SME

Na Slovensku máme dlhoročne fungujúci azylový systém, pripomína Amnesty International

Amnesty International apeluje na sprístupnenie bezpečných ciest do Európy.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR/AP)

BRATISLAVA. Slovákom treba neustále pripomínať, že na Slovensku máme dlhoročne fungujúci azylový systém.

Povedala to v utorok v rámci diskusie organizácie Amnesty International Slovensko o utečeneckej kríze predsedníčka Ligy za ľudské práva (HRL) Zuzana Števulová.

Zbytočné pochybnosti

Podľa nej máme u nás Migračný úrad SR, ktorý zamestnáva množstvo úspešných ľudí, ktorí vedia, čo majú robiť. "Sme schopní rozoznať, či osoba, ktorá žiada o azyl, je utečencom, ktorý má na doplnkovú ochranu nárok, alebo ním nie je," poznamenala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pochybnosti o tom, či vieme, alebo nevieme rozlíšiť utečencov od tých, ktorí nimi nie sú, sú tak podľa nej zbytočné. "Azylový systém u nás funguje už 20 rokov," dodala.

V júni liga vyzvala našu vládu v rámci iniciatívy "Stredozemné more je aj naše more", aby rozmýšľala nad otvorením tzv. legálnych ciest, keď získajú ľudia víza legálne.

Podľa Števulovej by mohlo ísť napríklad o tzv. schengenské humanitárne vízum, ktoré sa udeľuje z humanitárnych dôvodov či štipendijný program pre mladých utečencov, ktorí vo svojej krajine začali študovať na vysokej škole, no pre vojnu ho nemohli dokončiť.

"V prípade schengenského víza je na každej krajine, či sa preň rozhodne. Zatiaľ sme sa nedozvedeli, že by takýto pokyn u nás existoval," priblížila v diskusii s tým, že by prospelo, keby to bola celoeurópska alebo celonárodná politika.

SkryťVypnúť reklamu

Chýbajú komplexné riešenia

Ako na Zuzanu Števulovú nadviazala Lucia Bernátová z Amnesty International Slovensko, čelíme najväčšej utečeneckej kríze od druhej svetovej vojny, pričom do Európy prišlo tento rok viac ako 400-tisíc ľudí. Problémom je podľa nej to, že chýbajú komplexné riešenia či bezpečné a legálne cesty do Európy.

"Ľudia sú nútení vydať sa nelegálnymi cestami po mori či po súši. Je mylné si myslieť, že nejaké bariéry či ploty na hraniciach ich zastavia, pretože ak majú aspoň malú nádej dostať sa do bezpečia, na cestu sa vydajú bez ohľadu na to, aké je to nebezpečné," povedala.

Organizácia preto tiež apeluje na sprístupnenie bezpečných ciest do Európy, ako sú napríklad presídľovacie a humanitárne programy či programy zjednotenia rodín.

SkryťVypnúť reklamu

"Treba skoordinovať prístup, prísť s komplexným a dlhodobým riešením, ktoré zahŕňa sprístupnenie bezpečných ciest a zjednotenie európskeho azylového systému," doplnila Bernátová.

Normálni ľudia

So stovkami utečencov sa v Taliansku či na Malte stretol výskumník Amnesty International Matteo de Bellis, podľa ktorého sú to normálni ľudia, ktorí chcú len bezpečie a nie vytvárať v Európe problémy. "Musíme sa zamyslieť nad zodpovednosťou, ktorá by pomohla, pretože utečenecká kríza je globálnym problémom," povedal v diskusii.

Tí, ktorí sa rozhodli cestovať do Európy, musia podstúpiť náročnú cestu, pričom mnohí prichádzajú o život, no žiadna iná legálna cesta alebo systém, ako by sa sem dostali, podľa neho neexistuje. "Európski lídri by mali zvážiť, či chcú aj naďalej prispievať k zatváraniu hraníc, alebo chcú začať hľadať riešenia," upozornil výskumník.

SkryťVypnúť reklamu

Mohammed Kazkji je jedným z 200 utečencov, ktorí prežili 11. októbra 2013 stroskotanie člna v Stredozemnom mori na ceste za lepším životom. Mohammed je 24-ročný mladý muž, ktorý v Sýrii študoval na vysokej škole elektrotechniku, no vojna mu zabránila v štúdiu pokračovať a stať sa inžinierom.

Opustiť krajinu ho donútili zlé podmienky počas vojny v jeho krajine, chcel preto odísť na bezpečnejšie miesto a pomôcť svojej rodine. "Nemal som predstavu, ako sa dostať do Európy, no okolo mňa kolovali rôzne informácie o tom, že existujú bezpečné cesty, ako sa tam dostať," povedal.

Ako pokračoval, na ceste do Európy bolo na člne viac ako 500 Sýrčanov, ľudí rôznych profesií, žien a detí. Čln sa však na šírom mori začal potápať. Mohammed vtedy stratil dlhoročného kamaráta a zažil situáciu, keď okolo neho plávali telá mŕtvych detí. "To mi je dodnes nesmierne ľúto," poznamenal.

SkryťVypnúť reklamu

Zachránila ho Malta, spolu s inými ho však dali do väzenia a nechceli im dovoliť komunikovať s príbuznými. Podľa väzenia usúdili, že na Malte bezpečne nie je, a tak sa Mohammed po prepustení rozhodol ísť do Holandska. Na základe Dublinského dohovoru ho ale vrátili späť na Maltu, kde neskôr požiadal o azyl, zistil, že je bezpečná a môže v nej žiť. "Začal som tu od nuly.

Pracujem vo veľkej spoločnosti ako elektrikár a som vďačný Malte za to, že ma zachránila. Žiadame len bezpečie, pričom nahlas hovoríme, že my Sýrčania nie sme teroristi ani zlí ľudia, len utekáme pred vojnou," vysvetlil. Na záver poďakoval všetkým Európanom, ktorí sa rozhodli utečencom pomôcť.

Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Utečenecká kríza vo svete

Prví migranti, ktorých Taliansko poslalo do novootvoreného azylového strediska v Shengjin v Albánsku, sa vyloďuje v prístave Bari v južnom Taliansku, odkiaľ ich vezme späť loď talianskej pobrežnej stráže, v sobotu 19. októbra 2024 po tom, čo súd v Ríme zamietol ich zadržanie s odôvodnením, že ich nemožno poslať späť do krajín pôvodu, pretože ich návrat neposúdil ako dostatočne bezpečný.

Rozbieha sa projekt na boj proti nezákonným finančným tokom.


TASR
Nemecká polícia.

Susedné krajiny ako Poľsko, Rakúsko či Švajčiarsko tieto zmeny kritizovali.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 077
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 374
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 956
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 649
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 087
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 043
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 027
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 1 984
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu