Bratislava 2.februára (TASR) - Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) podporuje odbory, pretože mnohí štrajkujúci sú voliči hnutia, nemôže však podporiť vznikajúce škody, ktoré vďaka štrajku narastajú každým dňom. Uviedol to dnes v diskusnej relácie TV JOJ podpredseda parlamentu a podpredseda HZDS Viliam Veteška.
"Rešpektujem odbory, ale v tejto chvíli ich nepodporujem a nebudem s nimi nikdy spolupracovať, ak takýmto spôsobom chcú dosiahnuť výsledok pri rokovaní," povedal v relácii predseda parlamentu Pavol Hrušovský.
Zástupca opozície počas relácie pritom poukázal na výrazné zvýšenie zadlženosti železníc, oneskorenie revitalizačných krokov v železnici i absenciu legislatívy, ktorá by umožnila prevádzkovanie tratí VÚC. Položil tiež viaceré rečnícke otázky: "Kto vyhodnotil rozdelenie železníc na dve spoločnosti? Kto vyhodnocoval hospodárenie spoločnosti?" Podľa V. Vetešku sa zrušením 25 tratí a 122 spojov výkony železničnej siete znížia o 20 %. Na čiastočné zabezpečenie náhradnej dopravy bude podľa neho potrebných 3 500 nových alebo repasovaných autobusov. Zodpovednosť za súčasný stav pripisuje vláde SR, predovšetkým rezortu dopravy.
Podľa P. Hrušovského dlh železníc začal vznikať ešte za čias vlády HZDS. Pripustil však, že Železničná spoločnosť (ZSSK) spolu s vládou a ministerstvami hľadali spôsob ako začať ozdravný spôsob "nie dobre a nie šťastne, lebo to, čo sa rozhodlo, je málo systémové". "Rušenie tratí bol prvý krok, ktorý bol nevyhnutný, a treba v nich pokračovať," vysvetlil.
Obidvaja diskutéri sa zhodli v nevyhnutnosti ukončiť štrajk čo najskôr. "Určite sa musia dohodnúť," povedal V. Veteška, pričom v prvom rade sa podľa neho musí spustiť výroba v tomto štáte, to znamená, prijať také opatrenia, ktoré ukončia v prvom kole minimálne štrajk v nákladnej doprave.
P. Hrušovský považuje v súčasnosti za najlepšie riešenie okamžité ukončenie štrajku. Zároveň vyzval všetkých odborových predákov, aby štrajk ukončili.
Povolanie silových zložiek štátu je podľa P. Hrušovského jedným z riešení, ako zabezpečiť chod štátu. "Je to nevyhnutné krajné riešenie, ktoré by vláda mohla použiť, ale ak to bude treba, ja s tým súhlasím," uviedol a ďalej konkretizoval prípadný postup štátu: "Na železnice nastúpia ľudia, ktorí vedia železnicu obsluhovať. Máme tu železničné vojsko, ktoré je nakoniec k dispozícii a ktoré by mohlo prevziať zodpovednosť za zjazdnosť nákladnej prepravy."
V. Veteška východiská zo situácie nekonkretizoval s odvolaním sa na zodpovednosť vlády: "V každom prípade som za to, aby sa štrajk nenaťahoval."
Ukončenie už druhý deň trvajúceho štrajku očakáva V. Veteška v priebehu pár hodín. Za okamžité obnovenie prevádzky na všetkých tratiach sa vyjadril i P. Hrušovský, pričom ako riešenie navrhol vzájomné rokovania.