BRATISLAVA. „Put your hands on stôl,“ kričal tlmočník začiatkom septembra počas zásahu polície v tábore pre utečencov v Medveďove. Niektorí utečenci sa vtedy dožadovali prepustenia do Maďarska. Neboli zabarikádovaní ani sa nesprávali agresívne. Naopak, policajti počas osobných prehliadok pravdepodobne použili neprimerané násilie.
Takýto záver priniesla správa ombudsmanky Jany Dubovocvej, ktorú predstavila verejnosti v pondelok. Vychádza zo zistení zamestnancov jej úradu, ktorí podnikli neohlásenú návštevu do tábora.
"Slovenskí policajti stále nevedia používať donucovacie prostriedky primeraným spôsobom,“ povedala na tlačovej konferencii Dubovcová.
Polícia vo svojej reakcii tvrdí, že stále trvá na tom, že služobný zákrok bol zákonný a primeraný. Celý ten čas sa policajti snažili obnoviť poriadok v zariadení čo najmiernejšími prostriedkami, vysvetľovaním a dohováraním.
Čo sa vlastne stalo
Fakty
Odporúčania
v táboroch by mal byť tlmočník a podmienky na vyjednávanie či mediáciu v jazyku cudzincov, zásahy musia byť zdokumentované, zamestnanci by sa mali vzdelávať v riešení konfliktov, utečencom treba opakovať, prečo sú zadržaní a čo ich čaká.v táboroch by mal byť tlmočník a podmienky na vyjednávanie či mediáciu v jazyku cudzincov, zásahy musia byť zdokumentované, zamestnanci by sa mali vzdelávať v riešení konfliktov, utečencom treba opakovať, prečo sú zadržaní a čo ich čaká.v táboroch by mal byť tlmočník a podmienky na vyjednávanie či mediáciu v jazyku cudzincov, zásahy musia byť zdokumentované, zamestnanci by sa mali vzdelávať v riešení konfliktov, utečencom treba opakovať, prečo sú zadržaní a čo ich čaká.v táboroch by mal byť tlmočník a podmienky na vyjednávanie či mediáciu v jazyku cudzincov, zásahy musia byť zdokumentované, zamestnanci by sa mali vzdelávať v riešení konfliktov, utečencom treba opakovať, prečo sú zadržaní a čo ich čaká.
Zdroj: Kancelária verejného ochrancu práv
Pri raňajkách v štvrtok 3.9. si 45 cudzincov odmietlo prevziať jedlo a začali skandovať slová freedom (sloboda) a deport (premiestniť). K nim sa pridalo 50 cudzincov na inom poschodí v budove, ktorí mali rovnaké požiadavky. Utečenci sa v jedálni nezabarikádovali, tvrdí ombudsmanka.
Keďže nebolo jasné ako sa situácia vyvinie, riaditeľ sa rozhodol povolať posily. Celkovo sa na zásah pripravilo 68 policajtov.
Cudzinci sedeli ako v školskej jedálni, riaditeľ vošiel do miestnosti a vyzval ich, aby položili ruky na stôl a potom po piatich odišli z miestnosti. Používal tlmočníka, ale ten bol očividne nervózny a robil chyby. Napríklad povedal „put your hands on stôl“ (položte ruky na stôl), opísal situáciu úrad ombudsmanky.
Policajti ich prehľadali, nasadili im putá a premiestnili ich od inej budovy.
„Vo štvrtok sme odmietli jesť a dožadovali sa deportácie a oni na nás zavolali špeciálne komando,“ Cituje úrad ombudsmanky výpoveď jedného zo zadržaných. „Mňa ako utečenca bili a my sme pritom len hovorili deport.“
Dubovcová označila postup polície za korektný aj keď neprofesionálny až do chvíle, kým policajti nezačali nasadzovať putá všetkým protestujúcim a nezačali im robiť prehliadky. Policajti totiž spútali všetkých bez ohľadu na to, ako sa správali a zamestnanci ombudsmanky ani nezistili, že by sa niektorý z nich správal agresívne.
Zásah na druhom poschodí
Pol hodinu po zásahu v jedálni sa odohral zásah na druhom poschodí. Ten riaditeľ podľa vlastných slov nariadil preto, lebo sa počas prehliadok u cudzincov našli kovové predmety, či úlomok zrkadla, ktoré mohli slúžiť ako zbrane.
Dubovcová novinárom pustila videozáznam z chodby, na ktorom je vidno, že cudzinci sa správali pokojne. Potom ako na poschodie vstúpili policajti, vyšli z izieb a chrbtami sa opreli o steny. Potom po výzve si ľahli na zem. Následne ich policajti odviedli do izieb, kde proti nim zakročili a spútali ich.
„Rozkázali nám, aby sme vstúpili do izieb a ľahli si s rukami zopnutými za hlavou,“ povedal pre úrad ombudsmanky jeden z utečencov. „Príslušníci komanda sa rozmiestnili do všetkých izieb a začali nás veľmi tvrdo mlátiť rukami, nohami a obuškami. Niektorí po nás aj skákali.“
Úrad ombudsmanky má k dispozícii aj lekárske správy ktoré hovoria o ľahkých zraneniach utečencov. Takýto zásah v žiadnom prípade nemožno podľa Dubovcovej považovať za primeraný.
