SME

Slovensko ročne vyprodukuje v priemere 9,5 milióna ton odpadov

Najväčším problémom je zneškodňovanie odpadov na skládkach a nedostatočná recyklácia triedeného odpadu.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - ARCHÍV SME)

BRATISLAVA. Na Slovensku v posledných rokoch vzniká v priemere 9,5 milióna ton odpadov ročne. Najväčšie zastúpenie má tradične priemyselný odpad.

Údaje vyplývajú z materiálu s názvom Program odpadového hospodárstva Slovenskej republiky na roky 2016 – 2020, v ktorého prvej časti Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR analyzuje súčasný stav a potreby odpadového hospodárstva Slovenska. Analýza vzniku a nakladania s odpadmi je pre roky 2010 až 2013.

Nízka produkcia komunálnych odpadov

Najviac, asi tretina všetkého odpadu vzniká v priemyselnej výrobe (v priemere 2,7 milióna ton ročne), v stavebníctve (priemerne 1,67 mil. ton ročne), v oblasti dodávok elektriny a plynu (937-tisíc ton) a v oblasti dodávok a čistenia vody (747-tisíc ton).

SkryťVypnúť reklamu

Komunálny odpad predstavuje asi 1,74 milióna ton ročne. V porovnaní s krajinami EÚ patrí Slovensko medzi krajiny s najnižšou ročnou produkciou komunálnych odpadov na obyvateľa.

V roku 2013 vyprodukoval každý obyvateľ SR 304 kg komunálneho odpadu. Nižšiu produkciu mali len Poľsko, Estónsko a Rumunsko.

MŽP však pripomína, že produkcia komunálnych odpadov je priamo závislá od sociálno-ekonomických ukazovateľov, predovšetkým od výšky HDP. Najviac komunálneho odpadu na Slovensku vyprodukuje Bratislavský a Trnavský kraj s vyše 400 kilogramami odpadov na obyvateľa.

Tretím najsilnejším regiónom je Nitriansky kraj, kde tvorba komunálnych odpadov presahuje 350 kg/obyvateľa. Najmenej, asi 250 kg/obyvateľa, vytvára Prešovský, Košický a Banskobystrický kraj.

SkryťVypnúť reklamu

Zneškodňovanie na skládkach

Dlhodobo negatívnym trendom nakladania s odpadmi na Slovensku je ich zneškodňovanie na skládkach. Od roku 2010 stúplo množstvo odpadov odvážaných na skládky na päť miliónov ton v roku 2013, čo znamená, že na skládkach končí až polovica všetkých odpadov.

Recyklovaných bolo v roku 2013 len 30 percent odpadov. Bez energetického využitia je ročne zneškodnených spaľovaním v priemere 55-tisíc ton odpadov, energeticky využité sú len tri percentá, čo je asi 300-tisíc ton odpadov ročne.

Vysoký podiel zneškodňovania odpadov na skládkach je najväčším negatívom aj v oblasti nakladania s komunálnymi odpadmi.

Ročne sa recykluje v priemere len asi 190-tisíc ton komunálneho odpadu. Energeticky sa využije asi 170-tisíc ton a na skládku mieri v priemere 1,3 milióna ton komunálneho odpadu. V troch krajoch (Trnavský, Nitriansky a Žilinský) presahuje úroveň skládkovania komunálnych odpadov 80 percent, v Trenčianskom a Prešovskom kraji je pod touto hranicou.

SkryťVypnúť reklamu

V Košickom kraji ide na skládky 50 percent komunálnych odpadov a najlepšie je na tom Bratislavský kraj, kde ho na skládky odvezú len 30 percent.

V Bratislavskom kraji tvorí energetické využitie odpadov vyše 40 percent, v Košickom kraji dosahuje 30 percent. Vo všetkých regiónoch je úroveň recyklácie na veľmi nízkej úrovni, a to len približne 10 percent.

Opatrenia na podporu recyklácie

Slovensko ako členský štát EÚ musí prijať opatrenia na podporu recyklácie a s týmto cieľom zabezpečiť efektívny triedený zber komunálneho odpadu. V súčasnosti platí v SR povinnosť pre obec zaviesť a zabezpečovať vykonávanie triedeného zberu komunálnych odpadov pre papier, plasty, kovy, sklo a biologicky rozložiteľné komunálne odpady.

Napriek tomu možno triedený zber komunálnych odpadov hodnotiť ako nedostatočný a mnoho obcí si túto povinnosť neplní. Ak chce Slovensko do roku 2020 dosiahnuť 50-percentnú úroveň recyklácie komunálnych odpadov, je potrebné vytvoriť účinný systém triedeného zberu.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2013 Slováci vytriedili 64 000 ton papiera a lepenky, 48 890 ton skla, 29 000 ton plastov, 105 500 ton biologicky rozložiteľného odpadu a 7 850 ton elektroodpadu.

Najväčší pokles zaznamenal triedený zber kovov, ktorý poklesol o vyše 57 percent na 5 200 ton. Jeden obyvateľ SR v roku 2013 vytriedil 27 kg komunálnych odpadov.

Na splnenie cieľa recyklácie sa úroveň triedeného zberu musí pohybovať minimálne na úrovni 150-170 kg na obyvateľa, čo bude do roku 2020 veľmi náročné splniť, konštatuje

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 96 756
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 025
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 710
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 944
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 062
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 750
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu