BRATISLAVA. Predseda frakcie Socialistov a demokratov v Európskom parlamente Gianni Pittela navrhol pozastavenie členstva Smeru v Strane európskych socialistov.
Dôvodom je postoj Slovenska voči rozhodnutiu o schválení povinných kvot.
Odmietanie utečencov zo strany premiéra Roberta Fica sa podľa Pittela nestotožňuje s princípmi frakcie. "Nemôžete len hovoriť progresívne, musíte to tiež ukázať vo vašich činoch," vyhlásil Pittela.
"Preto navrhujem, aby predseda SES pán (Sergej) Stanišev začal procedúru pozastavenia členstva strany Smer a aby zároveň pozval pána Fica, nech vysvetlí svoje postoje pred SES," dodal Pittella.
Fico ide žalovať Európsku úniu kvôli kvótamČítajte
Flašíková-Beňová: Procedúra začatá nebola
Europoslankyňa Monika Flašíková Beňová je presvedčená, že k vylúčeniu Smeru nedôjde. "Navyše, procedúra na vylúčenie strany Smer v tejto chvíli začatá nebola," uviedla Flašíková Beňová v písomnom stanovisku.
Premiér Fico sa podľa hovorkyne Smeru Ľubice Končalovej ohradzuje proti spochybneniu vyznávania a dodržiavania hodnôt sociálnej demokracie. "Odmietnutie povinného prerozdelenia sme niekoľkokrát racionálne odôvodnili, nikdy sme však nespochybnili našu pripravenosť aktívne sa podieľať na pomoci," povedala pre TASR.
Premiér podľa Končalovej chápe, že Pittella môže situáciu vnímať citlivejšie, pretože je z Talianska, ktorého sa utečenecká kríza výrazne dotýka.
"Množstvo výrokov, ktoré však predseda frakcie S&D uvádza ako dôvod pre svoj návrh, je nepravdivých a predseda strany Robert Fico ich nikdy nepovedal," dodala.
Slovensko má prijať 802 utečencov. Pozrite sa, koľko ostatné krajiny (mapa)Čítajte
Česká sociálna demokracia je proti
Smer má v tomto prípade podporu českej sociálnej demokracie. Premiér Bohuslav Sobotka na otázku novinárov, ako vníma návrhy z dielne európskych socialistov, uviedol, že na summite lídrov sociálnodemokratických európskych strán, ktorý predchádzal večernému summitu EÚ, sa o tejto možnosti vôbec nehovorilo.
"Ak by sa tak stalo, tak česká sociálna demokracia bude proti. Nie je možné, aby sme na odlišné názory reagovali spôsobom, že napríklad Smeru pozastavia členstvo v európskej sociálnodemokratickej strane. My s tým nesúhlasíme," uviedol Sobotka.
Slovensko patrí ku štyrom krajinám, ktoré v utorok hlasovali proti prijatiu kvót. Fico už vyhlásil, že chce podať žalobu na Radu Európskej únie.
Autor: Lucia Krbatová

Beata
Balogová
