Drony nemôžu lietať hercom nad hlavami a nasnímať si vlastnú záhradu dronom bez povolenia je zakázané.
BRATISLAVA. Filmujú nimi utečencov. Premiér Robert Fico tvrdí, že ho pomocou nich chcú vidieť v trenírkach a spevákovi Enrique Iglesiasovi takmer odťali prsty. Diaľkovo riadené lietadielka alebo drony čoraz viac prenikajú do nášho života. Filmári však tvrdia, že prísne pravidlá im nedovolia používať ich na to, na čo boli určené.
Viaceré firmy, ktorých drony zarábali pri filmovačkách, denníku SME odpovedali, že so svojím biznisom končia. Jedným z príkladov je spoločnosť Geokarpatia. Skúšala podnikať s dronmi pri fotografovaní, ale ukázalo sa, že nové pravidlá sú pre ňu príliš obmedzujúce. V súčasnosti uvažujú, či v tom vôbec budú pokračovať, tvrdí jeden zo spoločníkov firmy František Komara.
„Nie je problém splniť všetky požiadavky, ale zákon používanie dronov dosť obmedzuje,“ povedal Komara. „V oblasti filmu alebo fotografie, čiže v tom, na čo sú prednostne určené, sa nedajú reálne použiť.“
Amatéri majú smolu
- drony, ktoré môžu fotografovať či filmovať, alebo vážia vyše 20 kilogramov , sa musia evidovať na Dopravnom úrade,
- pilot musí absolvovať bezplatnú teoretickú a praktickú skúšku,
- na fotografovanie a filmovanie dronom treba povolenie – stojí 600 eur na 12 mesiacov, jeho prvé predĺženie stojí 360 eur.
Historicky prvé špecifické pravidlá používania dronov vydal Dopravný úrad v polovici augusta.
Po novom sa diaľkovo riadené lietadlá, ktoré môžu fotografovať či filmovať, ako aj modely lietadiel s hmotnosťou 20 kilogramov a viac musia evidovať na úrade.
Zároveň musí obsluha dronu absolvovať teoretickú a praktickú skúšku pred inšpektorom úradu.
Nové pravidlá boli podľa Juraja Dudáša zo Slovenskej asociácie bezpilotných lietajúcich prostriedkov nevyhnutné. Problémy filmárov či amatérskych používateľov však neriešia.
Napríklad dlhodobo ostáva v platnosti, že fotiť či filmovať môže len právnická osoba na základe licencie, pretože sa to považuje za leteckú prácu. Aj keby išlo len o nakrúcanie vlastnej záhrady s hračkárskym vrtuľníkom.
„Obyčajný hobby používateľ drona s kamerou je v tomto prípade postavený do pozície nelegálneho používateľa,“ povedal Dudáš.