SME

Zdravotníci sú pripravení podávať hromadné výpovede

Sestry a ostatní zdravotníci začali pred dvomi dňami podpisovať deklarácie pripravenosti na podanie výpovedí. Je to ich protest proti návrhu zákona, ktorý nezvyšuje platy všetkým zdravotníkom.

Nespokojné sestry.Nespokojné sestry. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Sestry, zdravotnícki laboranti či farmaceuti urobili prvý krok k hromadným výpovediam. Pred dvomi dňami začali zbierať podpisy pod deklarácie o pripravenosti k ukončeniu pracovného pomeru. V stredu doobeda o celoslovenskej akcii zdravotníkov informovala šéfka odborového zväzu sestier Monika Kavecká a šéfka ich komory Iveta Lazorová.

Zdravotníkom, okrem lekárov, sa nepáči návrh zákona, ktorý im má zvýšiť platy a momentálne smeruje do parlamentu. Nepáči sa im, že návrh plánuje zvýšiť platy len časti zdravotníkov a úplne ignoruje požiadavku, aby sa mzda dvíhala aj na základe odpracovaných rokov praxe.

SkryťVypnúť reklamu

Zdravotníkov, ktorých by sa mohol návrh zákona týkať je približne 60-tisíc. Platy podľa neho by sa však mali zvýšiť len zhruba 38-tisícom z nich.

Prečítajte si tiež: Fico zvýši platy najmä v súkromných nemocniciach Čítajte 

Sestry o číslach a termínoch mlčia

„Spojili sme sa všetci zdravotnícki pracovníci, aby sme na protest proti predkladanému návrhu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti vyjadrili svoju vôľu na pripravenosť na ukončenie pracovného pomeru,“ uviedla Kavecká.

Sestrám a ostatným zdravotníkom sa nepáči najmä to, že návrh zákona neráta so zvýšením platov všetkých zdravotníkov, ale len tých, ktorí pracujú v nemocniciach.

Bez zvýšenia by mali zostať sestry a zdravotníci pracujúci v ambulanciách mimo nemocníc a v zariadeniach sociálnych služieb. Je ich zhruba 22–tisíc.

Plat by sa mal podľa šéfky komory sestier znížiť aj zdravotníkom, ktorí pracujú v štátnych nemocniciach, ktorých zriaďovateľom je priamo ministerstvo zdravotníctva. Pokles ich mesačného platu Lazorová odhaduje na sto až dvesto eur.

SkryťVypnúť reklamu

Priemerný mesačný plat v hrubom sestier v štátnych nemocniciach je podľa ministerstva okolo tisíc eur.

Druhou výhradou voči návrhu zákona je, že nepočíta so zvýšením platu zdravotníkov na základe odpracovaných rokov praxe. Sestry a zdravotníci navrhovali, aby sa im za každé tri roky praxe zvýšil koeficient násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve, na základe ktorého im má byť vypočítaná základná mzda o tri stotiny percenta.

Zdravotníkom sa nepáči aj to, že návrh počíta s nižšími koeficientami násobkov priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ako navrhovali. Na ich základe sa im má vypočítavať základná mzda. Tá tvorí až 80 percent ich celkového platu.

Z pripravenosti podávať výpovede podľa Kaveckej zdravotníci neustúpia, pokým im ministerstvo, vláda a parlament ovládaný Smerom nevyjde v týchto troch požiadavkách v ústrety.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Smer už svojich nemôže šetriť Čítajte 

Pomoc hľadajú u Richtera

Nateraz však zostáva nejasné, dokedy chcú sestry čakať na splnenie týchto požiadaviek. Kavecká len nepriamo naznačila, že zlomom prechodu od podpisovania deklarácií pripravenosti na podávanie výpovedí k reálnemu podávaniu výpovedí by mohlo byť schválenie návrhu tohto zákona v parlamente v nezmenenej podobe.

Mohlo by k tomu dôjsť už na ďalšej novembrovo-decembrovej schôdzi parlamentu. Minister zdravotníctva Viliam Čislák (Smer) by bol totiž rád, keby zákon začal platiť od 1. januára. Na pokrytie s tým spojených mzdových nárokov vyrokoval od ministerstva financií na ďalší rok 55 miliónov eur.

