Bratislava 3. februára (TASR) - Posledná rozlúčka s Jánom Pirohom bude v piatok 7. februára o 17.00 h v bratislavskom Krematóriu. Režisér, scenárista a kameraman Piroh zomrel 30. januára vo veku 56 rokov.
Piroh sa významne zapísal do slovenskej kinematografie svojimi dokumentárnymi filmami nielen s horolezeckou tematikou a zobrazovaním života a krajín na iných kontinentoch, ale aj zobrazovaním blízkej reality okolo seba. Svoje reportážne rozprávanie vždy posúval do zaujímavejších obrazových polôh a ako autor nebol nikdy len pozorovateľom, ale plnohodnotnou súčasťou svojich projektov.
Narodil sa 17. decembra 1946 v Považskej Bystrici. Bol absolventom odboru filmovej a televíznej kamery na FAMU v Prahe. V roku 1976 nakrútil svoju prvú samostatnú reportáž Výstup na Rysy. V dokumentárnej tvorbe debutoval filmovým portrétom o majsterke športu Anne Matouškovej 22+4. Výrazným zlomom v Pirohovej filmografii sa stal jeho prvý celovečerný dokument Kangchenjunga (1981), ktorý autenticky zachytáva horolezeckú expedíciu na tretiu najvyššiu horu sveta a ktorý mu priniesol niekoľko významných medzinárodných ocenení. K horolezeckej tematike sa vrátil aj vo svojom hranom filmovom debute Sagarmatha (1988).
Okrem vlastnej tvorby spolupracoval Ján Piroh ako druhý kameraman predovšetkým na hraných filmoch režiséra Juraja Jakubiska Dovidenia v pekle, priatelia (1970/90), Tisícročná včela (1983), Pehavý Max a strašidlá (1987). Jeho tvorba do roku 1990 predstavuje okolo 30 krátkych dokumentárnych filmov, 350 spravodajských šotov, jeden celovečerný dokumentárny a jeden hraný film. V rokoch 1992 94 pracoval v STV Bratislava a od roku 1995 nakrúcal dokumentárne filmy pre Českú televíziu a českú filmovú spoločnosť Febio (Jak se žije, OKO, Zpověď, Cestománie či GEN Galerie elity národa).
TASR informovala Simona Nôtova-Tuserová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu.