BRATISLAVA. Opozičné strany v parlamente opätovne neuspeli s návrhom na ústavnú ochranu dôchodkového systému. Vládny Smer-SD právnu normu poslancov Ľudovíta Kaníka (DS-SDKÚ), Júliusa Brocku (KDH), Jozefa Mihála (SaS), Eriky Jurinovej (OĽaNO) a Martina Chrena (nezaradený) zamietol.
Ústavný zákon by garantoval postupné zvyšovanie príspevkovej sadzby do druhého piliera od roku 2017 o 0,25 percentuálneho bodu ročne z terajších 4 % na najmenej 6 %.
Zároveň by zaviedol nedotknuteľnosť vlastníckych práv dôchodkových úspor a nezrušiteľnosť dôchodkového sporenia.
Parlament neschválil ani návrh novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorou chcel Ľudovít Kaník (DS-SDKÚ) zmeniť pravidlá poskytovania dávky v hmotnej núdzi v prospech pracujúcich rodín.
Nízkopríjmové pracujúce rodiny navrhoval opozičný poslanec podporiť tým, že by sa podiel príjmu zo závislej činnosti a materského, ktorý sa nezapočítava do príjmu pri posudzovaní nároku na dávky v hmotnej núdzi, zvýšil zo súčasných 25 % na 40 %.
"Zvýšením príjmu prostredníctvom doplatku časti dávky v hmotnej núdzi sa zvýši príjem predovšetkým viacdetným rodinám, ktorých príjem zo závislej činnosti je blízky minimálnej mzde," uviedol Kaník.
Novela má podľa neho nastaviť systém tak, aby rodina, v ktorej aspoň jeden z rodičov pracuje, mala vyšší príjem ako rodina, ktorá žije len zo sociálnych dávok.
Návrh zároveň počítal so zmenou poskytovania príspevku na nezaopatrené dieťa. Tento príspevok nemajú úrady práce a sociálnych vecí vyplácať, ak zákonný zástupca dieťaťa nedbá o riadne plnenie povinnej školskej dochádzky dieťaťa a dieťa má viac ako sedem neospravedlnených vyučovacích hodín za mesiac alebo dieťa spáchalo priestupok alebo trestný čin.