Kežmarok 14. júla (TASR) - Dejiny Kežmarku, život a prácu tamojších mešťanov od najstarších čias približuje výstava rámcovaná 750. výročím prvej písomnej zmienky o meste, ktorú sprístupnili vo výstavnej sieni Barónka pod názvom Premeny času. Ako pre TASR uviedla historička a spisovateľka Nora Baráthová, k najzaujímavejším exponátom patrí časť hromadného nálezu bronzových predmetov z neďalekej Spišskej Belej. Pochádzajú z neskoršej doby bronzovej a verejnosti ich prezentujú po prvý raz.
Pre návštevníkov tohtoročného festivalu remesiel prebiehajúceho v Kežmarku od piatku do nedele, je lákavá národopisná časť výstavy. "Je tam drevené kuchynské náčinie, miska, lyžica, sito na čistenie zrna, vareška, mútovnica na prípravu masla, kolovrat, ale aj vzácne sklomaľby, tkané obliečky na vankúše i kroje z Lendaku", povedala Baráthová. Vyzdvihla ukážky ľudových šperkov.
Historicko-umelecký fond reprezentuje porcelán a fajansa z 18. až 19. storočia. Vzácny je sakrálny pozlátený svietnik z lipového dreva, vyrobený koncom 18. storočia pre hradnú kaplnku.
Dominantou výstavy je expozícia dokumentujúca činnosť streleckého spolku, ktorý vznikol v Kežmarku v roku 1510 ako najstarší na Spiši. Prázdninujúce deti môžu vidieť školské pomôcky z 19. storočia, medzi nimi tabuľku a griflík, ktoré neskôr nahradili zošity. Komentár nepotrebuje nápis z roku 1945, ktorý na múre zanechali židovské ženy z Kežmarku pred odvlečením do koncentračného tábora v Ravensbrücku.
Výstava Premeny času potrvá v Kežmarku do 27. júla.