BRATISLAVA. Vláda Slovenskej republiky pomôže humanitárnym organizáciám, ktoré sa venujú utečencom. Po štvrtkovom rokovaní s premiérom Robertom Ficom (Smer) to novinárom povedala predstaviteľka Výzvy k ľudskosti Lucia Štasselová.
"Keďže je vláda pripravená pomôcť, premiér nás požiadal o zoznam akútnych vecí, ktoré dané organizácie potrebujú, aby mohli pomáhať," uviedla s tým, že opäť by sa mali s predsedom vlády stretnúť na budúci týždeň.
Pomoc dostane viacero organizácií
Vládna pomoc by sa mala dotknúť organizácií Človek v ohrození, Člověk v tísni, Slovenská katolícka charita, ETP Slovensko, Liga za ľudské práva, Magna Deti v núdzi a Pontis.
"Očakávame korektnú spoluprácu. O kvótach sme nehovorili, nevenovali sme sa politickým postojom. Hovorili sme o tom, že ide o konkrétnych ľudí, ktorým treba pomôcť. Dokonca sme nehovorili o tom, že by to mali byť kresťania, ale že by sme za nimi mali vidieť živé bytosti. A v tomto duchu hovoril aj premiér," povedala Štasselová s dôvetkom, že presne toto bol jeden z cieľov Výzvy k ľudskosti.
"Chceli sme osloviť štát, ktorý má prostriedky a kapacity. Aby sme sa spojili a dokázali pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú," dodala.
Podľa premiéra bolo stretnutie vyjadrením vlády, ktorá hovorí, že solidarita musí byť vyjadrená všetkým, ktorí to naozaj potrebujú.
"Aj na stretnutí som zdôrazňoval potrebu odlišovať ekonomických migrantov od tých, ktorí naozaj utekajú pred vojnou či hladom. Ak má vláda prejaviť solidaritu voči tým, ktorí to naozaj potrebujú, musí spolupracovať s tretím sektorom, ako charity, výzvy či spolky s prepojením na cirkev. Ak chcú títo ľudia pomôcť tým, ktorí to naozaj potrebujú, vláda je pripravená ponúknuť takýmto výzvam a iniciatívam zázemie," dodal Fico.
Spoločné vyhlásenie
Ako sa uvádza v spoločnom vyhlásení Výzvy k ľudskosti a niektorých mimovládnych organizácií, prajú si, aby sa v diskusii o utečencoch používali racionálne argumenty a nie populizmus, klamstvo či manipulácia.
Okrem iného by tiež považovali za dobré, aby sa začala celospoločenská diskusia s cieľom vypracovať dlhodobú stratégiu týkajúcu sa ekonomickej migrácie či prípraviť plán pre zavedenie dlhodobého a komplexného integračného programu.
Spoločné vyhlásenie, ku ktorému sa pridali napríklad organizácie ako Magna Deti v núdzi, Človek v ohrození či Liga za ľudské práva, hovorí, že spoločný európsky postup pri zvládaní humanitárnej krízy vnímajú ako kľúčový a majú záujem sa na ňom podieľať.
"Sme presvedčení, že našou úlohou je nájsť riešenie, ktoré neohrozí voľný pohyb v schengenskom priestore a zároveň sa bude tešiť podpore širokej verejnosti. K nemu sa však môžeme dopracovať jedine v prípade, ak budú štát, súkromný a tretí sektor úzko spolupracovať, aktívne medzi sebou komunikovať a svoj postup vzájomne koordinovať," uvádza sa vo vyhlásení.
Predstaviteľov Výzvy k ľudskosti vo štvrtok 17. septembra prijal prezident SR Andrej Kiska. "Rozprávali sme sa o tom, že to nie je žiadna formalita, ale cesta, ako presvedčiť ľudí, ako verejnosť ubezpečiť, že to nie je bezprecedentné riziko," uviedla vtedy jedna z iniciátorov výzvy Lucia Štasselová.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu