BRATISLAVA. Strana Most-Híd vyzýva k rozumnému postoju a postupu v súvislosti s utečencami, k zmene rétoriky a zdržania sa činov, ktoré nás oddeľujú od ostatnej Európy.
Zároveň vyzýva vládu a premiéra, aby upustili od podania žaloby o neplatnosť rozhodnutia Rady EÚ, ktorá Slovensko v očiach partnerov poškodí.
Premiér Robert Fico minulý týždeň avizoval, že Slovensko sa chce proti rozhodnutiu ministrov EÚ o kvótach brániť. Slovensko plánuje pre kvóty podať žalobu na Súdny dvor v Luxemburgu.
Slovensko ako nepriateľ
Most-Híd so znepokojením sleduje, že cez utečeneckú krízu sme sa v pomerne krátkom čase dostali do štádia, keď je Európska únia vo významnej časti nášho politického spektra považovaná za nepriateľa.
Ako povedal v utorok pre agentúru SITA predseda strany Béla Bugár, zdravý rozum a tvrdá realita okolo nás, narastajúce napätie medzi globálnymi mocnosťami, boj o prírodné zdroje a regionálne vojny spojené so sťahovaním národov, svetový terorizmus či obrovské medzinárodné daňové úniky nás nútia k užšej spolupráci.
„Týmto globálnym výzvam sama nedokáže čeliť ani tá najsilnejšia európska krajina,“ povedal s tým, že Slovensko, ale aj niektoré ďalšie štáty strednej Európy, sa dostali do konfliktu so zvyškom EÚ, ktorý pramení v rozdielnej hĺbke uvedomenia si európskej príslušnosti.
„Kým západoeurópske krajiny k svojim súčasným postojom, k solidarite a otvorenosti spoločnosti dospeli po desaťročiach vývoja, Slovensko si príslušnosť k európskym hodnotám osvojilo neskôr a nie vždy si ho uvedomuje,“ konštatoval Bugár.
Vstup do EÚ bol dobrovoľný
Podľa lídra Mostu-Híd je dobré si pripomenúť, že vstup Slovenska do EÚ bol dobrovoľný, bol prejavom vôle väčšiny národa.
„Bol zavŕšením civilizačného pohybu v našej krajine. Občania si uvedomovali, že voľný pohyb osôb, tovarov a spoločná mena sú hodnoty, s ktorými chceme spájať svoju budúcnosť. Je preto nepochopiteľné, že dnes na Slovensku po jednom hlasovaní Rady ministrov EU sa ozývajú hlasy o vystúpení z EÚ, diktáte EÚ, o nepriateľoch z Bruselu,“ upozornil.
Tieto hlasy sú podľa neho nebezpečné, zhoršujú naše medzinárodné postavenie, ale aj naše vyhliadky rastu.
„Hodnoty, ktoré s Európou zdieľame, nemôžeme zahodiť hysterickou a populistickou reakciou na jeden krok, pretože sú neporovnateľné s mierou problému, na základe ktorého vznikli. Našou úlohou je spolupodieľať sa na stabilizácii situácie v Európe. Náš hlas musí byť počuť, keď sa bude hovoriť o tom, ako Európa z tejto humanitárnej krízy môže vyjsť silnejšia, a nie tam, kde sa hovorí o jej destabilizácii,“ zdôraznil Bugár.
Podľa neho sme Európania a máme na to, aby sme ju spoluvytvárali a nie na jej okraji trucovali.