ŠTRASBURG Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok prijatom nelegislatívnom uznesení žiadajú ochranu zemepisných označení v EÚ aj pre miestne a remeselné výrobky, pri ktorých bolo využité tradičné know-how. Názory slovenských europoslancov sa pri podpore tohto uznesenia rozchádzajú.
V prípade Slovenska možno hovoriť o ochrane zemepisných označení napríklad pre modranskú majoliku, levický zlatý ónyx, soľnobanskú čipku či piešťanské bahno.
Kultúrne dedičstvo
Poslankyňa Monika Smolková (Smer) priznala, že ide o správne rozhodnutie, pretože ak si cez zemepisné označenia vieme ochrániť náš špekáčik alebo bryndzu, musíme si vedieť ochrániť aj naše tradície, zvyklosti a to, čo je typické pre Európu.
"Soľnobanská čipka tiež by mala mať ochrannú známku, aby ju nikto nereprodukoval. Aby sme chránili spotrebiteľov, ktorí si túto vzácnu a jedinečnú čipku kúpia," uviedla poslankyňa.
Dodala, že touto iniciatívou si ochránime naše hospodárstvo, tradície, spotrebiteľov a aj naše kultúrne dedičstvo.
"Týmto rozhodnutím potešíme našich domácich výrobcov v jednotlivých regiónoch, pretože sa dostanú do popredia, lepšie predajú svoje výrobky na trhu," povedala Smolková. Dodala, že europoslanci v tejto súvislosti hovorili aj o možnom falšovaní tradičných výrobkov, pretože "vynachádzavosť" takzvaných obchodníkov nepozná medze, a aj preto je potrebná ochrana zemepisného označenia tiež pre tieto výrobky.
Ochranné známky
Nesúhlas s touto iniciatívou vyjadril poslanec Richard Sulík (SaS), ktorý hlasoval proti návrhu.
"Ak si niečo chcete ochrániť, existujú ochranné známky. Veľakrát sa pod týmito názvami skrývajú samotné procesy. Kto si chce špeciálne chrániť svoje meno, má na to ochrannú známku, preto túto iniciatívu považujem za zbytočnú," povedal Sulík.
Ivan Štefanec (KDHplus) v tejto súvislosti konštatoval, že spotrebiteľ si musí byť istý, že výrobok, ktorý kúpil, spĺňa požadované parametre. Dodal, že označovanie podľa lokality pôvodu sa osvedčilo pri potravinách a jeho rozšírenie na ďalšie výrobky by len posilnilo prestíž európskych výrobkov a pomohlo by aj lokálnym producentom.
Ďalšia byrokracia
Europoslanec Branislav Škripek (OĽaNO) však upozornil, že táto iniciatíva môže viesť aj k ďalšej byrokracii.
"Na Slovensku majú remeselnícke produkty dlhú tradíciu. Známymi sa stali paličkované čipky zo Španej Doliny či Soľnobanská čipka z Prešova. Musíme si chrániť ich jedinečnosť, ako aj naše ďalšie produkty. Nesmie to však byť dôvodom pre zvýšenú byrokraciu," zdôraznil Škripek.
Uznesenie EP vyzýva Európsku komisiu, aby predložila legislatívny návrh, ktorý by rozšíril jednotný systém ochrany zemepisných označení EÚ aj na nepoľnohospodárske miestne a remeselné výrobky, keďže neexistuje jednotná zemepisná ochrana nepoľnohospodárskych výrobkov na úrovni EÚ.
Zatiaľ iba 15 členských štátov EÚ prijalo vlastné vnútroštátne predpisy, čo viedlo k odlišným stupňom ochrany týchto produktov v rámci únie.