Čierna Lehota 14. júla (TASR) - V poradí XXXVII. celoslovenský tábor ochrancov prírody (TOP) s medzinárodnou účasťou dnes otvorili v juhozápadnej časti Strážovských vrchov, nad obcou Čierna Lehota v okrese Bánovce nad Bebravou. Zúčastňuje sa na ňom viac ako 100 ochrancov prírody zo Slovenska a poprední prírodovedci a ďalší odborníci z Českej republiky, Maďarska, Nemecka a Poľska. Cieľom ich týždenného pobytu je hlbšie preskúmať faunu a flóru tejto významnej prírodnej lokality európskeho významu, čo má slúžiť k jej zaradeniu do programu EÚ - Natura 2000.
Ako v úvode povedal predseda prípravného výboru Rudolf Amrein, okolie Čiernej Lehoty nevybrali pre TOP náhodou. Má totiž osobitnú polohu, pretože umožňuje návštevu až piatich povodí bez použitia dopravného prostriedku. Geologická stavba je mimoriadne rozmanitá, zistili tam približne 40 druhov hornín. V hornom toku Bebravy, jednej z najkratších slovenských riek, bol zaznamenaný najväčší výskyt vzácnych orchideí v Európe. Doteraz ich napočítali 51 druhov. Z nich štyri sú pravdepodobne endemického typu, nerastú nikde inde na svete. Bohaté je aj zastúpenie ostatného rastlinstva.
Najstarším účastníkom TOP je nestor ochrancov prírody František Dubovský zo Žiliny. Prišiel aj svetový odborník v oblasti výskumu plazov Jiří Haleš z ČR, ktorý ani nečakal na otvorenie tábora a už sa vydal skúmať okolitú faunu. Celkovo budú účastníci TOP pracovať v 11 odborných sekciách. Poznatky spracujú, vydajú v zborníku a predložia orgánom EÚ.