„Priebeh zákroku bol podľa nášho názoru profesionálne zvládnutý o čom svedčí aj fakt, že nedošlo k vážnym zraneniam osôb,“ reagovalo Prezídium policajného zboru. „Pri služobnom zákroku policajti zaistili u najagresívnejších jednotlivcov rôzne podomácky vyrobené bodné a sečné zbrane, ktoré predstavovali riziko možného použitia voči iným osobám.“
Podmienky sú zlé
Záchytný tábor pre migrantov v Medveďove nie je pripravený na staranie sa utečencov v čase najväčšej utečeneckej krízy od druhej svetovej vojny. Policajti nevedia primerane použiť silu, chýbajú tlmočníci a podmienky niekedy pripomínajú najťažšie väznice, tvrdí Dubovcová.
Ako príklad uvádza špeciálnu celu, kde sa umiestňujú zadržaní utečenci v prípade, že sa správajú agresívne alebo sú chorí. Ide o formu karantény a nie izolačnú miestnosť vo väzení. Napriek tomu úrad Ombudsmanky zistil, že podmienky sú totožné s väzenskými podmienkami, dokonca niekedy až s podmienkami tretej nápravnej skupiny.
Kamera v cele napríklad sníma celý čas aj toaletu. V miestnosti okrem nej nie je nič okrem jedného stola. Tým že namiesto dverí sú tam mreže, tak sa zadržaný nemá ako možnosť vyspať v tme, pretože lampa na chodbe svieti aj cez noc.
Dubovocová takisto kritizuje nedostatočnú znalosť angličtiny zamestnancov zariadenia a fakt, že nemajú k dispozícii tlmočníkov z arabčiny a perzštiny.
„Som presvedčená, že keby im bolo komunikované zrozumiteľným spôsobom, čo sa deje, tak by sa vôbec nemuselo stať, čo sa stalo,“ povedala.
Mediátori sú potrební
Prácu mediátorov nevidno, hovorí Američanka JULIA ROIG, prezidentka PDCS, organizácie, ktorá sa venuje riešeniu konfliktov.
Akým konfliktom sa vašej organizácii podarilo zabrániť?
„Napríklad v Latinskej Amerike je množstvo konfliktov súvisiacich s baníctvom. Ľudia, ktorí žijú v blízkosti baní, bojujú so súkromnými bezpečnostnými firmami banských spoločností. Dochádza k protestom, pri ktorých môžu zomrieť ľudia. Dosiahli sme niekoľko úspechov pri vedení dialógu medzi občianskymi lídrami a predstaviteľmi firiem či štátu.“
Pýtam sa preto, lebo úloha mediátorov sa spomína v súvislosti s utečencami. Prečo by sme ich mali využívať?
„Zameriavame sa na prevenciu. Príkladom je kríza súvisiaca s ebolou v Afrike. Na hraniciach karantény konflikty neboli ani napriek napätiu medzi obyvateľmi. Boli sme tam a spolupracovali sme s bezpečnostnými zložkami.“
Ako zabrániť konfliktom, keď namiesto argumentov prevládnu emócie?
Keď je konflikt naozaj horúci, hľadáme ľudí, ktorí musia napätie medzi stranami prerušiť. Väčšinou ide o ľudí, ktorí majú v komunitách rešpekt a majú talent na diplomatické riešenia, aby sa nepáchalo násilie.
Roman Cuprik
Ospravedlnenie: V utorkovom vydaní sme citovali tvrdenie Juraja Janda z Kancelárie verejného ochrancu práv, že tlmočník počas policajného zásahu v utečeneckom tábore v Medveďove kričal „put your hands on stôl“. Takáto veta však na videu zo zásahu nezaznela. Z chybu sa ospravedlňujeme.
Stanovisko Ombudsmanky Jany Dubovcovej
„O výsledkoch o preskúmaní podnetu s touto vetou nepracujem. Zrejme sa stala hitom na základe policajného videa šíreného médiami, ktoré samo o sebe je jedným z dôkazov neprofesionálnej komunikácie. Právnik Kancelárie verejného ochrancu práv použil aj toto vyjadrenie ako príklad nejasnej, nejednoznačnej a nezrozumiteľnej komunikácie zasahujúcich so zaistenými cudzincami, keď zaistený cudzinec, ktorý prekladal, netlmočil presne a cudzinci mu nemuseli porozumieť.
Práve fakt, že netlmočí profesionál, ale jedna zo zaistených osôb, poukazuje na neprofesionalitu, ktorú vytýkam policajnému postupu. Namiesto skúseného vyjednávača a jazykovo zdatného odborníka na riešenie konfliktných situácií komunikoval so zaistenými vystresovaný laik - zaistený cudzinec.
Čudujem sa tomu, o čom sa vedie verejná diskusia. Podstata hodnotenia zásahu verejného ochrancu práv bola predsa niekde úplne inde ako v jednom z nepresných povelov. Pokiaľ akýkoľvek človek povie, že voči nemu bol neoprávnene použitý zásah zo strany štátu, štát je povinný to preskúmať a preukázať, či postupoval oprávnene a primerane.“
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Beata
Balogová
