BRATISLAVA. Odchádzajúci šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Marcel Forai sa odstúpením z funkcie snaží vyhnúť prešetrovaniu v parlamentnom výbore. Myslí si to nezaradený poslanec a podpredseda Siete Miroslav Beblavý.
V stredu (23.9.) ráno sa mal totiž výbor pre nezlužiteľnosť funkcií zaoberať jeho podnetom na Foraia pre zmluvy medzi poisťovňou a jeho tetou.
Poslanec Beblavý je rád, že Forai prijal zodpovednosť a odchádza, k čomu ho aj vyzýval. Jeho krok však považuje za prejavenie minima politickej kultúry. Ľutuje, že si pôjde užívať "predčasný dôchodok" do svojho bytu v bratislavskom River Parku a nebude vzhľadom na chýbajúci zákon o hmotnej zodpovednosti verejných funkcionárov znášať dôsledky svojho konania.
Trápia ho tiež vyjadrenia ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smer) o možnom Foraiovom návrate po prešetrení veci Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Poukazuje, že ten nemá na takýto krok potrebné kompetencie a ovládajú ho nominanti Smeru.
"Buď sú to len prázdne reči pri odstúpení, aby nebolo vidno hanbu, alebo pripravujú skrytý návrat. To ja netuším," povedal pre TASR. Podľa jeho názoru má však Forai "toľko za ušami", že jeho návrat do akejkoľvek verejnej funkcie je neprijateľný.

Kiska: Foraiov odchod problém nerieši
Problémom je možnosť subjektívneho, osobného rozhodovania o peniazoch ľudí určených na starostlivosť o ich zdravie.
BRATISLAVA. Riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne odchádza, ale základný problém ostáva - možnosť subjektívneho, osobného rozhodovania o peniazoch ľudí určených na starostlivosť o ich zdravie. Uviedol to prezident SR Andrej Kiska v reakcii na abdikáciu šéfa najväčšej zdravotnej poisťovne (VšZP) Marcela Foraia.
ko upozornila hlava štátu, cez VšZP prejde skoro 70 % verejných peňazí v zdravotníctve.
"Uzatváraním zmlúv a nastavovaním parametrov je štátna poisťovňa jedným z hlavných subjektov zodpovedných za zlý, v niektorých smeroch až úbohý stav nášho zdravotníctva," komentoval prezident.
Podľa Kisku, nielen médiá, ale aj mnohí lekári dlhodobo upozorňujú a sťažujú sa, že pravidlá uzatvárania zmlúv zo strany VšZP sú neprehľadné, transparentnosť je len formálna a pochybnosti sú naozaj rozsiahle.
Niektorí na tom dobre zarábajú, ale tí najdôležitejší, o ktorých by malo ísť na prvom mieste, teda pacienti, na to stále iba doplácajú.
Kiska zdôraznil, že v zdravotníctve potrebujeme v prvom rade zaviesť poriadok a jasné pravidlá - a najdôležitejšia je vôľa to urobiť.
"To znamená osobitne ľudia, ktorí to chcú a dokážu urobiť v rozhodujúcich pozíciách. Do verejného zdravotníctva priteká každý rok viac peňazí. Dookola oddlžujeme štátne nemocnice. Mnohé zdravotnícke zariadenia stále nie sú v dobrom stave. A ľudia okrem zdravotného poistenia platia navyše čoraz viac rôznych poplatkov, u mnohých ani nevedia prečo a za čo," skonštatoval Kiska.
(sita)