
Dom na Bazovej ulici, kde železnice rekonštruovali byty za tisíce. Jeden z nich aj kompletne zariadili - za 2,58 milióna korún. Podľa informácií SME sa do domu plánoval nasťahovať premiérov brat Miroslav Dzurinda, čo sa však napokon nestalo.
FOTO SME - ROMAN KRPELAN
ný úrad vo svojej novej správe.
Štrajk železničiarov je však napriek tomu namierený skôr proti vláde a ministerstvu dopravy. Odborári hovoria, že vláda tento rok vyčlenila málo peňazí pre železničnú dopravu.
„V návrhu štátneho rozpočtu je pevná suma bez nároku na dodatočné zdroje. Minister nariadil vedeniu železníc ušetriť jednu miliardu korún, teraz hovorí, že obmedzenie vlakov navrhla Železničná spoločnosť,“ povedal Peter Rozložník z Odborového združenia železničiarov.
Rozložník priznáva, že časť viny za stav železníc nesú aj bývalé vedenia. Keď odborári v minulosti upozorňovali na tunelovanie a nevýhodné zmluvy, riaditelia železníc ich dávali na súdy a chceli od nich vysúdiť vyše 15 miliónov korún za ohováranie. „Súdy vrátili asi šesť sporov a v jednom prípade súd rozhodol, že pravdu máme naopak my,“ povedal Rozložník. „Keď minister teraz hovorí, že chce prehodnotiť všetky zmluvy, je otázka, prečo SDKÚ, ktorá má ľudí na železniciach od roku 1998, po piatich rokoch zisťuje, že sú nevýhodné.“
Železničiarski odborári včera niekoľkokrát rokovali s vedením železníc a ministerstva. Až do našej uzávierky sa nedohodli a trvali na svojom, že vstúpia hodinu pred polnocou do ostrého nepretržitého štrajku, a štrajkovať budú, kým sa nesplnia ich podmienky.
Zlé hospodárenie pokračuje podľa Najvyššieho kontrolného úradu doteraz. Podpredseda úradu Igor Malý zverejnil správu, podľa ktorej železnice pri prideľovaní a predaji bytov porušovali vlastné nariadenie.
Minister dopravy zastavil výstavbu polmiliardovej budovy pre vedenie Železničnej spoločnosti, zastavil nákupy áut. „Jednou z oblastí, na ktorú sa musíme zamerať, sú aj zmluvy a projekty, ktoré uzatvárali železnice. Musíme ich preštudovať, zisťovať, ktoré boli predražené, úplne zbytočné, alebo ktoré mohli byť uzavreté pod nátlakom. Od zbytočných odstúpime, keď bude evidentné porušenie predpisov, vyvodia sa aj osobné dôsledky. Je najvyšší čas, aby sa s tým niečo začalo robiť,“ povedal štátny tajomník ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Branislav Opaterný. (rf, hr)