Sestrám by v ich boji za presadenie legislatívnych zmien mohol pomôcť minister práce Ján Richter (Smer), ktorý sa pred pár týždňami na vláde postavil proti Čislákovi a tým zablokoval návrh zákona, ktorý vtedy počítal len so zvýšením platov v štátnych nemocniciach. Po novom sa má zvýšenie týkať aj súkromných.

SkryťVypnúť reklamu

Kavecká uviedla, že už Richtera požiadali o stretnutie, na ich požiadavku však vraj ešte nereagoval.

Sestry a zdravotníci nechcú povedať, ani koľko podpisov pod deklaráciu pre nich bude dostatočných, aby prešli k hromadným výpovediam. "Včas sa dozviete," povedala Kavecká.

Vzorom sú im lekári

Šéfka sesterských odborov len povedala, že svoje ciele chcú dosiahnuť ako lekári v roku 2011. Vtedy, za vlády Ivety Radičovej (SDKÚ) podalo tiež v jesenných mesiacoch vyše dvetisíc nemocničných lekárov výpovede, čo bola vyše tretina ich celkového počtu.

Podanie hromadných výpovedí lekárov viedlo ku kolapsu zdravotníctva, ktorý primäl expremiérku a vtedajšieho ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) k podpisu memoranda s lekármi, ktoré im garantovalo navýšenie platov. Mzdy sa im potom v nasledovných mesiacoch a rokoch niekoľkokrát zvyšovali. Lekármi pôvodne požadovaný násobok priemernej mzdy v rozmedzí od 1,5 do 3 sa po výpovediach ustálil na 2,3 násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve pre atestovaného lekára.

SkryťVypnúť reklamu

Lekárske odborové združenie teraz podporuje sestry a ostatných zdravotníkov v ich boji za vyššie platy.

Otázna jednota zdravotníkov

Najväčším nepriateľom sestier a ostatných zdravotníkov je však ich povestná nejednotnosť a v porovnaní s lekármi bojazlivosť urobiť razantné kroky vedúce k hromadným výpovediam.

Jednotu môže narušiť aj skutočnosť, že návrh zákona celkom výrazne zvýši platy sestrám a zdravotníkom v župných a súkromných nemocniciach.

Sestry v nich v súčasnosti zarábajú len okolo 500 až 600 eur. Práve tieto sestry premiér Robert Fico (Smer) v roku 2013, keď stanovali pod oknami Úradu vlády za vyššie platy posielal pred Pentu, aby si od nej žiadali peniaze. Penta cez svoju spoločnosť Svet zdravia prevádzkuje 14 nemocníc naprieč celým Slovenskom. Keď však sestry v lete pohrozili štrajkom a zastal sa ich aj minister práce Ján Richter Fico súhlasil s navýšením platov aj v súkromných nemocniciach.

SkryťVypnúť reklamu

Kavecká s Lazorovou tvrdia, že podporu pre hromadné výpovede majú aj od sestier a zdravotníkov zo súkromných nemocníc.

Oslabiť jednotu zdravotníkov by v konečnom dôsledku mohol podľa Kaveckej oslabiť postup ich najväčšej organizácie Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb. Ten sa podľa odborovej predáčky neplánuje k iniciatíve pripojiť.

To nie je pravda, oponuje šéf odborového zväzu Anton Szalay. Organizácia, ktorej šéfuje podľa neho už rozposlala deklaráciu svojim členom a je na každom z nich ako sa rozhodnú. Szalayovi sa len nepáči, že Kavecká rozširuje pôvodné tri požiadavky o ďalšie dve.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 429
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 106
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 025
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 715
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 083
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 928
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 594
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov a dávajú nálepku "lobista".


a 1 ďalší
Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Minister zahraničných vecí Juraj Blanár so španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom

Slovensko by systém využívalo, kým nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.


TASR 8
Polícia na česko-slovenských hraniciach.

Nákladiaky môžu využiť iba päť hraničných prechodov.


TASR

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu