BRATISLAVA. Ak sa človek obvinený z domáceho násilia vyhýba vyšetrovaniu, nie je to podľa ministra spravodlivosti za Smer Tomáša Boreca dostatočný dôvod, aby ho vzal súd do väzby.
V pondelok Borec cez tlačovú agentúru oznámil, že v prípade bývalého poslanca a funkcionára Smeru Vladimíra Jánoša nepodá na Najvyšší súd dovolanie, o ktoré ho žiadala Generálna prokuratúra.
Chcela tak zvrátiť marcové rozhodnutie Krajského súdu v Trenčíne, ktorý Jánoša ponechal na kauciu na slobode, s tým, že sa nemôže približovať k bývalej manželke a dcére, ani s nimi komunikovať. Nemá tiež vycestovať do zahraničia.

Borecovo určite
Chránený
Kauza Jánoš
- trestné oznámenie podala poslancova manželka už v roku 2005,
- polícia sa prípadom odmietla zaoberať,
- obvinili ho až v marci tohto roku, keď sa na verejnosť dostali prepisy nahrávok, na ktorých sa vyhráža smrťou,
- z toho, že vybavoval falošnú PN, obvinili aj Jánošovho advokáta Jozefa Námešného.
Na dovolanie má zo zákona ministerstvo pol roka. K prípadu sa po celý čas odmietalo vyjadrovať s tým, že keď „bude prijaté rozhodnutie, určite o ňom budeme médiá informovať“.
Lehota vypršala minulý týždeň v piatok. V pondelok ráno sa denník SME ministerstva pýtal, prečo dovolanie nepodalo. Odpoveď sa objavila podvečer v agentúrnej správe.
Konkrétne dôvody rozhodnutia ministerstvo prezradilo až v utorok po opakovanej žiadosti.
Tvrdí, že si vyžiadalo informácie z trenčianskeho súdu, podľa ktorého Jánoš plní všetko, čo mu súd uložil. „Podľa vyšetrovateľa neboli signalizované žiadne porušenia týchto povinností a primeraných obmedzení,“ povedala hovorkyňa ministerstva Alexandra Donevová. Na dovolanie teda podľa nej nebol žiaden dôvod.
Prokuratúru neinformoval
Prokuratúra žiadala o dovolanie najmä preto, lebo Jánoš sa na základe vymyslenej práceneschopnosti snažil vyhnúť policajnému výsluchu. „Keby išlo o bežného občana, taká osoba by už bola dávno vo väzbe,“ povedala po rozhodnutí trenčianskeho súdu prokurátorka Dagmar Budinská.
Tým, že minister Borec rozhodnutie o dovolaní naťahoval, umožnil Jánošovi preukázať, že vie byť dobrý.
Generálna prokuratúra včera Borecovo rozhodnutie nechcela komentovať, lebo ani ona od neho stanovisko nedostala.
„Nepoznáme dôvody, pre ktoré sa minister spravodlivosti s podnetom na podanie dovolania nestotožnil,“ povedala jej hovorkyňa Andrea Predajňová.
Borecov Olejník
Pri riešení prípadu v minulosti postupovala neštandardne aj polícia v Prievidzi, keď ho najskôr odmietla vyšetrovať. Konať začala až po medializácii kauzy.
V súčasnosti je podľa informácií SME vyšetrovanie pred koncom.
Opačne Borec postupoval v roku 2013, keď podal dovolanie v prospech bývalého poslanca Smeru v Košiciach Františka Olejníka, ktorý bol právoplatne odsúdený za korupciu. Zároveň mu odložil nástup do výkonu trestu.
Najvyšší súd v apríli 2014 Borecovo dovolanie zamietol ako neopodstatnené.

Beata
Balogová
