SME

Údajného Kováčovho únoscu obvinili pre pôdu

Jeden z údajných únoscov má problémy s políciou dodnes. Prispel k nim aj žoviálny udavač.

Bývalý agent SIS zostáva postrachom aj dvadsať rokov od zločinu, ktorý takmer zničil vyhliadky Slovenska na medzinárodnú integráciu. Jeden z údajných únoscov má problémy s políciou dodnes. Prispel k nim aj žoviálny udavač.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

TEXT: Tom Nicholson

BRATISLAVA. Dvadsať rokov potom, ako únos Michala Kováča mladšieho takmer prekazil vstup Slovenska do Európskej únie, sa väčšina údajných únoscov, rovnako ako celá krajina, posunula niekam inam.

Niektorí sa stiahli vplyvom osudu či súdov. Bývalý zástupca riaditeľa Slovenskej informačnej služby a duchovný otec únosu Jaroslav Svěchota, ktorý odhalil, že zločin mal požehnanie vlády Vladimíra Mečiara, zomrel v roku 2004.

Bývalého kukláča Ľuboša Kosíka, podľa obžaloby člena tímu únoscov, začiatkom tohto roku odsúdili na 14 rokov za podvod, ktorý sa týkal 2,4 milióna eur.

Iní nenápadne prešli do ekonomickej sféry alebo rovnako ticho do trpkej anonymity, pestujúc si nenávisť k bývalému vedeniu tajnej služby, ktorým sa cítili zradení.

Zostal jediný

Len jediný sa nevyparil zľahka do temnej noci. Michal Hrbáček, v 52 rokoch ešte stále odborník na karate, má v životopise nútené prevzatia firiem, obchodné partnerstvá s majiteľmi bordelov, nájomných svalnáčov či vražedné sprisahania, ktoré proti nemu neuspeli.

To nie je všetko: Hrbáček čelí obvineniu z niekoľkomiliónového podvodu s pozemkom v Rusovciach, ktorý zrejme opäť preverí jeho pozoruhodné schopnosti vyhnúť sa žaláru.

Hlavné svedectvo o možnej Hrbáčkovej účasti na podvode, ktorý sa v jeho prípade týkal asi 23 hektárov ornej pôdy rotujúcej medzi majiteľmi v roku 2008, poskytol sedemnásobne usvedčený Jozef Drag (rodným menom Patocz).

Žoviálna postavička

Štyridsaťdeväťročný Drag, žoviálna postavička, sa nehanbí hovoriť o svojej zločineckej minulosti, ktorá zahŕňa prevažne „rozkrádačky bytov“, ale aj šoférovanie v opitosti z minulého roka.

Riadi Porsche Cayenne, býva v pohodlnom sídle v Šenkviciach a ani nepredstiera, že mu práca pre pozemkovú mafiu nepriniesla bohatstvo. „Všetko mám zdokladované,“ tvrdí. Podľa policajných zdrojov sa jeho možný príjem zo spomínaného obchodu odhaduje na milión eur.

Zároveň Drag tvrdí, že pracuje pre políciu ­ začínal vraj v roku 2005 ako informátor a v roku 2008 ho povýšili na zamestnanca ministerstva vnútra ako legalizanta kriminálneho spravodajstva.

Jeho dvojaká identita človeka z podsvetia a donášača mu údajne umožňovala kŕmiť svoje kontakty z odboru zvláštnych operatívnych činností (OZOČ) aktuálnymi údajmi o troch prominentných skupinách organizovaného zločinu (takáčovcoch, sýkorovcoch a piťovcoch). Vraj tiež podával informácie o niekoľkoročnom podvode s nehnuteľnosťami ­ bytmi, domami a pozemkami v Bratislave a okolí.

Pôvodným motívom, prečo koncom roku 2004 kontaktoval vtedajšieho policajného viceprezidenta Jaroslava Spišiaka, boli, ako tvrdí, vyhrážky smrťou jeho „strýkovi“, v skutočnosti bratrancovi jeho mamy Karolovi Patasymu staršiemu.

Patasy, ktorého syna Karola policajti v interných dokumentoch viedli ako člena gangu piťovcov, odmietol ochranu, ktorú mu ponúkol Spišiak, a v januári 2005 sa stal obeťou vraždy.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3VDF na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu