BRATISLAVA. Kvóty sa podľa predsedu vlády Roberta Fica skončia blamážou. Na utorkovom Výbore NR SR pre európske záležitosti tak premiér okomentoval to, že ministri vnútra v Bruseli schválili kvóty pre utečencov.
Fico očakáva, že v stredu sa premiéri na Rade Európskej únie budú venovať formám konkrétnej pomoci. Podľa Fica je Slovensko pripravené poskytnúť 300-tisíc eur na svetový potravinový program a 20 miliónov eur na podporu programov na ochranu hraníc, napríklad do agentúry Frontex.
„Je to vážna suma peňazí, ktorú ponúkame,“ uviedol premiér. Fico takisto zopakoval, že sme pripravení poskytnúť personál, technické vybavenie či vojenskú pomoc na výstavbu bezpečných miest, tzv. hot-spots. Zopakoval, že Slovensko chce trvalo udržateľné riešenie, čo kvóty nie sú.
Na stredajšom summite chce Fico dať za príklad aj to, ako Slovensko chráni svoju schengenskú hranicu s Ukrajinou, ktorá je podľa neho „technicky dokonalá“.
Je si však vedomý, že je rozdiel chrániť 98-kilometrový úsek ako tisícky kilometrov pobrežia ako Grécko a Taliansko. Avšak myslí si, že ak by aj tieto krajiny chránili svoje schengenské hranice, migrančná kríza by nebola taká vypuklá.

Fico je prekvapený
Predseda vlády priznal, že je rozhodnutí ministrov vnútra prekvapený. Ako dodal, z rozhovorov s európskymi lídrami mal pocit, že nechcú riešiť situáciu prehlasovaním.
„Pravdepodobne ich vnútropolitická situácia donútila do takéhoto diktátu,“ povedal Fico poslancom na výbore. Zdôraznil však, že pokiaľ bude on premiérom, kvóty na Slovensku nedovolí.
„Pôjdem radšej do infringementu (konanie Európskej komisie proti členskej krajine, ak poruší dohodu – pozn. SITA), akoby som akceptoval výsledky,“ vyhlásil premiér. Zároveň ide podľa Fica o precedens. Podľa jeho slov sa ešte nikdy nestalo, aby krajiny, ktoré majú racionálne argumenty, boli „prevalcované“ kvalifikovanou väčšinou len preto, že lídri neboli schopní či ochotní nájsť konsenzus.

Smiešne číslo
To, že kvóty sa skončia blamážou, podľa Fica dokazuje aj to, že ani žiadatelia o rakúsky azyl nechcú ísť na Slovensko.
„Ten počet u nás je smiešne číslo,“ povedal premiér. Slovensko s Rakúskom podpísalo memorandum, že na dva roky sme ochotní dočasne ubytovať na Slovensku 500 žiadateľov o rakúsky azyl.
Zatiaľ ich je v Gabčíkove 24. Fico tiež potvrdil, že žiadatelia o rakúsky azyl sem jednoducho nechcú ísť. „Je to veľmi silný argument, že tu nechcú ostať,“ skonštatoval Fico.
Tiež uviedol, že so svojím českým kolegom Bohuslavom Sobotkom hovoril o výsledkoch dnešného stretnutia ministrov vnútra. „Okamžite analyzujeme všetky právne prostriedky,“ povedal o tom, ako chcú zabrániť kvótam.
Fico: Slovensko sa bude brániť, s EÚ pôjdeme do konfliktu
Predseda vlády Robert Fico očakáva na stredajšom summite lídrov EÚ vášnivú diskusiu, pretože bude podľa neho počuť, že nemienime súhlasiť s kvótami.
BRATISLAVA. Slovensko sa bude voči povinných kvótam, ktoré dnes kvalifikovanou väčšinou schválili ministri vnútra EÚ, brániť.
Vyhlásil to v utorok po rokovaní Výboru NR SR pre európske záležitosti premiér Robert Fico. Podľa Fica sa chce brániť aj Česká republika, odvolal sa pritom na slová českého premiéra Bohuslava Sobotku, s ktorým telefonoval.
Zároveň na summite v stredu plánuje hovoriť s premiérmi krajín tých štátov, ktoré kvóty odmietli, čiže okrem Česka aj s Maďarskom a Rumunskom.
„Myslím si, že toto rozhodnutie bude mať ešte veľa ozvien, aj na zajtrajšom summite,“ uviedol pre médiá. Predpokladá, že v stredu na stretnutí predsedov vlád a prezidentov EÚ bude „vášnivá diskusia, pretože budú počuť naše vyjadrenia, že nemienime súhlasiť s týmito kvótami,“ dodal.
Konflikt s Úniou
Podľa Fica existujú rôzne procedúry na to, aby sme si chránili naše záujmy. „Ideme do konfliktu s Európskou komisiou, úniou,“ povedal.
Pripomenul, že má jasný mandát od parlamentu, ktorý hovorí jasné nie kvótam.
„Mrzí ma, že takýmto spôsobom bol realizovaný diktát väčšiny voči menšine. Naše argumenty boli racionálne, nechceli ich počúvať. Príliš prívetivé pozývanie veľkých krajín spôsobili chaos v Európe. Tento chaos sa snažia rozložiť na všetky členské krajiny EÚ,“ okomentoval premiér dnešné rozhodnutie.
Dodal však, že Slovensko rešpektuje procedúru, ale nesúhlasí s ňou. „Na jednej strane rešpektujeme procedúru, ktorá dnes prebehla. Na druhej strane urobím všetko preto, a stojím si za svojimi slovami, že ani jeden migrant sem nepríde na základe povinných kvót,“ zdôraznil.
Komisia rozhodnutie víta
Naopak, ako agentúru SITA informoval Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, Komisia toto rozhodnutie víta.
„Toto rozhodnutie bolo prijaté do troch týždňov, odkedy EK predložila legislatívny návrh. Komisia víta úsilie všetkých členských krajín pri dosiahnutí tohto výsledku a predovšetkým oceňuje prácu luxemburského predsedníctva Rady EÚ,“ píše sa v stanovisku.
Komisia spolu s príslušnými agentúrami EÚ a členskými štátmi bude koordinovať tento mechanizmus priamo v teréne. V stanovisku sa tiež uvádza, že sa však EÚ musí venovať aj príčinám migračnej krízy.
sita
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu