BRATISLAVA. Rektor Univerzity Komenského v Bratislave Karol Mičieta v utorok za účasti ministra školstva Juraja Draxlera slávnostne ocenil zástupcov 19 špičkových vedeckých tímov pôsobiacich na univerzite.
Predstaviteľom tímov odovzdal Striebornú medailu UK. Informovala o tom hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave Andrea Földváryová.
Tímy identifikovala Akreditačná komisia
Špičkové vedecké tímy identifikovala a následne v polovici júna zverejnila Akreditačná komisia, ktorá je poradným orgánom vlády SR.
Z celkovo 37 špičkových tímov pôsobiacich na slovenských vysokých školách je až 19 z Univerzity Komenského. Ako uviedla Földváryová, šesť tímov pôsobí na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK, päť tímov je z Prírodovedeckej fakulty UK, štyri tímy z Filozofickej fakulty UK, dva tímy z Jesseniovej lekárskej fakulty UK, jeden tím z Lekárskej fakulty UK a jeden spojený tím z Prírodovedeckej fakulty UK a Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK.
"Pred dvoma rokmi Univerzita Komenského v Bratislave prostredníctvom Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry (ARRA) identifikovala ako prvá vysoká škola v Slovenskej republike svoje špičkové vedecké tímy. Výsledky štúdie potvrdili, že vedci UK sa radia k európskej a svetovej elite. ARRA identifikovala 14 špičkových výskumných tímov pôsobiacich na univerzite, z ktorých štyri patria medzi 0,1 percenta a ďalšie medzi jedno percento najlepších vedeckých kolektívov vo svete. Ďalších 13 tímov spĺňa podľa štúdie kritériá nadpriemerných svetových vedeckých tímov,“ uviedol v príhovore Mičieta a ocenil, že v trende identifikácie špičkových vedeckých kolektívov pokračuje Akreditačná komisia.
Pilotný projekt
Pilotný projekt s názvom „Identifikácia špičkových vedeckých tímov vysokých škôl na Slovensku“ odsúhlasila Akreditačná komisia na svojom zasadnutí v apríli 2014. Vysoké školy predložili na posúdenie 77 návrhov, ktoré hodnotili v niekoľkých etapách od októbra 2014.
Na základe stanovených kritérií stále pracovné skupiny navrhli na ďalšie posudzovanie 44 tímov, ku ktorým sa následne vyjadrovali zahraniční experti.
Projekt bol koncipovaný tak, aby identifikoval tímy vysokých škôl, ktoré súčasne dosahujú vysokú úroveň výskumu, významne sa podieľajú na výučbe a výchove doktorandov a majú mladého člena tímu.
Požiadavka uvedených aspektov je opodstatnená vzhľadom na to, že vysoká škola je zároveň výskumnou i vzdelávacou inštitúciou, v ktorej musí byť súčasná úroveň poznania a výskum základom výučby, a ktorej perspektíva nie je mysliteľná bez mladých tvorivých pracovníkov.