BRATISLAVA. Presadenie migračných kvót je debakel vlády Roberta Fica a slovenskej diplomacie, ktorá sa nedokázala väčšinovému hlasovaniu vyhnúť. Tvrdí to strana Sloboda a Solidarita a upozorňuje, že s princípom väčšinového hlasovania, ktorý zakotvila Lisabonská zmluva, súhlasil aj Fico a strana Smer.
"Dňa 10. apríla 2008 poslanci Smeru hlasovali za Lisabonskú zmluvu v Národnej rade SR. Preto považujeme za krajne nezodpovedné, aby sa dnes slovenský premiér odmietol podriadiť pravidlu, ktoré on sám a jeho ľudia schválili," zdôrazňuje SaS s tým, že je to najlepšia cesta Slovenska do medzinárodnej izolácie a k poníženiu slovenských občanov.
Slovensko má prijať 802 utečencov. Pozrite sa, koľko ostatné krajiny (mapa)Čítajte
Vláda zlyhala
Dnes je podľa strany úplne zrejmé, že Ficova vláda zlyhala, lebo neprijala adekvátny podiel zodpovednosti na riešení krízy.
"Miesto poctivej diplomacie a poctivého prístupu k problémom premiér počas uplynulých týždňov zmobilizoval na Slovensku masívny odpor verejnosti proti utečencom, využívajúc tie najpodlejšie techniky propagandy," myslí si SaS a podotýka, že v rovnakej chvíli mu však jeho vlastní poslanci v europarlamente hlasovali za povinné kvóty.
"To len podčiarkuje špinavú hru predsedu vlády s občanmi Slovenska," tvrdia liberáli.
Právne a technické prekážky
Strana pripomína, ako opakovane deklarovala, že je proti povinným kvótam, lebo ich napĺňanie naráža na mnohé právne a technické prekážky a obmedzuje suverenitu štátu v citlivej oblasti.
"Vďaka neschopnosti slovenskej diplomacie a jej premiéra sú povinné kvóty dnes schválené a suverenita štátu obmedzená na základe rozhodnutia drvivej väčšiny ministrov vnútra členských štátov EÚ," uviedla SaS, ktorá to považuje za absolútne nenormálny stav.
SaS očakáva, že niekto z kompetentných zozbiera odvahu a prevezme za zlyhania slovenskej diplomacie politickú zodpovednosť.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu