Bratislava 2. februára (TASR) - Mokrade sú najproduktívnejšími ekosystémami na Zemi, pričom zároveň patria medzi najohrozenejšie. V minulosti boli vo všeobecnosti považované za močiare, kde sa liahnu milióny komárov a z nich najväčší úžitok bude mať ľudstvo po tom, ako ich odvodní.
K určitému posunu došlo pred 32 rokmi v iránskom Ramsare, kde bol v tento deň v roku 1971 schválený Dohovor o mokradiach majúcich medzinárodný význam predovšetkým ako biotopy vodného vtáctva. Odvtedy je tento deň považovaný za Svetový deň mokradí.
Viac ako stovka krajín sa v ňom zaviazala, že na svojom území určí tzv. ramsarské lokality, čiže mokrade medzinárodného významu, ktorým bude z hľadiska ochrany a udržateľného využívania venovaná osobitná pozornosť. Do tohto zoznamu je v súčasnosti zapísaných okolo tisíc lokalít s rozlohou väčšou ako Francúzsko alebo Keňa.
SR sa stalo zmluvnou stranou v roku 1990. Na našom území je lokalizovaných viac ako 2000 mokradí, z čoho medzinárodne významných je 12. Environmentalisti upozorňujú na to, že mokradí stále ubúda a mali by im venovať zvýšenú pozornosť aj štátne orgány. Napríklad iba v okolí rieky Moravy sa za posledné desaťročia zmenšila ich plocha o 30 percent.
Vzhľadom na to, že ochranárom nie je osud týchto lokalít ľahostajný, realizujú viacero záchranných projektov. Za projekt ochrany trilaterálneho územia nivy riek Morava a Dyje získali v minulom roku významnú Cenu Ramsarského dohovoru.
Na projekte sa podieľalo konzorcium štyroch mimovládnych organizácií. Okrem Daphne zo SR tiež Veronica z Českej republiky, Distelverein z Rakúska a WWF - Dunajsko-karpatský program. Ocenenie im bolo udelené na základe výnimočných výsledkov dosiahnutých v oblasti rozumného využívania mokradí, obnovy mokradí, vzdelávania a zvyšovania povedomia verejnosti, rovnako ako aj cezhraničnej spolupráce.
Rieky Morava a Dyje tvoria hranicu medzi Slovenskom, Českom a Rakúskom. Toto územie bolo zaradené medzi mokrade medzinárodného významu chránené Ramsarským dohovorom.