BRATISLAVA. Desaťtisíce ľudí včera v Bratislave žiadali ochranu života od počatia po prirodzenú smrť. Z pódia výzva na zákaz interrupcií nezaznela, no značná časť transparentov ju pripomínala.
„Je to téma, ktorá mobilizuje určitú časť verejnosti, no zároveň polarizuje,“ hovorí politológ Grigorij Mesežnikov. Pochod preto podľa neho síce môže ovplyvniť spoločnosť a preferencie strán, no nie legislatívu.
Sociologička Zuzana Kusá pripúšťa, že v predvolebnom boji môžu strany staviť na podporu rodiny, lebo dav v uliciach pôsobí ako silný argument.
Woodstock veriacich
50-tisíc
ľudí prišlo podľa odborníka podporiť myšlienku pochodu za život v Bratislave.
Veriaci zaplnili celé Námestie SNP aj priľahlé ulice a námestia v centre Bratislavy. Dobrovoľníci rozdávali transparenty „Radosť zo života“, „Dieťa je dar“, ako aj „Zákon chráni nevyliahnuté orly, chráňme zákonom aj nenarodené deti“.
Na pochod prišli ľudia z celého Slovenska, viacgeneračné rodiny, skupiny mladých aj starších, zástupcovia cirkví a členovia reholí. Organizátori ohlasovali aj podporovateľov z Česka, Rakúska či Nemecka. Nosnou témou bola lepšia právna úprava ochrany života a lepší systém pomoci tehotným v krízovej situácii.
Bezpečnostný analytik Radovan Bránik, ktorý na akciu dozeral, odhadol, že pochodovalo 45- až 50-tisíc ľudí. Organizátori účasť odhadli na 70- až 85-tisíc, čo by pri hornej hranici prekonalo pochod v Košiciach spred dvoch rokov. S organizáciou pomáhalo tisíc dobrovoľníkov, z toho 200 účinkujúcich.
„Je to ako Woodstock veriacich, nechceli sme si to nechať ujsť,“ prirovnal akciu k legendárnemu festivalu hippies 22-ročný Tomáš Král z Brna. Prišiel s priateľmi už v sobotu večer, aby stihli ranné bohoslužby.
Na pódiu vystúpili prolife aktivisti z Nemecka, Česka aj z Ameriky. „Posolstvom Slovenska je naučiť Európu žiť v rodine. Ste výnimoční a Boh s vami v tejto úlohe ráta,“ povedal americký aktivista Patrick Fagan.

Protistranu nevidno
„Je to taká početnosť, že to určite ovplyvní rétoriku politikov,“ hovorí Kusá.
Protistrana, ktorá poukazuje na dôsledky požadovaných úprav v zákone, sa nikdy v takomto počte nezhromaždila. „Existuje iba ako podiel ľudí vo výskumoch verejnej mienky, ale nie fyzicky. Schopnosť mobilizovať zaváži,“ myslí si Kusá.
Mesežnikov neočakáva, že by sa vládny Smer pred voľbami priamo vyjadroval k téme pochodu, očakáva skôr, že bude „zahmlievať“.
Či pochod ovplyvní volebné správanie ľudí, je podľa odborníkov otázne.
„Nedomnievam sa, že dokáže presvedčiť tých, ktorí nie sú presvedčení,“ hovorí socio〜logička Sylvia Porubänová a odvoláva sa pritom aj na predchádzajúci pochod v Košiciach a tohtoročné neúspešné referendum.
„Pochod sa podľa mňa trošku minul účinkom, je to kopanie do otvorených dverí,“ povedala. „Za pomoc ženám v núdzi a nečakanom tehotenstve sme, samozrejme, všetci, ale nedajú sa vylúčiť prípady nešťastia, hlúposti, tragédií a trestných činov,“ vysvetľuje zákonnú možnosť interrupcií.

Beata
Balogová
