhá rodina. Čím viac funkčných rodín na Slovensku bude, tým menej sociálnych problémov budeme musieť riešiť,“ uviedol Michalčík.

V rodinnej politike tiež navrhujú zaviesť programy podpory demografického rastu, znížiť daňové a odvodové zaťaženie rodín, či zvýšiť starobný dôchodok rodičov pracujúcich detí. „Zmeny sú možné, ako sme videli aj pri prijatí novely ústavy o ochrane manželstva. Sme presvedčení, že naše návrhy sú politicky priechodné a očakávame, že ich politické strany budú aktívne presadzovať,“ povedal Michalčík.

Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 2. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 3. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 6. Budovanie zelenej značky
 7. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 8. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 28 854
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 22 655
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 16 830
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 088
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 701
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 503
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 599
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 524
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 394
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 342
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná fotografia.

Slovensko sa bojí míňať vakcíny, aby zostalo na druhú dávku.

20 h
Petra Vlhová ide obrovský slalom.

Sledujte online prenos s nami.

2 h
 Milan Uhrík v končí v Kotlebovej strane.

Pozícia Kotlebu sa výrazne upevnila po zmene v stanovách.

2 h

Neprehliadnite tiež

Prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček.

Iniciatíva Klima Ťa potrebuje získala podporu primátorov.

21m
Riaditeľ ZSS Arcus Juraj Briškár potvrdil ďalších sedem úmrtí.

Za 8 dní tam má covid už 16 obetí a vyše sto nakazených.

21m
Jozef Habánik, rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne.

Rektorom Univerzity J. Selyeho sa stal György Juhász, Trenčiansku univerzitu povedie Jozef Habánik.

30m
Poslanec za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Jozef Pročko (vpravo) pred začatím rokovania.

Návrh zákona o rozpočtovej zodpovednosti prerokujú poslanci až v marci.

30m