BRATISLAVA. Jasné "nie" vláde so Smerom nateraz povedala iba SaS a koalícia OĽaNO-NOVA. Obe volajú po takomto jednoznačnom vyhlásení pravicových strán. Strany KDH, Most-Híd a Sieť hovoria o nespolupráci so Smerom po svojom.
SaS výzvu zopakovala pred pár dnami. KDH na ňu reagovať nechce, považuje ju za nekorektnú od strany, ktorá povalila "prvú nekomunistickú vládu od roku ´89" a umožnila Smeru návrat k moci.
KDH zdôrazňuje, že zámerom hnutia je byť súčasťou alternatívy voči Smeru.

Výmena vlády
"Hnutie si stojí za názorom, že Smer nechceme dopĺňať, ale byť súčasťou alternatívy. Naša odpoveď a ponuka občanom a politickým partnerom sa nazýva KDH+," uviedla hovorkyňa KDH Nataša Žembová.
Podobne reaguje aj Most-Híd. "Jednoznačným cieľom strany Most-Híd je vymeniť vládu. Na základe programov a hodnotových a politických kritérií. Fungujúcu alternatívu k súčasnej vláde vidíme naďalej v spolupráci troch relevantných strán Most-Híd, Sieť a KDH," zdôraznil hovorca strany Matej Kováč.
Bugárovci pripomínajú, že o tom, či tieto tri strany získajú dostatočnú podporu na výmenu vlády, rozhodnú voliči.
"Robíme všetko pre to, aby sa to tak stalo, preto si dnes inú možnosť nepripúšťame a ani o iných možnostiach nebudeme špekulovať," doplnil Kováč.
Hlavní súperi
"Sieť a Smer sa vzájomne vnímajú ako hlavní súperi a žiadne mediálne hry menších strán na tom nič nezmenia," vyhlásila hovorkyňa Siete Karolína Ducká. Červené aj zelené karty podľa jej slov rozdajú ľudia vo voľbách.
"My si budeme pýtať čo najsilnejšiu príležitosť na reálnu zmenu pomerov v prospech tej pracovitej väčšiny, ktorá Slovensko drží nad vodou," doplnila.
Sieť pripomína, že ľuďom ponúka fungujúci štát s dobrými službami, plnohodnotné presadenie osobnej zodpovednosti každého politika a úradníka za svoj výkon a výraznú pozornosť potrebám jednotlivých regiónov.
Spoluprácu odmietajú
OĽaNO a NOVA dlhodobo vyhlasujú, že so Smerom nepôjdu v akejkoľvek podobe.
"Hry á la Sieť a Most-Híd v duchu ´vo vláde s Ficom sedieť nebudeme´, t. j. s inými zo Smeru áno, hrať určite nebudeme. Je to náš verejný prísľub a určite ho nezmeníme," zdôraznil líder OĽaNO Igor Matovič.
Gábor Grendel potvrdil, že aj NOVA odmieta spoluprácu so Smerom. Pripomenul, že po verejnom vyhlásení pravicových strán, v ktorom by odmietli spoluprácu so Smerom, volá hnutie už od júna.
SaS tiež vyhlásila, že so Smerom spolupracovať odmieta. Pripomína, že v zásadných veciach neotáča. Zároveň zdôrazňuje, že chce byť súčasťou reformnej vlády, ktorá zlepší životnú úroveň ľudí na Slovensku. K tomu ponúka svoj program.
Liberáli ponúkajú kolegom z pravice Deklaráciu zodpovednosti za Slovensko
Podľa SaS voliči pravicových strán chcú, aby opozičné strany prijali pred budúcoročnými voľbami záväzok o vytvorení spoločnej vlády.
BRATISLAVA. Strana SaS ponúka kolegom z pravice Deklaráciu zodpovednosti za Slovensko. Mali by ňou spoločne deklarovať, že chcú byť súčasťou reformnej vlády a nebudú vládnuť so Smerom, ak bude možné vytvoriť pravicovú vládu.
Predseda Richard Sulík ju posiela Jánovi Figeľovi (predseda KDH), Bélovi Bugárovi (predseda Mosta-Híd), Radoslavovi Procházkovi (predseda Siete) a spoločne lídrom koalície OĽaNO-NOVA Igorovi Matovičovi a Danielovi Lipšicovi. Žiada ich, aby sa k nej pripojili.
Vlastné chyby
V deklarácii sa okrem iného píše, že predsedovia politických strán sú si vedomí zodpovednosti za ďalší vývoj Slovenska, potreby hlbokých spoločenských zmien, nastolenia spravodlivosti a vlády práva či nutnosti ekonomickej obrody.
"Poučení skúsenosťami z vlastných chýb, ktorých sme sa dopustili v minulosti, sa týmto zaväzujeme, že vyvinieme maximálne úsilie, aby na základe priaznivého volebného výsledku po voľbách v roku 2016 vznikla na Slovensku vláda, v ktorej nebude mať zastúpenie strana Smer," znie ďalej deklarácia.
Korupcia a klientelizmus
Pravica má v dokumente skonštatovať aj to, že Smer nesie primárnu politickú zodpovednosť za vysokú mieru korupcie a klientelizmu, ktorá vytvára nespravodlivé majetkové nerovnosti medzi občanmi a v konečnom dôsledku rozkladá našu spoločnosť.
"Odmietame systematické ochromovanie akcieschopnosti orgánov činných v trestnom konaní v boji s organizovaným zločinom, ktorý prerástol do najvyšších sfér politiky," píše sa v materiáli.
SaS v deklarácii píše aj to, že oslovené pravicové strany majú zhodný názor na potrebu radikálnych zmien, ktoré očistia súdnictvo a Policajný zbor od nečestných a nekompetentných ľudí a pracovných postupov, ktoré bránia priechodu spravodlivosti.
Záväzok o spoločnej vláde
"Máme zhodný názor, že do finančných tokov medzi verejným a súkromným sektorom treba vniesť viac transparentnosti, čoho predpokladom je eliminácia takzvaných schránkových spoločností a vyvodzovanie osobnej zodpovednosti verejných funkcionárov za chyby, ktorých sa dopustia v službách štátu," uvádza sa ďalej v deklarácii.
Podľa liberálov voliči pravicových strán chcú, aby opozičné strany prijali pred budúcoročnými voľbami záväzok o vytvorení spoločnej vlády. "Je fér, aby voliči dopredu poznali úmysly politických strán v kľúčových otázkach smerovania politickej scény a štátu," vysvetľuje SaS dôvod, prečo vypracovala návrh deklarácie. "Vychádza v ústrety volaniu verejnosti po stabilnej reformnej vláde," doplnila SaS.
tasr