Detva 14. júla (TASR) - Mladí speváci, tanečníci a hudobníci z celého Slovenska otvorili popoludní dnešný hlavný program 36. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou. Približne osemtisíc divákov presvedčili o svojej nesmiernej šikovnosti a z javiska amfiteátra v Detve im ponúkli aspoň kúsok svojej práce a ich súborového neba. Zatlieskali im aj hostia, medzi ktorými bol i vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš.
V scénickom programe symbolicky nazvanom Lastovičky, lebo malí folkloristi z detských súborov každoročne ako ony "vylietavajú" avšak na svoje "hniezda" nezabúdajú, ponúkli hry, spev, tanec a hudbu. Okrem domácich súborov Slniečko, Ratolesť a Rómka sa pod Poľanou čardášmi zo Šariša prezentovali folkloristi zo súboru Vienok z Bardejova a pásmom Jako zme v Soblahovej lichu pásli deti z trenčianskeho súboru Kornička. Mladí milovníci folklóru z Oravského Veselého zase divákom prezradili Naša babka co mjala.
Deti potom vystriedali jubilujúce súbory dospelých Marína zo Zvolena a Detva z Detvy. Kým Marína už pôsobí 35 rokov, domáci súbor je o päť rokov mladší. Medzi posledné úspechy Maríny patrí získanie bronzovej medaily a Ceny festivalu na medzinárodnom folklórnom festivale vo francúzskom Dijone v roku 1998 a Hlavnej ceny na tohtoročnej súťaži nahrávok hudobného folklóru GRAND PRIX Svetozára Stračinu. Detvania sa dnes predstavili s choreografiami Čia je to svadba, Na Hutianskom laze, Rozkazovačky a Šatkovec.
Rómovia boli nielen chýrnymi kováčmi, korytármi, či uhliarmi, ale vynikali i ako muzikanti. Ich vysoká muzikálnosť a virtuozita vzbudzovali obdiv. V mnohých lokalitách Slovenska sa stali nositeľmi slovenského folklóru. Im bude patriť večer, keď sa v programe Muzikanti z rodu Rómov predstavia ľudové hudby Júliusa Bartoša z Čierneho Balogu, Marcela Paľača z Hrochote, Karola Radiča z Klenovca, Havranovcov z Telgártu, Tarka z Tarnova a Ladislava Oláha z Detvy.
Oravský región sa neskoro večer predstaví audiovizuálnou scénickou freskou Čírenie miazgy, vytvorenou z fascinácie, úcty, lásky a talentu.
*mb som