BRATISLAVA. Väčšinové rozhodnutie ministrov vnútra Európskej únie o prerozdelení migrantov na základe povinných kvót KDH neteší, ale rešpektuje ho. Zároveň neochotu premiéra Roberta Fica (Smer) postupovať podľa tohto verdiktu považujú kresťanskí demokrati za krok proti zmluve o Európskej únii a proti našim záväzkom.
Na štvrtkovej tlačovej konferencii to vyhlásil líder KDH Ján Figeľ, podľa ktorého Fico dostáva Slovensko do izolácie.
"Konfliktom s Európskou úniou strana Smer nadraďuje svoj volebný záujem nad národnoštátny záujem Slovenska. Avizovanú žalobu na Európskom súdnom dvore odborníci od začiatku považujú za dubióznu záležitosť. Na toto konanie premiér nemá mandát od parlamentu," zdôraznil Figeľ.
On sám Ficovo vystupovanie za hrdinstvo nepovažuje. "Hrdinstvo vyzerá inak," povedal. Šéf KDH vidí v tejto situácii priestor pre prezidenta Andreja Kisku, aby zvolal rokovanie politických strán k tejto téme.
Fico: Na žalobu pre kvóty sa na summite nikto nepýtalČítajte
Figeľ hovorí, že vieme pomôcť viac než stovke
Napriek tomu, že KDH kvóty odmieta, Figeľ tvrdí, že ak si Slovensko bude môcť vyberať, vie pomôcť výrazne väčšiemu počtu ľudí, ako stovke, o ktorých hovorí vláda.
"Schengen je v kóme, ak nie je mŕtvy. Potrebujeme obnoviť dôveru v spoločnú migračnú politiku. Frontex sa má stať skutočnou európskou silou, nielen agentúrou, ktorá nestíha svoju zodpovednosť. Európska únia nemôže byť obrom na hlinených nohách - ekonomickým gigantom, ale bezpečnostným trpaslíkom," upozornil.
KDH podľa jeho slov hovorí áno Schengenu, minimálnym štandardnom pri poskytovaní azylu a nie pašovaniu ľudí.
"Európska únia potrebuje zvýšenú ochranu hraníc aj obyvateľstva. Ten, kto nemá nárok na ochranu, mal by byť bezodkladne vrátený do krajín pôvodu. Toto je pozícia KDH aj Európskej ľudovej strany," deklaroval Figeľ s tým, že problém s utečencami treba riešiť zvládnutím situácie v ich domovských krajinách.
"Požiar treba hasiť tam, kde vzniká. Ak sa nezastaví konflikt na Blízkom východe, nezlepšia sa ani pomery v Európskej únii," dodal.
Únii sa Slovensko postaví samoČítajte
Fico: Budeme sa brániť
Premiér po schválení povinných kvót oznámil, že Slovensko sa bude voči tomuto kroku brániť. Fico zároveň uviedol, že Slovensko neimplementuje do svojej legislatívy prijatý záväzný právny akt. Dobrovoľne tak podstúpi infringement, čo je konanie proti členským krajinám v takýchto prípadoch.
Premiér kritizoval, že sa o takej zásadnej otázke rozhodlo už v utorok väčšinovým hlasovaním, a nie na stredajšom summite šéfov členských krajín, kde by muselo byť rozhodnutie prijaté konsenzom.
Odpor Slovenska bude mať podľa Fica veľkú pridanú hodnotu. Vysvetlil, že sa nebude týkať iba povinných kvót, ale aj ďalšieho fungovania únie. Aj v tom je veľká pridaná hodnota žaloby, ktorú ideme podať, veľká pridaná hodnota nášho odporu, že nemôžeme si dovoliť, aby Európa fungovala na princípe väčšiny proti menšine. Potom sme skončili, uviedol.
Slovensko podľa Fica naďalej zotrváva na stanovisku, že kvóty sú iracionálne a nie sú pragmatickým riešením problému. "Sme krajina, ktorá chce na dobrovoľnom princípe prejaviť veľkú mieru solidarity a takto sa budeme aj správať v najbližších dňoch, týždňoch a mesiacoch," doplnil.
Analytik: Únii sme ukázali prostredníkČítajte
Opozíciu Fico označil za farizejskú
Premiér Robert Fico vyzval poslancov Národnej rady Smer, aby sa nenechali vyrušovať farizejskými postojmi opozície, ktorej nikdy nie je nič dobré a nikdy jej nič dobré nebude.
"Zrazu ohrozujeme Slovensko, bilaterálne vzťahy, ideme proti všetkým, sme nezodpovední," priblížil Fico počas parlamentnej Hodiny otázok výhrady opozičných strán voči posledným krokom vlády.
Premiér pripomenul, že ak by vláda po rozhodnutí rady ministrov začala zavedenie kvót rešpektovať, opozícia by to označila za pustenie do gatí.
"Slovensko je suverénny štát. A má právo prijímať rozhodnutia na vlastnú ochranu," zdôraznil predseda vlády s tým, že väčšina Európskej únie v prípade zavedenia kvót prevalcovala menšinu.
Nevie, prečo vláda čelí kritike
Kvóty predstavujú podľa Fica politický symbol pre viacerých v západnej Európe. Minister vnútra Robert Kaliňák podľa premiéra na rade hlasoval podľa uznesení parlamentu a kvóty odmietol.
"Čo ďalej? Týmto máme skončiť, že zdvihneme ruku proti? Ak hovoríme o boji proti kvótam, musíme byť dôslední. A využiť všetky možnosti, ktoré nám legislatíva umožňuje," vysvetlil predseda vlády. Zároveň sa spýtal, prečo kabinet čelí kritike za podanie žaloby.
"Budeme kritizovať človeka, ktorý prehrá súdny spor na prvom stupni za to, že podá odvolanie?" doplnil Fico.
Ak dnes podľa premiéra európska legislatíva umožňuje podanie žaloby proti rozhodnutiu, ktoré sa štátu nepáči, "nikto nám to nemôže vyčítať".
"Na to máme jednoducho právo, lebo takto je to stanovené v pravidlách Európskej únie. Keby to tak nebolo, tak pochopiteľne žiadnu žalobu podať nemôžeme," uviedol Fico.
Európa podľa jeho slov čelí jednej z najväčších globálnych kríz a premiér nemá veľké presvedčenie, že zvládne ďalšie migračné vlny, ktoré môžu prísť.
"Som za to, aby sme kultivovaným spôsobom, naďalej zdôrazňujúc potrebu solidarity voči tým, ktorí to potrebujú, chránili záujmy Slovenskej republiky. Na to nás poverila Národná rada, za to vám ďakujem. Použijúc tieto prostriedky si myslím, že nemôžeme nič pokaziť. Len stojíme za tým, čo sme povedali, pretože sme vláda, ktorej v poslednom čase vyčítajú, že plní sľuby. A to je dobre," uzavrel Fico.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu