SME

Utečenci majú v zariadeniach problém najmä s komunikáciou

Prístup slovenských policajtov hodnotia cudzinci prevažne pozitívne.

Azylanti z Rakúska prišli aj do Gabčíkova.Azylanti z Rakúska prišli aj do Gabčíkova. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA. Najviac utečencov, ktorí prídu na Slovensko, sa ocitne v Útvaroch policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove či Sečovciach, v nich vládne prísny policajný režim pozbavenia osobnej slobody.

Prístup hodnotia cudzinci prevažne pozitívne

Materiálna starostlivosť o cudzincov je zvládnutá dobre, no ako informuje na svojej internetovej stránke Liga za ľudské práva, výrazným problémom je komunikácia individuálnych potrieb zo strany cudzincov, ktorí neovládajú slovenčinu, a to napríklad pri riešení zdravotných problémov.

SkryťVypnúť reklamu

"Prístup slovenských policajtov však hodnotia cudzinci prevažne pozitívne, niektorí ich porovnávajú so svojimi skúsenosťami v iných krajinách a pochvaľujú, ako sa k nim správali," píše liga s tým, že v individuálnych prípadoch však zaznamenali i sťažnosti.

Aj tu je podľa HRL najvypuklejším problémom komunikácia. Napriek prítomnosti tlmočníka pri policajných úkonoch cudzinci tvrdia, že neporozumeli, že budú zaistení aj niekoľko mesiacov.

Zariadenia nie sú pripravené

Na problémy s komunikáciou medzi políciou a cudzincami upozornila i verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Skupina právnikov jej kancelárie spravila neohlásený prieskum v zariadení polície v Medveďove, a to po zásahu polície voči utečencom z 3. septembra.

Utečenci začali protestovať proti tomu, že ich tam držia, riaditeľ útvaru tak privolal policajné posily. Ako uviedla ombudsmanka, jediný povel zo strany polície zaznel vtedy v angličtine, ostatné boli v slovenčine. "Ako veľmi negatívne hodnotím to, že takéto zariadenia, ktoré sú špecializované na cudzincov, nie sú pripravené na komunikáciu s nimi,“ povedala. Je presvedčená o tom, že keby ľuďom v zariadení zrozumiteľne situáciu vysvetlili, nemuselo k zásahu vôbec prísť.

SkryťVypnúť reklamu

Ako dodala, je to o to prekvapujúcejšie, že zariadenia pre cudzincov nie sú pripravené na komunikáciu s nimi. Dubovcová preto v súvislosti s policajným zásahom navrhuje niekoľko opatrení. Patrí medzi ne i zabezpečenie zamestnanca, ktorý vie po anglicky, alebo niekoho, kto by vedel tlmočiť aj do arabčiny či iného jazyka.

V prípade materiálneho zabezpečenia potrieb utečencov zaznamenala HRL zatiaľ najväčší problém pri zadržaní migrantov políciou.

Chýbajú peniaze

Cudzinecká alebo hraničná polícia vybavujú migrantov do 24 hodín, ak je potrebná urgentná zdravotná starostlivosť, kontaktujú zdravotníkov. Po šiestich hodinách obmedzenia osobnej slobody musia cudzincom zabezpečiť stravu, a to zvyčajne z peňazí samotných migrantov.

Ak tí však peniaze nemajú, liga sa stretla so situáciou, že v málo prípadoch nakúpili jedlo samotní policajti alebo oslovili Slovenskú katolícku charitu. "Bolo by prospešné, keby každé takéto policajné oddelenie malo k dispozícii určitý rozpočet, ktorý vedia v tejto situácii použiť. S takýmto riešením sme sa stretli v minulosti na slovensko-ukrajinskej hranici," píše HRL.

SkryťVypnúť reklamu

V azylových táboroch v Humennom, Opatovskej Novej Vsi a v Rohovciach je len veľmi málo žiadateľov o azyl, no starostlivosť o nich je systémovo dobre vyriešená, upozornila Liga za ľudské práva. "Až na individuálne sťažnosti sme sa nestreli s tým, že by zabezpečenie nebolo dostatočné.

Tí, ktorí sú umiestňovaní do azylových táborov, si starostlivosť skôr pochvaľujú, pokiaľ nie je ich čakanie na vyriešenie ich prípadu pridlhé," uvádza.

Azyl ešte nie je výhra

Pre utečencov hľadajúcich azyl v niektorej európskej krajine sú samozrejme najdôležitejšie vyhliadky na nový život. Získanie azylu ešte nie je výhra, ale len začiatok ich náročnej cesty integrácie a nového života. Preto sa podľa ligy veľmi zaujímajú o možnosti, aké im hostiteľská krajina na začiatok ich integračnej cesty pripraví.

SkryťVypnúť reklamu

Pýtajú sa na integračný program, pracovné príležitosti, intenzívny jazykový kurz a možnosť začať chodiť so školy. "V tomto prípade je slovenský integračný program nedostatočný. Na Slovensku funguje takmer výhradne prostredníctvom projektov mimovládnych organizácií," upozorňuje liga s tým, že program trpí nedostatkom finančných prostriedkov a zároveň chýbajúcim záväzným systémom.

Napriek tomu, mnohí azylanti rôznych národností a vierovyznaní sa na Slovensku úspešne integrovali a začali tu nový život. Vzhľadom na nedostatok sociálnych kontaktov a neznalosť slovenského jazyka je pre nich začiatok veľmi náročný.

Počiatočná finančná pomoc pre utečencov je však kľúčová na to, aby dostali šancu sa postaviť na nohy a začať život ako plnohodnotný obyvateľ Slovenskej republiky.

Utečenecká kríza vo svete
Odoberať tému

Súvisiace témy: Polícia
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 66 545
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 186
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 794
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 662
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 173
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 029
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 162
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Záložník Arsenalu Declan Rice strieľa gól Realu Madrid z priameho kopu.

Obhajca titulu prehral na londýnskej pôde rozdielom triedy.


a 1 ďalší
Radosť hráčov Interu Miláno.

Tréner talianskeho klubu upozorňuje, že odohraný je len polčas.


Montreal Canadiens - Detroit Red Wings: ONLINE prenos zo zápasu NHL

Sledovali ste s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Detroit Red Wings.


Futbalisti Hamšík Academy Banská Bystrica.

V tejto sezóne za áčko nastúpil aj Marek Hamšík.


SkryťZatvoriť reklamu