SME

Katolícka cirkev je pripravená diskutovať o odluke

Skupina poslancov Národnej rady, ktorí sú členmi novej strany Skok, predložila do parlamentu návrh zákona o finančnej odluke cirkví od štátu.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: SME - JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. Katolícka cirkev je v súlade s rámcovou zmluvou medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou pripravená diskutovať o financovaní cirkvi. Ako povedal v pondelok hovorca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Martin Kramara, KBS je presvedčená, že viaceré cirkevné inštitúcie si zasluhujú podporu zo strany štátu, keďže vykonávajú verejnoprospešnú činnosť v prospech všetkých obyvateľov Slovenska.

„Rovnako si myslíme, že debata o financovaní cirkvi by mala byť výsledkom vzájomnej dohody všetkých cirkví a náboženských spoločností v SR so štátom. Diskusiu o financovaní považujeme za potrebnú, ale nie urgentnú,“ zdôraznil Kramara.

SkryťVypnúť reklamu

Táto téma je podľa neho natoľko komplikovaná, že nateraz nie je možné prezentovať finálne riešenia. „Katolícka cirkev považuje samotný asignačný model za nevhodný,“ dodal.

ECAV uprednostňuje dohodu

Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) uprednostňuje namiesto jednostranného rozhodnutia zo strany štátu v podobe zákona schváleného parlamentom dohodu o finančnom zabezpečení cirkví uzatvorenú medzi cirkvami a štátom.

Ako sa uvádza v stanovisku ECAV k transformácii systému financovania cirkví a náboženských spoločností, toto predpokladá aj zmluva medzi Slovenskou republikou a náboženskými spoločnosťami.

„Predpokladáme, že podobnú dohodu pre Rímskokatolícku a Gréckokatolícku cirkev sa podarí uzatvoriť Slovenskej republike aj so Svätou stolicou,“ uvádza sa v stanovisku ECAV.

SkryťVypnúť reklamu

Parlament sa bude finančnou odlukou cirkví od štátu zaoberať tento týždeň na podnet viacerých nezaradených poslancov, ktorí založili stranu Skok.

Model priamej dotácie

ECAV upozorňuje, že tzv. dotácia pre cirkvi a náboženské spoločnosti predstavuje zanedbateľnú čiastku štátneho rozpočtu. „Ak štát napriek tomu chce meniť model financovania cirkví, chce ECAV na Slovensku využiť túto príležitosť na to, aby sa vecne i pojmovo zmenil zastaraný zákon o hospodárskom zabezpečení cirkví a náboženských spoločností (zákon bol prijatý v roku 1949 – poznámka SITA),“ uvádza sa v stanovisku.

Nový model financovania prostredníctvom priamej dotácie zo štátneho rozpočtu by mal byť podľa ECAV okrem iného aj kompenzáciou za nereštituovaný majetok a za škody, ktoré cirkvám štát v minulých politických systémoch spôsobil.

SkryťVypnúť reklamu

„Prijatím uvedeného modelu by sme chceli spolu s ostatnými cirkvami ponúknuť štátu a celej spoločnosti, aby sa „raz a navždy“ urobila hrubá čiara za minulosťou, a namiesto orientácie na staré krivdy upriamiť pozornosť cirkví a náboženských spoločností do budúcnosti na vzájomnú spoluprácu pre spoločné dobro štátu, spoločnosti a občanov tejto krajiny,“ zdôrazňuje cirkev, podľa ktorej transformovaný model financovania cirkví a náboženských spoločností by mal zohľadňovať nadhodnotu, ktorú vytvárajú cirkvi a náboženské spoločnosti v oblasti sociálnej, kultúrnej a etnickej práce.

„V ECAV na Slovensku ponúkame vlastnú infraštruktúru vybudovanú po celom Slovensku v našich cirkevných zboroch, dcérocirkvách a filiálkach a dobrovoľnú prácu ich mnohých členov v prospech celej spoločnosti,“ upozorňuje ECAV.

SkryťVypnúť reklamu

Krajcer: Je načase, že sa téma dostáva do Národnej rady

ECAV predpokladá a sama ponúka určitú veľkorysosť zo strany veľkých a väčších cirkví pri určovaní väzby dotácií (kompenzácií) na počet veriacich, hlásiacich sa ku konkrétnej cirkvi podľa sčítania obyvateľstva.

„Táto väzba by nemala byť priamo úmerná, ale mala by zohľadňovať vyšší príspevok na jedného veriaceho u menších cirkví a nižší príspevok u cirkví veľkých a väčších. Nesúhlasíme však s vytváraním veľkostných kategórií cirkví a pred skokovou závislosťou príspevku na jedného člena by sme uprednostnili vhodný typ plynulého nelineárneho modelu,“ uvádza sa v stanovisku.

Skupina poslancov Národnej rady, ktorí sú členmi novej strany Skok, predložila do parlamentu návrh zákona o finančnej odluke cirkví od štátu. Pod návrhom sú podpísaní poslanci Daniel Krajcer, Martin Chren, Juraj Miškov a Jozef Kollár. Parlament by mal o tomto návrhu rokovať v utorok.

SkryťVypnúť reklamu

"Odluka cirkví od štátu je poslednou úplne nesplnenou požiadavkou novembra 1989. Je naozaj načase, že dnes, takmer 26 rokov od nežnej revolúcie, sa táto téma dostáva do národnej rady," povedal autor zákona Daniel Krajcer.

Jarjabek hovorí o oslabení

V čase utečeneckej krízy by finančná odluka cirkví od štátu znamenala podľa predsedu parlamentného výboru pre kultúru a médiá Dušana Jarjabka (Smer) oslabenie kresťanských cirkví, čo je nežiaduce. Ako povedal Jarjabek v pondelok, v kontexte posledných udalostí, ktoré sa dejú na Slovensku a v Európe, finančná odluka cirkví od štátu dostáva iné dimenzie.

„Akékoľvek oslabenie cirkví dnes znamená, či sa to niekomu páči, alebo nie, posilnenie islamistických snáh,“ vyhlásil Jarjabek. V tomto kontexte treba preto podľa neho hovoriť dnes o odluke.

SkryťVypnúť reklamu

„Treba o tom hovoriť aj z hľadiska európskych tradícií, ale aj z historického pohľadu,“ zdôraznil s tým, že diskusia v parlamente o odluke bude mať preto iné dimenzie, ako by mala pred utečeneckou krízou.

„Iná debata by bola, ak by k utečeneckej kríze neprišlo, a iná bude teraz. Konflikt už je islamisticko-kresťanský, či sa to niekomu páči, alebo nie. Treba to pomenovať pravým menom. Odluka by preto dnes bola oslabením cirkvi,“ dodal Jarjabek.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 698
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 228
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 385
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 235
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 998
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 600
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 483
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 304
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Tadej Pogačar uniká Mathieu van der Poelovi a Woutovi van Aertovi na Okolo Flámska 2023.

Van der Poel a Pogačar zabojujú o ôsmy monumentálny triumf.


Peter Mikula

Zvolen neuspel na košickom ľade ani v druhom zápase semifinále.


TASR
Nehoda Doohana počas tréningu v Japonsku

V Japonsku zatiaľ dominujú McLareny.


Sportnet, TASR
Coco Gauffová.

Dvadsaťjedenročná Američanka chce zapôsobiť aj mimo tenisu.


Michaela Churavá
SkryťZatvoriť reklamu