Počas štvorročnej vlády Smeru sa najviac káuz prevalilo v zdravotníctve. Tá posledná sa môže odraziť na volebnom výsledku Smeru v budúcom roku.
BRATISLAVA. Hlavy v zdravotníctve síce po kauzách padajú, ale voličom to pár mesiacov pred voľbami už nemusí stačiť.
Odvolávanie funkcionárov je obranný mechanizmus, aby nenastal odlev voličov. „V krátkodobom horizonte to môže spôsobiť pokles preferencií,“ povedal sociológ Martin Slosiarik.
Ukazuje to aj utorkové odstúpenie riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcela Foraia pre kauzu podpisov zmlúv s vlastnou tetou.
„Určite na tom majú obrovský vplyv blížiace sa voľby. Možno ak by sa to stalo v prvom roku vládnutia, Forai by to zvládol,“ myslí si analytik Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku Tomáš Szalay.
Teraz však môže kauza volebný výsledok Smeru ovplyvniť. „Ak sa preukáže pri hlbšom skúmaní, že nejde len o tetu a je to nejaká organizovaná skupina, môže to zatriasť mocenskou štruktúrou a ovplyvniť voľby,“ myslí si.
Dušan Zachar z inštitútu INEKO tvrdí, že kauzy v zdravotníctve ukazujú, že štát tu zlyháva.
„Jeho formálne silné postavenie a privilégiá v zdravotníctve využívajú jednotlivci, skupinky a skupiny na tzv. únos štátu - na nečestné súkromné obohacovanie sa na úkor spoločnosti,“ vysvetľuje Zachar.
Možnosť, ako obmedziť korupciu v zdravotníctve, majú podľa Zachara aj voliči. Tí by mali viac tlačiť na štát a súdnu moc, aby fungovali, ako majú.
Zníženie vplyvu štátu?
Poslanec Miroslav Beblavý zo Siete hovorí, že očistiť zdravotníctvo môže jedine kompletná výmena politikov, ktorí v tejto oblasti pôsobia. Obmena by sa podľa neho musela týkať nielen ľavicových politikov, ale aj pravice.