NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Memorandum o spolupráci v oblasti duálneho odborného vzdelávania medzi Slovenskom a Nemeckom podpísali v piatok v Novom Meste nad Váhom slovenský minister školstva Juraj Draxler a štátny tajomník nemeckého ministerstva pre vzdelávanie a výskum Georg Schütte.
Nemecko je podľa Draxlera kolískou duálneho systému vzdelávania, kým Slovensko je len na jeho začiatku. Memorandum podpísali na pôde firmy Manz, ktorá vyrába výrobné linky a zariadenia predovšetkým pre automobilový priemysel.
"Nemeckí partneri majú obrovské množstvo skúseností a dnes deklarovali, že sú pripravení aktívne nám pomáhať a odovzdávať tieto svoje skúsenosti,“ skonštatoval minister Draxler. Štátny tajomník Schütte povedal, že duálne vzdelávanie je cesta do budúcnosti. V Nemecku sa do systému duálneho vzdelávania zapája približne 50 percent žiakov stredných škôl, ďalších 50 percent má akademické ambície. Kým stredné školy v jeho krajine financujú jednotlivé spolkové vlády, praktické vzdelávanie v duálnom systéme pokrývajú výhradne podniky. "Je to ich investícia do vlastnej budúcnosti. Na praktické vzdelávanie poskytujú svoje priestory a žiakom dávajú aj odmenu,“ vysvetlil. Na Slovensku je podľa ministra Draxlera veľmi silná požiadavka zo strany zamestnávateľov, aby štát zafinancoval celé odborné vzdelávanie vrátane jeho duálnej časti.
Konateľ Slovensko-nemeckej a obchodnej komory Guido Glania poznamenal, že v závodoch je stále naliehavejší problém s nedostatkom odborného personálu a nožnice medzi potrebou a ponukou na trhu práce sa stále otvárajú. Duálne vzdelávanie je podľa neho recept na vyrovnanie dopytu a ponuky.
Slovensko v tomto školskom roku s duálnym systémom vzdelávania ešte len začína. Žiak sa v tomto systéme pripravuje na výkon povolania či odborných činností podľa konkrétnych potrieb a požiadaviek konkrétneho zamestnávateľa priamo vo firme. Zamestnávatelia okrem toho, že si pripravujú študentov podľa svojich potrieb, majú nárok aj na daňové úľavy.