Košice 2. februára (TASR) - Návrh skupiny poslancov NR SR z mája 2001 na vyslovenie nesúladu niektorých ustanovení zákona o umelom prerušení tehotenstva s Ústavou SR prerokuje Ústavný súd SR na verejnom rokovaní pléna 6. februára.
Navrhovateľa - skupinu poslancov - bude zastupovať vicepremiér a minister spravodlivosti SR Daniel Lipšic, odporcu - NR SR podpredseda ústavnoprávneho výboru Miroslav Abelovský (HZDS). Spolu s ním bude na tejto strane sedieť za ministerstvo zdravotníctva predseda spomínaného výboru Ján Drgonec (ANO). Sudcom-spravodajcom je Lajos Mészáros. Predseda ÚS SR Ján Mazák uviedol, že na tento spor sa sudcovia súdu pripravovali pätnásť mesiacov.
O preskúmanie takzvaného interrupčného zákona s ústavou požiadali poslanci na čele s KDH, ktorí opierajúc sa o ústavu (článok 15, odsek 1) tvrdia, že ľudský život je hodný ochrany ešte pred narodením. Ich návrh 30. mája 2001 ÚS SR prijal na neverejnom zasadnutí pléna na ďalšie konanie. S takzvaným interrupčným zákonom súvisia aj vyhlášky ministerstva zdravotníctva.
Zákon o umelom prerušení tehotenstva z roku 1986 umožňuje dva druhy interrupcií: interrupciu na základe žiadosti ženy, tá sa vykoná do dvanástich týždňov tehotenstva bez udania dôvodu, a druhá možnosť sa týka abortu v prípade zdravotných dôvodov, ohrozenia života a zdravia ženy, alebo ak ide o ťažko poškodený plod. Ústavný problém podľa navrhovateľov spočíva v tom, že do dvanástich týždňov tehotenstva nemá ľudský plod podľa slovenskej právnej úpravy žiadnu ochranu.
Slovenský interrupčný zákon z roku 1986 patrí podľa odborníkov k najliberálnejším vo svete. Umelé prerušenie tehotenstva dovoľuje do 12. týždňa a žena sa dovtedy môže slobodne rozhodnúť, či dieťa chce, alebo nie. Medzi odborníkmi sa v tejto súvislosti rozprúdila polemika, či dvanásťtýždňový zárodok je alebo nie je plnohodnotným životom. Rébus zrejme budú musieť rozlúsknuť aj sudcovia ústavného súdu. Ústavný súd nebude posudzovať morálno-etickú či medicínsku stránku veci, ale výlučne právnu stránku - teda súlad zákona, prijatého ešte v minulom režime, s Ústavou SR z roku 1992.
Zástancovia interrupcií okrem iného tvrdia, že ich zákaz by nič nevyriešil, len by sa oživila "potratová" turistika. Odporcovia potratov argumentujú najmä ústavou a trvajú na tom, že život vzniká počatím a umelé prerušenie tehotenstva je v postate vražda.
zg se ver pa