BRATISLAVA. Mimovládna organizácia Via Iuris pripravuje na žiadosť bývalého príslušníka Vojenskej spravodajskej služby (VSS) Ivana Macka opakovaný podnet na prešetrenie podozrenia z tunelovania tejto služby.
Podajú ho generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi. Informovali o tom v pondelok na tlačovej besede.
Tajná správa: Tunelovali Vojenskú spravodajskú službuČítajte
Odmietol podnet
Rozhodli sa tak preto, lebo špeciálny prokurátor Dušan Kováčik odmietol podnet bývalých pracovníkov vojenskej tajnej služby Vladimíra Suchodolinského, Ivana Macka a poslanca SaS Ľubomíra Galka na prešetrenie zákonnosti zastavenia trestného stíhania v kauze tunelovania, lebo nezistil žiadne pochybenia.
Špeciálny prokurátor sa pritom podľa nich pri preverovaní zákonnosti opieral o zhodnotenie a informácie dodané VSS - teda ľuďmi, ktorí mohli byť za podozrivým nakladaním s majetkom.
Ako uviedla právnička spolupracujúca s Via Iuris Zuzana Čaputová, je na mieste využiť tento inštitút a obrátiť sa na generálneho prokurátora.
Podozrivé veci
Kauza tunelovania a jej vyšetrovanie je spojená s podozrivými vecami, svedkovia sa sami museli ponúkať na vypočúvanie, alebo vôbec neboli vypočutí, oznamovatelia kauzy sú kriminalizovaní, uviedla Čaputová.
Dodala, že nespochybňuje, že ide o kauzu, kde sa pracuje s utajovanými skutočnosťami. Režim utajovania ale nemôže slúžiť ako alibi na nehospodárne nakladanie s majetkom a v tomto smere je nevyhnutné urobiť systémové opatrenia a zaviesť funkčnú kontrolu, zdôraznila.
Rozkrádanie majetku
Informácie, podľa ktorých malo dôjsť k rozkrádaniu majetku VSS, boli prvýkrát zverejnené v máji 2013. Do médií vtedy prenikli výňatky správy, ktorá popisovala konkrétne prípady pochybných nákupov, rekonštrukcií a predajov majetku VSS v rokoch 2007-2010, keď bol počas prvej vlády Smeru ministrom obrany Jaroslav Baška.
Bývalý príslušník služby Ivan Macko na tlačovej besede upozornil, že je to päť rokov, čo sa na čelo VSS dostal Roman Mikulec a zistil ako služba funguje.
Macko v pondelok zverejnil nové informácie o výstavbe jedného objektu pre Vojenskú spravodajskú službu na okraji Bratislavy v hodnote približne 1,5 milióna eur. Macko výstavbu preveroval na základe Mikulcovej žiadosti, ktorý ako nový riaditeľ služby o nej nič nevedel. Peniaze použité na výstavbu boli podľa neho určené pôvodne na iný účel, vedenie služby rozhodlo o zmene použitia, pričom peniaze potom chýbali na samotné fungovanie tajnej služby.
Macko spochybnil spôsob výberového konania, upozornil na dodatok podpísaný k zmluve pár dní pred odchodom z funkcie, či na to, že časť peňazí išla cez účet v štátnej pokladnici a časť napríklad v 'igelitke'. Hovorím o metóde, štýle a o tom, že nie všetko bolo v súlade so zákonom.
Podľa Macka treba pristúpiť k zmenám, ktoré nesúvisia s osobami či budovami. Nedá sa totiž podľa neho spoliehať, že vo funkciách budú iba charakterní ľudia. Len politickými zmenami môžeme dôjsť k zmenám, inak sa tu budeme stále stretávať pri nejakých kauzách, dodal Macko.