BRATISLAVA . Poslankyňa Európskeho parlamentu a podpredsedníčka skupiny pre práva osôb so zdravotným postihnutím Jana Žitňanská (NOVA) upozorňuje, že 30. septembra vyprší termín, dokedy sa ministerstvo práce mohlo zapojiť do pilotného projektu Európskeho preukazu zdravotného postihnutia, ktorý by umožnil slovenským držiteľom preukazu ZŤP využívať vo vybraných krajinách EÚ zľavy v oblasti kultúry, športu, cestovného ruchu či verejnej dopravy.
Ministerstvo však oznámilo, že sa do projektu nezapojí, dôvodom je podľa ministerstva nedostatok času na zmenu vnútroštátnej legislatívy a neexistujúcu legislatívu na európskej úrovni.
V ťažkej finančnej situácii
"Bola som veľmi sklamaná, keď mi ministerstvo pred mesiacom oznámilo, že sa do projektu nezapojí. Osoby so zdravotným postihnutím patria totiž k tým, ktorí sú vo v ťažšej finančnej situácii a je mi ľúto, že nebudú môcť na rozdiel od zdravotne postihnutých z iných krajín EÚ profitovať zo zliav v zahraničí," uviedla Žitňanská.
Ako dôvod nezapojenia sa do pilotného projektu ministerstvo práce v odpovedi europoslankyni uvádza nedostatok času na zmenu vnútroštátnej legislatívy a neexistujúcu legislatívu na európskej úrovni.
Podľa Žitňanskej otvorenie výzvy počas letných prázdnin nebolo zo strany komisie najšťastnejšie, no tvrdí, že ako dôvod pre nezapojenie sa to neobstojí.
Príde aj o 60-tisíc eur
"Komisia už v roku 2013 založila pracovnú skupinu, ktorá o podobe preukazu diskutovala na pravidelných stretnutiach. Na týchto stretnutiach bol prítomný aj zástupca slovenského ministerstva práce" vysvetlila europoslankyňa.
"Slovensko nezapojením sa do projektu nielen že porušuje Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím, ale príde aj o 60-tisíc eur, čo bola minimálna suma, o ktorú sme sa v projektovej výzve mohli uchádzať. Je to hanba," dodáva Žitňanská.
Návrh projektu, v ktorom si členské štáty mohli sami určiť, aké výhody a v ktorých oblastiach, chcú poskytnúť zdravotne postihnutým z iných členských štátov, bolo možné predkladať od 10. júla, kedy bola výzva zverejnená. Európska komisia zároveň vyčlenila na podporu spomínaného preukazu 1 550 000 eur.