Bratislava 2. februára (TASR) - Rozhodnutie slovenskej vlády zapojiť sa vyslaním vojenskej jednotky do Iraku do blízkovýchodnej krízy nebolo v rozhodujúcej miere motivované obavami, že by americký Senát mohol robiť problémy pri ratifikácii prístupového procesu SR do NATO. Minister zahraničných vecí Eduard Kukan však v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť pripustil, že americkí senátori budú v júni pri rozhodovaní o rozšírení aliancie brať do úvahy aj to, ako sa Slovensko zachovalo v súvislosti s krízou v Iraku: "To nebol rozhodujúci argument. Klamal by som však, keby som hovoril, že to tu nebolo," dodal.
Rezolúcia Bezpečnostnej rady (BR) OSN číslo 1441 podľa neho obsahuje relevantné dôkazy o tom, že Irak porušuje všetky predošlé výzvy na odzbrojenie, hoci poskytuje viacero možností výkladu. Čakaním na ďalšiu rezolúciu a dôverovaním Iraku, že "upočúvne to, čo 12 rokov drzo a cynicky ignoruje," môže podľa šéfa slovenskej diplomacie medzinárodné spoločenstvo riskovať, že dôjde k ďalším teroristickým útokom.
Vysvetlil, že podľa uznesenia, ktoré do parlamentu v tejto súvislosti predkladá vláda, sa naša jednotka zapojí do bojových akcií až po ďalšom akte BR OSN. Uznesenie je podľa jeho slov upravené tak, aby sa dalo zosúladiť s Českou republikou, s ktorej vojakmi by mala naša misia spolupracovať. "Nikto z nás nemá krvavé oči," povedal podpredseda ANO pre zahraničné otázky Imrich Béreš. Slovenská jednotka ide do Iraku plniť mierové a humanitárne úlohy, dodal.
Opačné stanovisko zastávajú opoziční poslanci - predsedníčka výboru pre európsku integráciu a podpredsedníčka Smeru Monika Beňová a podpredseda HZDS pre zahraničné otázky Rudolf Žiak. Obaja tvrdia, že vláda SR mala počkať na ďalšiu rezolúciu BR OSN.
Opozícia kritizuje aj fakt, že premiér Dzurinda sa minulý týždeň bez predbežných konzultácií pripojil k výzve ôsmich európskych lídrov podporujúcej v tomto blízkovýchodnom konflikte USA. Podľa Žiaka mal premiér so svojím zámerom informovať najprv zákonodarný zbor. Minister Kukan však tvrdí, že práve spomínaná výzva podnietila záujem zjednotiť stanoviská krajín Európskej únie.
Politici sa vyjadrili k stále nevyriešenej kauze odpočúvania telefónu lídra ANO a podpredsedu NR SR Pavla Ruska. Béreš vyhlásil, že aliancia bude žiadať, aby bola vyvodená osobná zodpovednosť voči tým, ktorí mali podiel na nezákonnom odpočúvaní. Nepotvrdil však, či bude ANO trvať na odstúpení minister vnútra Vladimíra Palka. SDKÚ je podľa Kukana proti otváraniu koaličnej dohody. Podpredseda HZDS Žiak podotkol, že podobným problémom by sa dalo vyhnúť, keby sa na kontrole bezpečnostných a spravodajských zložiek vo väčšej miere podieľala opozícia. Beňová tvrdí, že kontrola z pozície parlamentných výborov poskytuje len minimálne možnosti.