Bratislava 3. februára (TASR) - Pokračujúci štrajk železničiarov je rozhodujúcim a kľúčovým v zápase odborárov s vládou, pretože v ňom odborové organizácie použili hneď na začiatku volebného obdobia novej Dzurindovej vlády zbraň najväčšieho kalibru a nemajú ho už ako stupňovať.
Tvrdí to sociológ a riaditeľ agentúry MVK Pavel Haulík s tým, že od riešenia tohto konfliktu sa budú odvíjať ďalšie vzťahy sociálnych partnerov. "Tu už nejde o zrušené železničné trate, ale o to, ako sú odborári schopní presadiť svoje požiadavky voči vláde, ktorá má však viacej pák ako odborári," vysvetlil pre TASR. "Momentálne železničiari ťahajú za kratší koniec," dodal.
Keďže na Slovensku nemajú protesty odborárov výraznejšiu tradíciu, nepredpokladá, že by mohla nespokojnosť odborárov prerásť do generálneho štrajku. Ten sa dá podľa jeho slov vylúčiť aj s ohľadom na súčasný stav nezamestnanosti a odborárskej organizovanosti na Slovensku.
Podľa šéfa agentúry MVK sa momentálne nedá predvídať, ako sa bude štrajk vyvíjať. Na Slovensku totiž neexistuje nijaký precedens, nedá sa teda predpokladať, aké kroky podniknú železničiari a aké vláda, konštatoval. Nazdáva sa však, že počiatočná podpora štrajkujúcich zo strany verejnosti bude postupne klesať, a to priamoúmerne k pribúdajúcim problémom, ktoré vzniknú v dôsledku odstavenia vlakovej dopravy. Možno očakávať aj tlak verejnosti na ukončenie štrajku v prípade, že ho železničiari neukončia v krátkom čase, vysvetlil.
Haulík pripúšťa, že železničiarsky štrajk môže mať v súčinnosti so sociálnymi nepokojmi, ktoré sa dajú očakávať ako reakcia na pripravované ekonomické a sociálne reformy, vplyv na preferencie koaličných strán. Keďže však v parlamente podľa neho žiadna strana neponúka ľavicovú alternatívu riešenia situácie, podpora voličov sa nemá kam presúvať. "Odborári by akceptovali iba ľavicové riešenie. A to im nemôžu ponúknuť ani opozičné strany, hoci sa tak tvária," povedal.
Z hľadiska preferencií jednotlivých strán sa však ani v prípade predčasných parlamentných volieb nečrtá iné riešenie, dodal. Jediná strana, ktorá by mohla z tohto odborárskeho konfliktu s vládou profitovať, je podľa Haulíka KSS.