BRATISLAVA. Na prvom stupni slovenských základných škôl študuje cudzí jazyk 84,8 percent žiakov, čo je nad priemerom EÚ. Jeden cudzí jazyk študuje na prvom stupni 79,5 percent detí, 5,3 percenta detí sa venuje dvom a viacerým jazykom.
Najviac angličtiny, nasleduje slovenčina
Na Slovensku je pritom najrozšírenejšia angličtina, venuje sa jej 81 percent žiakov na prvom stupni základných škôl. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu, ktorý uskutočnil Európsky štatistický úrad Eurostat.
Agentúru SITA o tom informoval Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Druhé miesto v štúdiu cudzích jazykov na Slovensku patrí, paradoxne, slovenčine, keďže pre účely Eurostatu sa slovenčina považuje za cudzí jazyk na školách, kde slovenčina nefiguruje ako vyučovací jazyk. Slovenčinu na prvom stupni ako cudzí jazyk študuje 6,9 percenta žiakov.
Na druhom stupni základných škôl, teda pri deťoch od 11 do 15 rokov, sa angličtine venuje 94,9 percenta žiakov, nemčine 57,7 percenta a ruštine 20,5 percenta žiakov. Francúzštinu študuje 2,6 percenta žiakov. Taliančinu a španielčinu študuje menej než jedno percento detí.
Priemer Únie
Čo sa týka priemeru v EÚ, na prvom stupni základných škôl v EÚ študuje aspoň jeden cudzí jazyk 17,7 milióna detí, čo predstavuje 81,7 percenta všetkých žiakov. Celkovo 4,6 percenta žiakov študuje viac ako jeden cudzí jazyk. Najpopulárnejším jazykom je angličtina, ktorú študuje 16,7 milióna detí.
Angličtina dominuje v EÚ aj na druhom stupni, študuje ju 95,6 percenta detí v tejto vekovej skupine. Na druhom mieste je francúzština (27,4 percenta), nemčina (16,3 percenta) a španielčina (11,6 percenta). Ruštinu ako cudzí jazyk študuje pol milióna detí na druhom stupni základných škôl (2,7 percenta).
Angličtina je najčastejším cudzím jazykom vo všetkých členských štátoch s výnimkou Belgicka a Luxemburska. Nemčina je najviac rozšírená v Luxembursku, Maďarsku a Chorvátsku. Francúzština je zas najpopulárnejšia v Luxembursku, Belgicku, Grécku a Rumunsku. Ruština je populárna predovšetkým v pobaltských štátoch (vyše 60 percent žiakov).
Cyprus, Malta, Luxembursko, Rakúsko sú krajinami, kde všetky deti študujú aspoň jeden cudzí jazyk. V Luxembursku dokonca až 83,8 percenta detí študuje dva cudzie jazyky. Na opačnom konci sú krajiny ako Portugalsko či Slovinsko, kde sa cudzí jazyk učí menej ako polovica detí.