BRATISLAVA. Prijímanie zákonov by malo byť prehľadnejšie. Stransparentniť legislatívny proces má za cieľ novela rokovacieho poriadku, ktorú v utorok parlament posunul do druhého čítania.
Právna norma, ktorú predložilo vedenie parlamentu - Peter Pellegrini, Miroslav Číž a Jana Laššáková (všetci Smer-SD), zakazuje podávanie tzv. prílepkov, ktoré menia alebo dopĺňajú zákony obsahovo nesúvisiace s prerokúvaným návrhom zákona.
Predkladatelia tak chcú obmedziť predkladanie vecne nesúvisiacich noviel. „Ak by takáto situácia nastala, predsedajúci nedá o návrhu hlasovať,“ uvádzajú v návrhu.
Novela ako prílohu obsahuje Etický kódex poslanca, ktorý upravuje princípy a pravidlá správania sa zákonodarcov.
Kódex poslanca má zakázať prijímať dary či urážať konkurenciuČítajte
Čas hlasovania
Hlasovať o pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch sa bude môcť najskôr po uplynutí 48 hodín od ich podania v rozprave. Skoršie hlasovanie o pozmeňujúcich návrhoch sa pripúšťa v prípade, ak o tom rozhodne parlament na požiadanie gestorského výboru alebo spoločného spravodajcu.
Návrhy zákonov, ktoré boli zaradené do programu schôdze a navrhovateľ ich vzal späť, bude možné zaradiť do programu schôdze po uplynutí šiestich mesiacov odo dňa ich stiahnutia.
Národná rada však môže na návrh predsedu rozhodnúť, že takýto návrh zákona zaradí do programu schôdze aj pred uplynutím tejto lehoty.
Pravidlá interpelácií
Menia sa aj pravidlá Hodiny otázok. Členovia vlády budú mať na odpoveď najviac päť minút, doteraz neboli limitovaný žiadnym časom. Premiér, ktorý odpovedá 15 minút, tak po novom stihne zodpovedať tri otázky, doteraz zvyčajne 15 minút venoval jednej otázke.
Na interpeláciách bude po novom povinná účasť aspoň tretiny členov vlády, ktorých predsedovi národnej rady oznámi premiér najneskôr do začatia tohto bodu programu.
Doteraz na interpeláciách mala sedieť celá vláda, účasti interpelovaných ministrov sa opakovane dožadoval napríklad člen poslaneckého klubu KDH Alojz Hlina.
Predseda a podpredsedovia parlamentu rovnako navrhujú, aby sa rokovanie o interpeláciách skončilo v ten istý rokovací deň, ako sa o nich začalo rokovať. Ide tiež o reakciu na konanie poslanca Hlinu, ktorý opakovane stával pri rokovacom pulte a dožadoval sa prednesenia interpelácie za účasti ministra, hoci predsedajúci schôdze chcel bod ukončiť. Opozičný poslanec argumentoval, že na prednesenie interpelácie má zákonné právo.