BRATISLAVA. Slovensko je podľa nezaradeného poslanca Daniela Lipšica posledná krajina Európskej únie, ktorá nemá zavedenú zodpovednosť právnických osôb a právnické osoby nenesú žiadnu mieru trestnej zodpovednosti.
Exminister spravodlivosti a vnútra pripomenul, že o trestnej zodpovednosti právnických osôb sa na Slovensku hovorí dlho a on sám sa návrh viackrát snažil neúspešne presadiť.
Obchodovanie s ľuďmi či nevyplatenie mzdy
Parlament minulý týždeň do druhého čítania posunul vládny návrh zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb, na základe ktorého právnické osoby budú môcť byť trestne stíhané za približne 50 trestných činov.
Lipšic v závere 10. dňa 54. schôdze upozornil, že právna norma Smeru-SD nereaguje na viacero trestných činov.
Ako príklad exminister uviedol firmu Váhostav, ak parlament vládny návrh schváli, firma by za miliónové dlhy nemohla byť trestne stíhaná.
„Je dôležité, aby niesli trestnú zodpovednosť aj právnické osoby,“ konštatoval Lipšic s tým, že každý, kto poruší zákon, musí niesť zodpovednosť a ani bohaté korporácie nemôžu stáť nad zákonom.
Návrh, ktorý Lipšic predkladá do parlamentu, by postihoval právnické osoby napríklad za nedovolenú výrobu omamných a psychotropných látok, obchodovanie s ľuďmi, nevyplatenie mzdy a odstupného, poškodzovanie finančných záujmov Európskych spoločenstiev, nedovolené ozbrojovanie, či obchodovanie so zbraňami, ale aj prijímanie úplatku či podplácanie.
Nesúhlasila koalícia ani opozícia
Za spáchaný trestný čin Lipšic navrhuje v zákone udeliť peňažný trest, zrušenie právnickej osoby, prepadnutie majetku, zákaz činnosti, zákaz prijímať verejné dotácie, zákaz účasti vo verejnom obstarávaní. Súd by mohol právnickej osobe tiež zhabať veci.
Lipšic sa snažil presadiť trestnoprávnu zodpovednosť právnických osôb už ako minister spravodlivosti v roku 2005. Narazil na nesúhlas vtedajšej koalície i opozície.
Opoziční poslanci v závere rokovacieho dňa rovnako upozorňovali na to, že v rokovacej sále nie je prítomný ani jediný poslanec za vládny Smer-SD.
Predsedajúca schôdze Erika Jurinová (OĽaNO) ocenila veľkorysosť prítomných opozičných poslancov, ktorí cez procedurálny návrh a všeobecný súhlas mohli zablokovať priebeh schôdze tak, ako je naplánovaná, čo však neurobili.